Hlavní navigace

Co nového si můžete zahrát v Linuxu?

28. 1. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nemůžeme pořád pracovat, je třeba i odpočívat. Pokud i vy holdujete relaxaci digitálně-herní, pak by vás mohl oslovit open-source remake geniální strategie Z od Bitmap Brothers, skvělé 1st person RPG Arx Fatalis, nečekaně originální 3D vesmírná akce Polynomial: Space of The Music a nebo další připravované hry.

Zod Engine

Je tomu už pěkných pár pátků, co herní pamětníci hráli naposledy realtime strategii Z s robotí tématikou od firmy Bitmap Brothers (mimochodem stojící i za legendárními hrami Cadaver, Xenon, Chaos Engine nebo třeba Gods). A jak to tak vypadá, díky projektu Zod Engine si ji můžeme zahrát i pod Linuxem, a to i bez nutnosti emulace. Autoři Zod Engine se totiž rozhodli, že nám zpřístupní open source engine hry Z znovu a zdarma. Jestliže vám snad hra unikla, pak si dovolíme připomenout, na co se můžete těšit.

Z je svižná realtimeová strategie nezatížená žádnými tahy nebo hexovou sítí a jako taková je jen pro ty opravdu nejdrsnější stratégy. Vůbec nepřeháníme, jelikož boj s nepřítelem o území je zde nesmírně ostrý a náročný. Jde zde doslova o každičkou vteřinu, jelikož stačí, abyste se hned po startu zpozdili o nepatrnou chvíli a již nikdy se vám nepodaří dobýt určité území (a tedy i celou mapu) včas. Mapy v Z sestávají z oblastí rozdělených na menší území, které je buď neutrální, nebo patří některému z hráčů. Dále platí jednoduchá matematika: pokud patří území některému z hráčů, pak vyrábí robůtky právě jeho barvy + urychluje výrobu na území již dobytých. Je to opravdu tak a když Z přišlo na trh, někteří tomu ani nemohli uvěřit – v Z se totiž nehraje na žádné suroviny, ale pouze na čas: čím více ho investujete, tím lepší jednotku vyrobíte, ovšem také tím déle budete blokovat továrnu.

Dalším revolučním prvkem strategie Z bylo, že roboti mohli obsazovat jeepy a obranné věže zcela nezávisle – tj. zničení nepřátelského robota na věži se rovnalo jejímu obsazení robotem vaším a nikoliv anihilaci věže (podobných obsaditelných věciček je ve hře přesně 11). Hra obsahuje opravdu kvanta animací (někteří z robotů zvládnou i 40 různých akcí doprovázených 2000 animačními okny) a vtipných filmů, které i dnes pobaví (roboti s pivem to se jen tak nevidí…). Pokud jde o nějaké ty zápory, tak ani těm se Z bohužel zcela nevyhnulo: hra proti počítači není právě spravedlivá, jelikož často (vlastně vždy) začíná s lepší pozicí a dalšími drobnými zvýhodněními.
Domovská stránka, Velikost: cca 80 MB

Arx Fatalis

Z není jedinou hrou, která se dočkala své open-source implementace, jak si totiž obratem povíme, ke klubu se přiřadilo i skvělé first-person RPG Arx Fatalis! Hra samotná pochází z roku 2003 a její kód byl zveřejněn oficiální cestou jejím vývojářským týmem. Hra Arx Fatalis je skutečně unikátním kouskem zábavy a na míle vzdálená všem klišé tak běžným tolkien-like fantasy hrám. Zde se vše odehrává na nehostinné zmrzlé planetě, na níž všichni žijí v podzemí. Rovněž zde nalezneme i další zajímavé RPG prvky: namátkou kouzla staví na runách a gestech nebo je tu několik frakcí, s nimiž lze porůznu interagovat v duchu RPG.

Hra Arx Fatalis byla v době svého uvedení kapku zastíněna uvedením hry Elder Scrolls 3: Morrowind, i tak si však určitě zaslouží pozornost. Jak to tak vypadá, kód bude chtít před prvním nasazením kapku přeleštit a přepracovat pro OpenGL, jde ovšem na každý pád o vítaný přírůstek do sbírky open-source her, což platí o to více v tomto nepříliš zastoupeném žánru (myšleno Linux a 1st person RPG).
 Video

Polynomial: Space of The Music

Hra Polynomial: Space of The Music zastupuje na první pohled žánr velmi tradiční (3D vesmírná akce), ovšem bližší pohled napoví, že to s tou obvyklostí nebude až tak zlé (3D hudební vesmírná akce). Hra obsahuje i jakýsi „prožívací“ režim, kdy prolétáte fraktálovými oblastmi, které se automaticky generují a přizpůsobují vaší hudbě nebo vstupu z mikrofonu. Plná verze obsahuje 38 arén, demo pouze 12.

V plné verzi však lze díky editoru vytvářet i arény vlastní. Polynomial: Space of The Music disponuje 50 minut dlouhým soundtrackem. Obsah vlastní hry je obvyklý i neobvyklý zároveň: prolétáte pokaždé jinou částí vesmíru, střílíte po nepřátelích, bráníte přátele, sbíráte bonusy, prolétáte červími dírami atd. atd. Bodovací systém je stejně podivný jako hra sama: neustále se sledují vaše akce za posledních 60, 20, 5 a 1 minutu, stejně jako to, jak daleko doletíte na jeden „život“, takže je skóre dynamické. Suma sumárum, jedna z těch spíše psychedelických originálností, které se ani tak nehrají, jako spíše prožívají…


Domovská stránka, Trailer, Cena: 8 USD (nebo více dle chuti)

skoleni

Imperium Galactica

Skvělé zprávy pro open-source hráče tím ale samozřejmě ještě zdaleka neskončily – jako trumfové eso na závěr tu máme open-source klon legendární strategie Imperium Galactica. Její nová javovská verze se totiž již čile vyvíjí. Připomínáme, že Imperium Galactica je hrou typu „4X“, tj. strategií eXpand, eXploit, eXplore and eXterminate, pod níž spadá třeba i Master of Orion a podobné tituly.

Na hře je skvělé zejména to, jak postupně hráče zasvěcuje do nových konceptů: nejprve jednoduchá správa planety, poté vesmírné bitvy, pozemní bitvy, výzkum, produkce komponent i lodí a na své si přijdou i diplomaté díky mnoha mimozemským rasám. Jestliže byť jen náznakem holdujete 4X žánru, rozhodně si projekt zařaďte do oblíbených záložek.
Domovská stránka

Autor článku

Petr Hájek vystudoval obor "Aplikace výpočetní techniky v ekonomice", živí se jako novinář a má rád Gentoo, Javu a Free Pascal.