Hlavní navigace

Debian 11 bude podporovat ARM, SUSE převzalo RancherOS

14. 12. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PINE64
Instalátor Debianu 11 přidává podporu pro zařízení s procesorem ARM. Projekt RancherOS přešel pod křídla SUSE. Do systému FreeBSD byl importován protokol WireGuard. Nová verze Raspberry Pi OS vylepšuje podporu zvuku a tisku.

Debian

Instalátor Debianu 11 přidává podporu pro zařízení s procesorem ARM, včetně notebooku Pinebook Pro. Finalní verze Debianu 11 by měla spatřit světlo světa v létě 2021. Do té doby udržujte aktuální svůj Debian 10. Dva měsíce po vydání Debianu 10.6 je k dispozici nové instalační médium s číslovkou 10.7. Opět se nejedná o novou verzi systému, ale pouze o jeho aktualizaci. Bylo aktualizováno 54 balíčků a opraveno 38 bezpečnostních chyb.

Debian 11 instalátor

RancherOS

Komunita kolem RancherOS byla informována o tom, že tento projekt přešel pod křídla SUSE. Jedná se o linuxovou distribuci, která spouští celý operační systém jako dockerové kontejnery. Ačkoli podrobnosti této dohody nejsou zrovna jasné, vypadá to, že se do budoucna bude Rancher ve spolupráci se SUSE zaměřovat na řešení postavená na Kubernetes.

RancherOS

FreeBSD má WireGuard

Malá ale významná změna byla učiněna ve zdrojovém kódu operačního systému FreeBSD.  Do systému byl importován protokol pro realizaci virtuální privátní sítě WireGuard. K implementaci tohoto moderního, rychlého a bezpečného protokolu došlo hlavně díky spolupráci s OpenBSD. Tyto dva projekty spolu úzce spolupracují a často si vzájemně vyměňují části zdrojových kódů.

ICTS23

FreeBSD 13

Raspberry Pi OS

Nadace Raspberry Pi oznámila vydání nové verze Raspberry Pi OS (dříve Raspbian), linuxové distribuce určené pro zařízení z rodiny Raspberry Pi. Tato poslední aktualizace v roce 2020 přináší mnoho změn hlavně v oblasti zvuku a tisku. V první řadě nahrazuje zvukový server ALSA za PulseAudio. To nejenom umožní zprovoznit přenos zvuku přes Bluetooth, ale také posílat zvuk na více výstupů naráz nebo mezi nimi za běhu přepínat. Dále přináší tato nová verze tiskový server CUPS a k němu grafický konfigurační nástroj. Kromě toho pod povrchem najdete jádro 5.4.79 a ty nejnovější verze softwaru.

Raspbian 2019.04

Nově vydáno

Eric Turgeon oznámil vydání GhostBSD 20.11.28, systému odvozeného od FreeBSD s prostředím MATE. Na Arch Linuxu založená distribuce BlackArch vyšla ve verzi 2020.12.01. Linuxová distribuce pro komerční sféru postavená na Debianu Unininvetion Corporate Server oznámila vydání verze 4.4–7. Vyšla nová stabilní verze 20.10 projektu T2 SDE určeného pro tvorbu vlastní linuxové distribuce.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.