Hlavní navigace

BSD svět záplatuje Spectre a Meltdown, vyšlo nové Arduino Yùn

1. 4. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vyšlo nové Arduino Yùn Rev. 2, plánované novinky v LibreOffice 6.1, vývojové vydání Wine 3.5 s Vulkan, plánovaná podpora Open-Channel 2.0 v Linuxu 4.17 a oprava chyb Spectre a Meltdown v BSD světě.

TrueOS 18.03 se záplatami na Spectre / Meltdown

Nejnovější STABLE vydání operačního systému TrueOS (dříve PC-BSD) přichází v neobvyklou dobu zcela primárně jen proto, aby přineslo záplaty pro bezpečnostní chyby Spectre a Meltdown. V případě TrueOS si to žádalo aktualizaci celého ekosystému balíčků. Toto vydání tak není ani tak nástupcem poslední STABLE verze z loňského roku, jako spíše jen bezpečnostní aktualizací.

Mezi verzemi 17.12 a touto novou 18.03 tak k dalším větším změnám zatím nedochází. Pro Meltdown jsou zde všechny existující záplaty, se kterými budou bezpečné i virtuální stroje / jails, tvůrci logicky ale dodávají, že je potřeba ještě také používat opravené verze příslušných nástrojů. Pro Spectre variantu 2 jsou zde také všechny současné záplaty z FreeBSD HEAD, všechny balíčky třetích stran jsou navíc zkompilovány s LLVM/Clang 6 (s repotline). Některé balíčky však nebylo možné rekompilovat, přímo jejich autoři či správci portů ve FreeBSD na tom ale pracují.

TrueOS dále obsahuje ve výchozím stavu vypnutou podporu aktualizace mikrokódu CPU. Ta je momentálně v experimentálním stádiu vývoje a aktivně se na ní pracuje. Lze ji ale ručně aktivovat za pomoci balíčku devcpu-data (k dispozici v Appcafe), po jeho instalaci je k dispozici nová služba microcode_update, která se o aktualizaci mikrokódu už postará.

Z dalších věcí tvůrci hovoří o aktualizaci LibreSSL z 2.6.3 na 2.6.4, přičemž LibreSSL je používáno k sestavování balíčků všude, kde není vyžadováno OpenSSL. Všechny aplikace využívající SSL transportní vrstvu nyní běží za použití všech aktuálních bezpečnostních aktualizací. Z prohlížečů uvádí TrueOS přechod na novější Firefox 58.0.2, Chromium 63.0.3239.132 a Qt5 Webengine 5.9.4.

Arduino Yùn Rev.2

Po pěti letech je na světě nová revize desky Arduino Yùn, kombinující v sobě Arduino s minipočítačem. Po hardwarové stránce dostala robustnější napájecí zdroj, vylepšený konektor ethernetu umožňující použití všemožných krytů bez rizika zkratu, horizontální USB konektoru (šetří místo) a lepší USB hub. Minipočítačovou část řídí 400MHz Atheros AR9331 (datasheet) na bázi MIPS architektury, který má k dispozici 64MB DDR2 RAM a 16MB ROM a microSD slot, Arduinovou část zase 16MHz Atmel ATmega32U4

Po stránce softwarové je zde aktualizace na poslední OpenWRT (se všemi patchi) a podpora SSL propojení mezi Arduino a linuxovou částí.

skoleni

V tuto chvíli není možné Arduino Yùn Rev.2 ani předobjednávat, lze si pouze nastavit upozornění v případě dostupnosti, která je plánována na duben. Cena za Arduino Yùn Rev.2 je nyní 49 eur (bez daně).

Krátce

  • Plánované novinky v LibreOffice 6.1 zahrnují (prozatím) několik věcí. Toto vydání, které se objeví v polovině srpna, přinese lepší práci s obrázky v Calcu (vč. zachovávání poměru stran). Importní filtr pro Microsoft Excel 2003 XML dozná velkých zlepšení, stejně tak dialogy ve verzi LibreOffice Online. V desktopové se objeví nativní GTK3 dialogy a vylepšení integrace s „KDE 5“.
  • Vývojové vydání Wine 3.5 přináší lepší podporu API Vulkan (včetně loaderu), podporu klíčů RSA a ECDSA a další drobnosti. Nejstarší opravená chyba 13351 byla nahlášena v květnu 2008, nejnovější dva dny před vydáním této verze.
  • S velkým přehledem nejlepší telefony z hlediska foto a video má nyní Huawei. Její modely P20 a zejména P20 Pro překonávají veškerou konkurenci, P20 Pro pak o výrazný kus. Vděčí tomu spolupráci s firmou Leica a primárnímu fotoaparátu tvořenému kombinací tří objektivů a tří snímačů, kdy primární snímač má rozlišení 40 Mpix.
Huawei P20 Pro
  • Canon testuje v reálném použití svoji příští generaci full-frame snímače. Jeho APS-H varianta s rozlišením 120 Mpix ukazuje velmi slibné výsledky:

  • BSD systém pfSense 2.4.3-RELEASE, podobně jaké výše TrueOS, přichází s opravami pro Spectre V2 a Meltdown. Více podrobností v oznámení o nové verzi.
  • LightNVM dostane s Linuxem 4.17 podporu Open-Channel 2.0. U NVM Express SSD tak bude možné na úrovni OS rozhodovat, kam budou uložena která data (podobně jako je tomu u host-managed SMR pevných disků).

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.