Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Československé osmibitové počítače: aplikace a emulátory PMD 85 od Art - Vzpominam si na PMD na hru Manic Miner,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 3. 2010 10:34

  Art (neregistrovaný) 79.80.181.---

  Vzpominam si na PMD na hru Manic Miner, ktera ale vypadala jinak nez obrazky u tohoto clanku. Byla to presna kopie originalni verze pro Spectrum, jen v cernobilem provedeni, vcetne uvodni hudby a zvuku. Tenkrat to pro me byla naprosta bomba, protoze k zapadnim pocitacum jsem se dostal az pozdeji a napriklad ty prostorove hry jsem na PMD nikdy nevidel. Kdyz jsem se naucil Basic a praci se „sprity“ (graficka zajimavost PMD), vyrobil jsem podle verze na Spectru hru Horac a pavouci, ale pozdeji jsem zjistil, ze uz pro PMD existuje jina verze, ktera ma sice o neco slabsi grafiku, ale je v assembleru, takze moje verze zustala jen chudym pribuznym.

 • 23. 3. 2010 11:46

  Substance242 (neregistrovaný) 213.151.209.---

  Veru veru, a počas loadovania z kazety Manic Miner na PMD-85 blikal malou čiarkou na obrazovke, inak totiž s PMD-85 človek nikdy nevedel či sa ešte nahráva alebo nie. :-) Na PMD-85 v2 nefungovala, neskôr myslím bola nejaká ďalšia verzia.

  Pamätám ako sme si vtedy hovorili (13-ročné deti) veci ako „šiestu úroveň nikto neprejde“, potom „Jožo bol v osmičke!“ a zdalo sa to ako niečo úplne neuveriteľné, svetový rekord. :-) Ja som myslím končil za Divokými Amébami, neprešiel som to celé. Hehe, tie názvy si človek stále pamätá… Léčka na nováčky… :-)

 • 23. 3. 2010 12:00

  JCC (neregistrovaný) 62.49.0.---

  Alebo miestnost: Evzenove Doupie ;-) [ci ako to bolo]

  Ja som tiez mal Spektracku verziu. Ale kazetak bol daky posahany a ked sa to podarilo nahrat tak zivoty neubudali vzdy ked som sa zabil. Takze taky mali cheat ;-)

  A robot Karel to bolo moje prve programovanie. Prve slucky, preve podmienky: Kym nie je stena tak urob krok!!!!!

 • 23. 3. 2010 13:20

  Libor Nováček (neregistrovaný) ---.110.broadband10.iol.cz

  Tak to byl asi Manic od Víta Libovického (a myslím že ho s ním dělal Daniel Jenne, pokud si to nepletu s tím, že tahle dvojka vydala komentovaný výpis monitoru, ROMky PMD). A „Léčka na nováčky“ tam byla, díky mému příjmení si to pamatuji (byla ale jen na nováčky a nikoliv na Nováčky). I dohrát celé se to dalo.

  A Karel Šuhajda opravdu dokázal vytáhnout z PMD maximum. Chodil jsem do 482/4004. ZO Svazarmu do Lopatecké ulice v Podolí a znal tyhle lidi osobně, ale byl jsem o mnoho let mladší, takové škvrně na ZŠ, když oni už studovali VŠ. A jednou za pár let se jako osazenstvo toho Svazarmu scházíme dodnes, kluci už mají děti pomalu ve věku, ve kterém jsem byl, když jsem tam začal chodit (to mi by1o 12 let).

 • 23. 3. 2010 18:03

  Art (neregistrovaný) 79.80.181.---

  Ano, byli to tito dva autori, ted si na to vzpominam. Take si pamatuji na spoustu nazvu jednotlivych casti, z nichz nektere jsou do cestiny legracne „prelozene“. Opravdu se to da dohrat do konce, coz se mi vicekrat podarilo a pak hra jede znovu od prvni casti, ale asi dvakrat rychleji. Je to o neco lehci nez na Spectru diky vetsimu poctu zivotu a chybejicimu nebezpecnemu paprsku v jedne z poslednich casti. Zajimave je, ze i kdyz verze pro Spectrum je barevna, nikdy me nechytla tak, jako verze pro PMD. Vzpominam si, ze na cernobilem televizoru Merkur nebylo cerne pozadi vlastne vubec videt a bile obrazky se jakoby svitive vznasely nad plochou obrazovky, diky cemuz to vsechno ziskavalo zvlastni atmosferu. A souhlasim s nazorem v clanku, ze pokud nepocitam barvy, je grafika PMD opravdu kvalitni i v porovnani s tehdejsimi zapadnimi domacimi pocitaci.

 • 23. 3. 2010 23:50

  eL (neregistrovaný) ---.strih.cz

  jojo, taky jsem mel jinou verzi, prvni level vypadal takto http://wpcontent.answers.com/wikipedia/en/6/6d/Dragon_Manic_Miner.gif