Hlavní navigace

Bombič

15. 4. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Někdy si říkám, že už bych s tou prací měl seknout. Přece jen práce s výbušninami je nebezpečná a za ten plat mi to rozhodně nestojí. Potom ale nastražím bombu a odpálím další z těch potvor do pekel. V tu chvíli vím, že Bombič je můj osud. Pociťte také tu chuť ...

Co je Bombič zač

Představuji vám zábavnou hru ve stylu Bomberman či Dynablaster s názvem Bombič. Jedná se o klasické pokládaní bomb a ničení potvůrek. Hra nám nabízí buď Příběh mód, anebo Dedmeč. Jak vidíte, není zde použito klasických názvů, ale hezky česky zmutovaných – aby taky ne, hra je od českých tvůrců z Hippo Games. V tomto veselém duchu se nese celá hra. Bombič je obdařen také možností češtiny, němčiny, angličtiny a polštiny.

Bombič 1

Tvůrcům bych rád poblahopřál k dobře zvládnuté hře. Grafika je pěkně vykreslena, stvůry jsou nápadité, zvuky snad až děsivé a příběh se rovněž povedl. Nemám snad žádnou velkou výtku. Hratelnost je vynikající a ovládání, založené na šipkách směru a tlačítku pokládání bomb, nečiní problémy. Prostě zábavná hra, jak má být.

Nejdříve upřeme zraky zkoumavé na Dedmeč:

Je uzpůsoben maximálně pro čtyři hráče, nabízí možnost použití bonusů, které se normálně ve hře nevyskytují. Hrajeme buď intimně pouze s přáteli, nebo do hry pozveme také pár agresivních počítačových nepřátel. Na výběr máme hned několik map – Base, Heroes, Two rocks, Ufo, Smile… ke hře existuje i editor map, bohužel zatím jeho unixovitá mutace není k dispozici, a tak si musíte vystačit s Wine.

Bombič 2

Příběh

To si takhle čtu noviny – svoje oblíbené Daily Bomb – když v tom jsem narazil na inzerát: Hledám odvážlivce, který by se vypravil do lesa za poustevníkem a doručil mu vzkaz. Odměnou budiž truhla plná becherovky. Stejně nemám co dělat, tak proč to nezkusit… Asi takhle začíná příběh našeho hlavního Bombiče. Je ovšem samozřejmostí, že tak hladce to nepůjde. Srub je prázdný a poustevník nikde. Jak příběh pokračuje, vám prozrazovat nebudu, přišli byste o to hlavní. Oblíbený český překlad tohoto módu, hra jednoho hráče, není ve hře Bombič přesný. Stejně jako v Dedmeči i zde lze hrát až ve čtyřech hráčích. Pamatujte však, že tady si už nejdete po krku. Vítězství nastane v okamžiku, kdy k vaší bombě nalezne cestu poslední zbloudilá potvůrka.

Co ve hře potkáte

Je zákonitostí, že v tomto typu her bývá řada bonusů, a Bombič nemůže stát v pozadí. Jaké bonusy nám tedy přináší? Je zde aslepoň nějaký nový, nebo jen staré známé bez nápadu?

 • Bomba – získáváte další výbušninu k dobru.
 • Plamen – prodloužení plamene.
 • Zrychlení – zvýší rychlost pohybu vaší postavičky.
 • Štít – nesmrtelnost po dobu trvání.
 • Dálkové ovládání – po stisku tlačítka se položí bomba a odpálí se až v momentě, kdy jej pustíte.
 • Megabomba – sebráním bonusu získáte hned dvě bomby. Jsou mnohem účinnější než klasické, pozor na ně.
 • Napalm bomb – opět získáváte dvě. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že po explozi zůstávají ohnivé jazyky v místech, kam až plamen dosáhl.
 • Odkopnutí – umožňuje odpálení bomby položené na zemi.
 • Poslání – stojí-li Bombič, bomba se automaticky rozkutálí ve směru hráčova pohledu. Je-li Bombič v pohybu, bonus nepůsobí.
 • Smrtka – znamená záporný bonus. Získáte po dobu časově omezenou nějakou negativní vlastnost.
 • Život – +1 život navíc
 • Ohnivý panáček – váš panáček přestane pokládat bomby, ale místo toho se plamen odpálí kolem něj. Po dobu trvání jste nesmrtelnými.
 • A nejhorší (tedy pro protihráče) na závěr – Zelená frajerská smrtka – po sebrání dostane každý z protihráčů nějakou negativní vlastnost.

Poslední tři bonusy se vyskytují jen v dedmeči, pokud si je sami navolíte.

Bombič 3

Výčet nepřátel již kompletní neposkytnu. Prozradím jen pár – Koule obecná; Mráček; Měsíček; TV… Poznávejte sami své noční můry, je jich poměrně dost. Liší se hlavně rychlostí pohybu, počtem životů a inteligencí jim do „hlav“ vložených. V momentě, kdy se setkáte s novým typem stvůry, je automaticky uložen do Mrchovníku, který si lze prohlédnout v úvodním menu.

Hra Bombič není určena jen malým dětem, ale pro svou osobitost a příběh bych ji doporučil všem, kdo se umějí zasmát. Není nijak náročná a dají se u ní strávit příjemné chvilky po boku přátel a blízkých. Zahrajte si tedy také. Doporučuje šest z pěti monster nejen v lese.

Bombič 4

Instalace

Hra byla původně napsána pro Windows s použitím DirectX – ale naštěstí ji přeportovali na Linux s pomocí SDL. Ke stažení je i binárka pro Windows, ale nás budou zajímat zdrojové kódy (asi 4,5 MB.) Ke stažení jsou na stránkách projektu nebo na SourceForge.

ICTS23

Kompilaci můžete provést klasicky ./configure;make;make install, ale nebude vám fungovat zvuk – k tomu je třeba upravit dva soubory se zdrojovými kódy (tímto děkuji autorovi, že mi poradil; zkuste cvs verzi, tam už by to mělo být opraveno, ale pro jistotu postup uvádím.) Konkrétně to jsou: D3DXApp.cpp  – zde zrušte komentáře kolem bloku g_sb[0].LoadFromRes("_menu1.wav"); (na konci souboru) a v souboru HDSound.cpp odkomentujte funkce LoadFromRes (104. řádek) a Create (53. řádek). Zdá-li se vám šachování se zdrojovými kódy příliš složité, můžete si dotyčné dva soubory stáhnout již upravené a přepsat jimi jejich bez-zvukové přátele v adresáři src s hrou Bombič. Poté provedete standardní kompilaci.

Bombič 5

Hra se spouští příkazem bombic, a pokud přidáte parametr -f ( bombic -f), skočíte rovnou do fullscreenu.

Autor článku