Hlavní navigace

Danger From The Deep: staňte se postrachem moří

Tomáš Bubeníček 19. 3. 2010

Chtěli jste někdy zasednout do kapitánského křesla ponorky a vydat se potápět lodě na širé moře? Ve hře Danger From The Deep dostanete možnost tyto chvíle na vlastní kůži prožít. V tomto simulátoru ponorek se dostanete do doby druhé světové války a budete moci potápět konvoje z pohodlí domova.

Danger From The Deep (DFtD) je simulace ponorek, ve které dostanete do rukou ovládání celé ponorky, od kormidla až po torpéda.

Odehrává se v druhé světové válce a usednete do německých ponorek, takže všechny popisky tlakoměrů a ukazatelů jsou v němčině, hra ale samotná je v angličtině, takže je výhodné umět alespoň trochu z obou jazyků.

Danger from the deep

Hru stáhnete z do­movského webu jako instalační skript, na který stačí pustit jen příkaz chmod +x a spustit jako root. Poslední stabilní verze je ale z roku 2007 a pokud chcete novější verzi, budete muset použít SVN a tím si stáhnout a poté překompilovat novější verzi:

$ svn co https://dangerdeep.svn.sourceforge.net/svnroot/dangerdeep/ dangerdeep

Tato verze je ale experimentální a nestabilní, takže, jak píší na stránkách hry, „může vám vypít vaše mléko, ukrást vaše kočky nebo udělat jiné neočekávatelné věci (nemělo by, ale mohlo, takže se mějte na pozoru.)“ Osobně jsem si stáhl verzi 0.3.0 přímo pro Arch Linux. Hru poté spustíte příkazem dangerdeep, ale v aktuálním adresáři vytvoří soubor console_log.txt, což je poměrně otravné.

Danger from the deep

V menu je několik položek – Hra pro jednoho hráče, editor misí, ukázat plavidla, hala slávy, autoři, výběr jazyka, nastavení a konec. Ve výběru jazyka je jako jedna z možností čeština, což považuji za pozitivní věc, ale hra si jaksi neporadí s háčky a háčkovaná písmena přeskakuje (takže například v hlavním menu je místo Autoři napsáno Autoi). Když kliknete na hru pro jednoho hráče, tak se dostanete do dalšího menu s několika možnostmi. Útok na válečnou loď bohužel není implementován (což sami zjistíte po kliknutí na menu). V útoku na konvoj si můžete vybrat čas, ponorku, velikost konvoje a jeho ochranu a pak už hrát. Další položkou jsou historické mise, které obsahují několik tutoriálů, ale při nastavené češtině se nezobrazí žádný z nich. Další položky již netřeba vysvětlovat – Nahrát hru, Návrat do Hlavního menu.

Danger from the deep

DFtD se ovládá docela složitě, jako všechny simulátory. Popis ovládání bych započal popisem změny pohledů, které obstarávají klávesy F1 až F12 – klávesou F1 se podíváte na ukazatele hloubky, rychlosti, stoupání a na kompas. Klávesou F2 se dostanete k periskopu, který můžete používat jen do hloubky 10 m pod vodou. Klávesa F3 a F4 vás dostane ne plošinu na ponorce, na kterou se můžete dostat ale jen když jste plně vynořeni. Klávesa F5 je hojně využívaná, protože ukazuje mapu, a když jste vynořeni, ukazují se i ostatní lodě. klávesa F6 ukazuje zásoby torpéd a která torpéda jsou již nabita.

Danger from the deep

Zajímavé je, že přesouvání torpéd trvá asi okolo patnácti minut, ale když chcete přesunout torpédo ze zadního torpédometu do předního, může to trvat i několik hodin herního času. Klávesa F7 se hodí ve chvíli, kdy vás trefilo torpédo protivníka – ukazuje poškození na vaší ponorce. Klávesou F8 se dostanete do kajuty kapitána, odkud se můžete podívat na vaše medaile a do „lodního“ deníku. Klávesa F9 vás dostane do místnosti s ovládáním sonaru, který, abych se přiznal, doteď neumím ovládat. Klávesou F10 se dostanete do volného pohledu mimo ponorku. Klávesa F11 a F12 vás dostane do menu s dalším ovládáním torpéd.

Danger from the deep

No a teď po docela obšírném ovládání pohledu se pustíme do ovládání samotné ponorky. Šipkami se natáčejí směrové klapky a ovládá hloubka, klávesami 1 až 9 (na nenumerické klávesnici) se ovládá rychlost. klávesou T se vypouštějí torpéda, ale musíte mít vybraný cíl, který vyberete docela snadno – stačí jen kliknout na nepřátelskou loď na mapě. To je vlastně základní ovládání, které potřebujete na chvilkové hraní, ale velmi doporučuji pročíst si „uživatelskou příručku“. V ní je popsáno mnoho věcí, na které je tento článek opravdu moc krátký (příručka má 35 stran).

Danger from the deep

Grafika hry je na některých místech velmi dobrá, ale některé lodě mají horší vzhled a pokud se díváte volným pohledem mimo ponorku a potopíte se, tak mi připadá velmi podivný celkový svět pod vodou, ve kterém nikdy nenarazíte na dno a celkový dojem mi nepřijde moc dobrý. DFtD má navíc skvělou hudbu, která vytváří velmi dobrou atmosféru.

Plusy: realističnost, dobrý soundtrack
Mínusy: Grafika, složité si zapamatovat všechny klávesy
Verdikt: Skvělý simulátor ponorek, který je dokonce jediný svého typu pro Linux. A těch pár chyb je omluvitelných.

Stars 4,5 z 5

Našli jste v článku chybu?

19. 3. 2010 7:46

Anonymous (neregistrovaný)

Vazim si snahy autora psat recenze na hry a nerad bych jej od toho odrazoval, ale pokud uz neco pise, mel by to psat poradne a mel by o danem problemu neco vedet. Pominu, ze ponorka zadne kapitanske kreslo nema, ze se nenabijeji torpeda ale torpedomety a dalsi prehmaty. Ale snad vsechny recenze obsahuji obsirne texty o hernim menu a co delaji ruzne klavesy. Ale ze by napsal neco o tom, JAK SE TA HRA VLASTNE HRAJE, tak to ne. To pak autor nepise recenze, ale jednoduche manualy ke hram. To by si m…

19. 3. 2010 8:47

Heevy (neregistrovaný)

Nezbyva mi nez souhlasit…Tohle skutecne neni zadna recenze. Pokud bych to mel jeste navic srovnavat s recenzemi v jinych mediich (Level, Score, ale i napr. bonusweb), tak to dopadne vice nez tragicky.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?