Hlavní navigace

Debian bude hlasovat o init systému, vyšel Linux Mint 19.3 BETA

8. 12. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Debian
TSMC očekává spuštění 3nm výroby v roce 2022, LibreOffice vylepší podporu PPTX souborů, Qualcomm představil Snapdragon 865 5G, Wine 5.0 bude zmrazeno příští týden, Ardour dostal nativní podporu MP3.

Debian bude hlasovat o init systému, možností je osm

Velká bouře ve velké sklenici vody nese označení Debian Init System Diversity a už za necelé tři týdny snad skončí. Do 27. prosince totiž mohou lidé hlasovat, jak by do budoucna měl Debian rozhodnout svoji politiku ohledně init systémů. Možnosti jsou následující:

  • zaměřit se na systemd
  • systemd, ale podporovat prozkoumávání alternativ
  • podpora více init systémů je důležitá
  • podporovat ne-systemd inity, ale bez blokace postupu
  • podporovat portovatelnost, bez blokace postupu
  • vyžadovat podporu více init systémů
  • podporovat portovatelnost a více různých implementací
  • další diskuse

Podrobnosti k procesu shrnuje Kurt Roeckx. Na přelomu roku tak budeme, doufejme, moudřejší.

TSMC očekává spuštění 3nm výroby v roce 2022

Sic ani čerstvý Snapdragon 865 ještě nevyužívá 7nm EUV proces u TSMC, víme, že přípravy 5nm výroby jsou velmi dobře (aktuální výtěžnost se prý pohybuje kolem 50 %) a tak TSMC hovoří o další generaci. První 3nm výrobní proces by měl dosáhnout sériové výroby už v roce 2022, o rok dříve tak lze předpokládat maloobjemovou / rizikovou výrobu pro vybrané partnery. Tímto oznámením TSMC urychluje odhad náběhu 3nm výroby o celý jeden rok oproti dřívějším plánům.

Již tradičně lze předpokládat, že mezi prvními zákazníky budou známí výrobci hi-end ARM SoC v čele s Apple a HiSilicon (dceřina Huawei vyrábějící čipy Kirin).

LibreOffice dostane lepší podporu PPTX souborů

Řada autorů přispívajících do projektu LibreOffice připravila několik důležitých novinek řešících dosavadní chyby v importu prezentací formátu Microsoft PPTX. Jak známo, ač MS OOXML je formát otevřený, jeho reálná implementace je záměrně zesložitělá tak, aby jediným (téměř) 100% spolehlivým nástrojem pro práci s DOCX/XLSX/PPTX byl právě Microsoft Office. Přesto je LibreOffice v tomto s každým dalším vydáním o něco lepší a nejinak tomu bude i nyní.

Pracovalo se například na urychlení načítání PPT souborů s objekty rovnic či na importu/exportu PPTX obsahujícího semi-transparentní texty. Opraveno je chování, kdy LibreOffice již nenastavuje barevnou výplň objektu, pokud má barevnou výplň celý snímek. Velmi ceněnou opravou pak je duplikace matematických objektů ve snímku, která vedla často k totální nečitelnosti snímku. Opravena je dále přechodová výplň snímků, import některých tvarů ve snímku a některé typy importů a exportů do PPTX pracující s barvou v objektech/textech, rotace textu / textového boxu, vlastní nastavení datumu jako uživatelský XTextField, import komplexních textů či správné nastavení fontu atd. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

Qualcomm představil Snapdragon 865

Příští platforma ARM SoC Qualcomm Snapdragon 865 je nadále vyráběna 7nm procesem bez EUV, což znamená, že inovace se oproti předchozí generaci musely konat někde jinde. Každopádně Qualcomm u nové generace hovoří o CPU části Kryo 585 (takt až 2,84 GHz), GPU části Adreno 650 a zhruba 25% zrychlení oproti předchozí generaci Snapdragon 855 (nikoli Snapdragon 855+).

Zajímavostí jest, že toto SoC neobsahuje žádný mobilní modem, počítá se s jeho párování se samostatným čipem Qualcomm X55, což je 5G modem, u nějž výrobce hovoří o možné maximální rychlosti přenosu dat až 7,5 Gbit/s, což je velmi vysoko nad teoretickými možnostmi budoucích / budovaných 5G sítí v ČR i ve světě.

Jinak dále nechybí například podpora WI-Fi až po standard Wi-Fi 6 (dříve 802.11ax), Bluetooth včetně Super Wide Band pro headsety, Fast Connect 6800 (rychlejší párování), aptX Adaptive, Qualcomm True Wireless Stereo Plus atd.

Nový Snapdragon potěší také fotografy, neb podporuje až 200Mpix snímky, slučování pixelů do čtveřic na úrovni hardwaru (není nutný následný převod do bayera), zpomalené 720/960fps video bez omezení délky, 8k video (!), 4k/120fps, 4k HDR, podpora HEIF atd.

Wine 5.0 bude zmrazeno příští týden

Příští číselně významná verze Wine má těsně před uzavřením kódu a následnou řadou kandidátů na vydání, během kterých se budou ladit poslední drobnosti. Wine 5.0 by mělo být vydáno někdy v počátcích přístího roku (možná již v lednu, nejhůře pak v únoru 2020), za pár dnů nás pak čeká Wine 4.22.

Páté vydání přinese vylepšení podpory API Vulkan (včetně podpory verze Vulkan 1.1), očekávat však nelze funkčně-kompletní podporu Direct3D 12/VKD3D. Objeví se dále s vylepšenou podporou LLVM MinGW, komprimovaných textur DXTn, vylepšeními pro debugging, implementací HTTP Service, více Plug-and-Play ovladači, vylepšeními pro joysticky, aktualizovaným Unicode, FAudio pro vlastní implementaci XAudio2 a samozřejmě řadou oprav pro starší či novější Windows programy a hry.

Ardour dostal nativní podporu MP3

Bez ohledu na to, že používat při profi tvorbě hudby za pomoci nadstandardních nástrojů typu digitálních audio stanic (DAW) ztrátové zvukové formáty jako MP3, není zrovna nejlepší volba, právě podpora MP3 zamířila do Ardouru.

Jde samozřejmě o důsledek toho, že před řadou měsíců vypršely poslední patenty na aspekty komprese MP3 a open-source projekty jej tak mohou implementovat bez rizika právních potíží (zejména v některých zemích jako USA). Implementace dekódování formátu MP3 v Ardouru staví na minimalistickém dekodéru minimp3.

Novinky v Linux Mint 19.3 BETA

Na světě je beta verze příštího Mintu, a to s desktopy MATE, Cinnamon či Xfce. Základ systému je však stejný, přičemž mezi novinkami najdeme reportovací nástroj, který upozorní třeba na nové ovladače, jazykovou mutaci či kodek.

Vylepšena je podpora HiDPI na Cinnamonu, výchozím přehrávačem je pak Celluloid (díky MPV backendu je méně náročný než dosavadní Xplayer využívající GStreamer/ClutterGST a renderující pouze skrze CPU). Poznámky Tomboy nahrazuje Gnote, GIMP je pryč a místo něj je tu jednoduchý kreslící program Drawing. A mnoho dalšího.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.