Hlavní navigace

Co je to ten Jargon File a proč si jej přečíst

12. 12. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V dnešním třetím (a posledním) dílu překladů z Jargon File bych vás rád nalákal na jeho přečtení v originále. Proto se tímto článkem vrátím na začátek a pokusím se objasnit, co Jargon File vlastně je a co v něm najdete.

Jargon File v různých formátech a podobách najdete na adrese www.tuxedo.or­g/~esr/jargon/.

Hned první překvapení čeká čtenáře, který považoval Jargon File pouze za výkladový slovník, již na úvodní straně. Zjistí totiž, že samotnému slovníku předchází mohutný úvod, ve kterém se dočte spoustu informací o původu hackerského slangu, jeho pravidlech, použití apod. Myslím, že poměrně výstižně popisují autoři Jargon File hned první větou na kterou v něm narazíte:

„Toto je Jargon File, souborné kompendium hackerského slangu, které osvětluje mnoho aspektů hackerských tradic, folklóru a humoru.“

Nejde tedy pouze o překlad slangových výrazů do „normálního“ jazyka, ale mnohá hesla jsou pojednána poměrně široce a objasňují i historické pozadí vzniku daného slova apod.
Pokud jde o humor, tak ten je naprosto neodmyslitelnou součástí Jargon File a dělá z něho nejen čtení poučné a zajímavé ale také zábavné. Jako příklad jsem zvolil slovní hříčku, které jsou pro tento humor velice typické:


PLUG-AND-PRAY
(připoj-a-modli se)

Parodie na „technický“ pojem ‚plug-and-play‘, který popisuje PC kartu, která údajně nepotřebuje hardwarovou konfigurací pomocí DIP přepínačů, a která by měla pracovat okamžitě po vložení do počítače. Bohužel ani PCI sběrnice není tak dokonalá aby toto zajistila spolehlivě a lidé, kteří musí instalovat nebo opravovat PCčka brzy zjistí, že touží právě po DIP přepínačích.


Podobně se také dozvíte co je to např. Internet Exploder, Netscrape Fornicator apod.

Právě toto typické hraní se slovy a jejich významem činí Jargon File z velké části nepřeložitelným – „kolik třešní tolik višní“ :)
Pokud však vládnete alespoň trochu angličtinou, doporučuji Vám do Jargon File alespoň nahlédnout, protože se určitě dozvíte něco nového.INFINITE-MONKEY THEOREM
(teorém nekonečných opic)

„Pokud necháte nekonečné množství opic psát na psacích strojích, je pravděpodobné, že některá z nich napíše kompletní scénář Hamleta.“ (Lze také uvažovat malé množství opic a velmi dlouhou časovou periodu.) Tato teorie netvrdí nic o inteligenci opice, která bude autorem tohoto scénáře (za zmínku stojí, že spousta opic také napíše nejrůznější _špatné_ verze Hamleta). Tato teorie může být napůl vážně zmíněna při obhajobě metody brutální síly; ukazuje totiž, že s dostatečnými zdroji se každá technická obtíž stává ‚jednobanánovým problémem‘ {one-banana problem}. Tento argument získává více respektu, neboť Linux ukázal funkčnost {bazaarového módu} vývoje.


Tato teorie byla poprvé popularizována astronomem Sirem Arthurem Eddingtonem. Idiomem se pro mnohé stala díky klasické SF povídce „Inflexible Logic“ Russella Maloneye a mnoho mladších hackerů ho zná díky odkazu v knize Douglase Adamse „Hitchhiker's Guide to the Galaxy“ (česky „Stopařův průvodce po Galaxii“ – doporučuji všem – pozn. překladatele). 1.dubna 2000 získalo toto spojení vlastní internetový standard, Infinite Monkey Protocol Suite.

(BTW – nezdá se Vám, že některé (nejmenované) firmy používají pro psaní svého softwaru tuhle teorii naprosto doslovně? – jenom asi nemají dost velké množství opic :)

I přesto, že je Jargon File zaměřeno převážně na věci kolem počítačů, najdete zde také výrazy, které byste v technickém slovníku jen těžko hledali. Dozvíte se například, co je to {aids},{sex},{te­e},{WOMBAT} a­pod.

skoleni

A pokud náhodou stejně jako já neradi čtete delší text z obrazovky a nechcete plýtvat papírem na tisk doporučuji stáhnout si na Jargon File ve formátu pro fortunes, takže si můžete např. nechat vypsat jedno heslo při zalogování a nenásilnou cestou se tak postupně probrat celým slovníkem.

Takže Vám přeji příjemné počtení v Jargon File a příště zase u něčeho jiného…

Autor článku

Bedřich Košata je vedoucím Laboratoří CZ.NIC, výzkumného a vývojového centra sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.