Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jaké je české ADSL v praxi? od Petr Souček - Obávám se, že to není tak, jak je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 3. 2003 7:54

  Petr Souček (neregistrovaný)

  Obávám se, že to není tak, jak je v článku uvedeno. Mělo by to být tak, že je celková úroveň agregace (overbookingu) 1:50 nastavena v bodu, kde je poskytovatel připojen k síti ČTc. Podle dostupných informací má být maximální agregace v celé síti jen 1:2, ale právě v tom předávacím bodě to má být zaškrcené na celkových 1:50 nebo 1:20.
  Kdyby to bylo tak, jak je to v článku, tak by se to nemohlo nazývat overbooking nebo agregace.
  Bohužel neexistuje žádné stanovisko ČTc, jak je to udělané, takže se lze jen dohadovat a spoléhat na insidery. Ovšem myslím, že by nemlžili, kdyby to bylo lepší, než se mnoho lidí obává.
  Všem bych samozřejmě přál, aby to nebyla pravda, ale podle všech dostupných informací to opravdu vypadá na teoretickou minimální rychlost 480 byte/s.
  Určitou informaci o tom, jestli je agregace skutečně 1:50, by mohli poskytnout i jednotliví provideři - sami vidí, jestli je datový tok do sítě ČTc celková prodaná kapacita děleno 50, nebo vyšší.
  Někteří poskytovatelé v zahraničí sice agregaci 1:50 používají také, ale tam tento nejlevnější tarif používají jen ti, co se párkrát týdně podívají na web nebo si stáhnou e-mail, u nás to bude něco jiného, přece jenom je kupní síla v Británii o něco větší než u nás, takže u nás si tento nejlevnější tarif kupují zuřiví sosači.

 • 9. 5. 2003 2:12

  Insider (neregistrovaný)

  Jo jo máš recht, je to v bodě k ISP. Ale ten bod není škrcenej na 192 kbit.