Hlavní navigace

Debian na nerootnutém Androidu, Ubuntu 21.10 zahájilo vývoj

3. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, Debian
Debian noroot je implementace Debianu pro Android. Vývoj Ubuntu 21.10 Impish Indri byl zahájen. Alpine Linux zvažuje vývoj vlastní implementace initu. Oficiálně vyšla Fedora 34 s GNOME 40.

Debian noroot na Androidu

Autor OpenTTD a OpenArena přišel s novým zajímavých projektem. Jedná se o implementaci Debianu pro zařízení s operačním systémem Android. Jmenuje se Debian noroot, a jak už název napovídá, není kvůli němu potřeba rootnout vaše zařízení.

Jednoduše si z Google Play nainstalujete Debian s prostředím XFCE jako aplikaci. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotný Debian, ale jen o vrstvu běžící nad Androidem. 

Debian noroot

Ubuntu 21.10 Impish Indri

Krátce po vydání verze 21.04 byl zahájen vývoj Ubuntu 21.10 s kódovým označením Impish Indri (rošťácký lemur). Podle plánu by měla finální verze vyjít 14. října 2021. Těšit se můžeme na GCC 11, GNU C Library 2.34, GNU Binutils 2.37, LLVM 13 a linuxové jádro 5.14.

Canonical dále zveřejnil informaci, že příští verze Ubuntu už bude mít nový instalátor systému. V minulé verzi se oproti plánu neobjevilo GNOME 40, takže se s napětím očekává, jestli se objeví v té příští.

Rošťácký lemur

Alpine Linux

Alpine Linux je odlehčená rychlá distribuce používaná na serverech a vestavěných zařízeních (článek na Rootu). Až doposud tato distribuce používala upravenou verzi OpenRC. Tento projekt však podle vyjádření vývojářů stagnuje, proto teď začali vážně uvažovat o vytvoření vlastní implementace initu pro svou distribuci. Pracovat by na něm měl Laurent Bercot a měl by se hodně podobat systemd.

Fedora 34 s GNOME 40

Fedora Project oficiálně oznámil vydání operačního systému Fedora Linux 34. Největší a na první pohled hned viditelnou změnou je nejnovější verze grafického prostřední GNOME 40 v edici Fedora Workstation. Další velkou změnou je použití linuxového jádra 5.11, což nové Fedoře umožní lepší podporu hardwaru. Dále nová Fedora přešla na zvukový server PipeWire, kterým nahradila dříve používané PulseAudio. V KDE Plasma edici pak nasadila Wayland a rozšířila nabídku správců oken o i3.

Fedora 34 s GNOME 40

Nově vydáno

Otevřené prostředí pro tvorbu vlastního operačního systému T2 SDE vyšlo ve verzi 21.4. Na Manjaru postavená distribuce s průběžnou aktualizací Mabox Linux má novou verzi 21.04. Na Arch Linuxu postavená desktopová distribuce RebornOS oznámila vydání verze 2021.04.22. Jednoúčelová linuxová distribuce, která slouží jako telefonní platforma Bicom Systems PBXware, je k dispozici ve verzi 6.3.0. 

Mabox Linux 21.02

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.