Hlavní navigace

Čínský alternativní klient pro Skype

18. 7. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Internetem proběhla zpráva o tom, že se čínským vývojářům podařilo rozluštit uzavřený komunikační protokol programu Skype. Jaké to může mít následky? Jak hodlají Číňané získané informace využít? Může to nějak ohrozit existenci VoIP sítě Skype? Jak se může její provozovatel bránit?

Uzavřený protokol Skype

Jak už jsme zmiňovali mimo jiné v článku 10 důvodů, proč nepoužívat Skype, celá síť Skype pracuje na uzavřeném komunikačním protokolu. Výrobce si tak jednak chrání vlastní píseček, ale především samotnou síť, která stojí na zapůjčování přenosové kapacity linek některých uživatelů.

Některé stroje s veřejnou IP adresou jsou proto v síti povýšeny na takzvaný supernode a poskytují své linky těm uživatelům, kteří veřejné IP adresy nemají a nemohli by tedy spolu jinak komunikovat.

Tvůrce Skype se pochopitelně bojí, že by při zveřejnění protokolu mohlo dojít k porušení tohoto systému a provoz sítě by byl přinejmenším problematický. Přes protesty mnoha uživatelů tak zůstával protokol stále uzavřený.

Čína to dokázala

Až do nedávné doby, kdy se podle dostupných informací podařilo čínským vývojářům získat všechny potřebné informace o protokolu pomocí reverzního inženýrství a dokonce už je nyní možno s jejich využitím navázat hovor v originální síti Skype.

Původní informace o tom, že se podařilo prolomit utajovaný protokol Skype se objevila na VoIPWiki Blogu, který píše Charlie Paglee. „Dnes mi přes Skype zavolal kamarád z jedné společnosti v Číně a řekl mi, že mi nevolá ze Skype,” píše v úvodu článku Paglee.

Oba kolegové prý hovořili přes devět minut, načež se hovor přerušil. Poté byl uskutečněn hovor v opačném směru, který také proběhl bez potíží. V prvním případě byl přenášený zvuk poznamenán nepříjemnou ozvěnou, ale podle Pagleeho byl druhý hovor už velmi kvalitní, tedy bez nejmenších problémů s kvalitou.

Nový alternativní klient

Z toho mimo jiné plyne, že čínští vývojáři získali specifikace originálního protokolu, ale také to, že už mají k dispozici funkční software schopný navázat hovor ve standardní Skype síti.

Podle údajů od zmíněných vývojářů se jedná o velmi nestabilní verzi, které chybí mnoho důležitých funkcí. „Říkali, že jejich software není dostatečně stabilní, aby jej vydali pro veřejnost, ale pracují dnem i nocí na demu, které by rádi zveřejnili do konce srpna,” píše na svém blogu dále Charlie Paglee.

Cílem je prý vytvoření 100 % kompatibilního klienta se všemi vlastnostmi, které má originální software Skype. K dispozici je i obrázek srovnávající vedle sebe oba programy.

Čínský Skype klient

Čínský a originální Skype klient

Už žádné supernody

Alternativní klient by ovšem měl nabídnout jednu podstatnou změnu. Uživatelský počítač už se s ním nebude moci stát supernodem. To je pochopitelně velmi kontroverzní krok, který bude mít při větším rozšíření tohoto software neblahý vliv na kvalitu celé sítě. Na ochotě poskytovat ostatním část svého přenosového pásma totiž celý Skype stojí a padá.

Je zřejmé, že pokud se začne program opravdu šířit, zmizí ze sítě část supernodů. To bude mít za následek intenzivnější vytížení těch, které zbydou. Jejich majitelé to ovšem pochopitelně neuvidí rádi a tak si raději také nainstalují program, který je této narůstající přítěže zbaví. Celkově by to tedy mohlo znamenat kolaps celého Skype.

Co na to řekne eBay

Společnost eBay, která je vlastníkem Skype, pravděpodobně nebude ráda, že jí někdo maří její plány. Bohužel asi bude mít smůlu, především proto, že se vše děje právě v Číně.

Její vláda nemá Skype ráda a nechává blokovat hovory, které se snaží z Číny odejít. Proto bude nový čínský klient přivítán s otevřenou náručí. Oficiální (čti soudní) cestou to tedy asi nepůjde. Existují ale i jiné metody.

Celá situace je velmi podobná té, kterou můžeme pozorovat okolo protokolu ICQ. Ten nebyl naštěstí nikdy tajen, a tak vznikla řada skvělých alternativních klientů. Tyto aplikace ale pochopitelně nezobrazují reklamu, jako to dělá originální ICQ. To je samozřejmě trnem v oku AOL, protože tak společnost přichází o zisky z reklamy.

Na druhé straně ale alternativní klienti přitahují další uživatele z ostatních operačních systémů, mobilních zařízení a podobně. Zásah proti nim by tedy byl naprostým nesmyslem. Čas od času se ale AOL pokusí některé konkrétní klienty odstavit.

Podstatný rozdíl mezi Skype a ICQ je ovšem v tom, že v případě ICQ přichází AOL jen o velmi diskutabilní část zisku z reklamy, ale samotná síť není nijak poškozena. Alternativní Skype by ovšem přinesl především snížení kvality samotné sítě. Je tedy pravděpodobné, že proti němu eBay velmi tvrdě zasáhne.

Logickým krokem je samozřejmě výrazná změna v komunikačních protokolech, případně změna zabezpečení komunikace. Takový zásah má tu výhodu, že poškodí pouze neoficiálního klienta, který se na rozdíl od Skype nebude schopen na změnu předem připravit.

Co nás čeká

Nám v tuto chvíli nezbývá než počkat měsíc a půl na výsledek. Pokud vše půjde dobře a máme pravdivé informace, mohl by se objevit v srpnu nový Skype klient. Jeho existence jistě vyvolá bouřlivé reakce na straně uživatelů i současného provozovatele sítě.

Tip do článku - TOP100

Zatím se každopádně neobjevily žádné informace o tom, že by čínská společnost hodlala zveřejnit informace o protokolu nebo dokonce uvolnit zdrojové kódy vyvíjeného programu. Jistá naděje tu ale přeci jen je.

„Vím nejméně o jednom dalším programu, který plánuje implementovat jejich technologii a nabídnout kompatibilitu se Skype. Jsem si jist, že existují i další,”, uzavírá svůj článek Charlie Paglee.

Uvítali byste alternativního Skype klienta?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.