Hlavní navigace

Distribuční věstník: DragonFly BSD má nový ovladač pro ext2, Ubuntu 20.04 má první opravné vydání

10. 8. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: DragonFlyBSD Project
DragonFly BSD má nový ovladač pro linuxové souborové systémy. Red Hat nevydal zrovna nejzdařilejší aktualizaci. Vyšlo první opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fosa“. Na Chrome OS bude možné spouštět aplikace pro Windows.

DragonFly BSD

Vývojářský tým DragonFly BSD oznámil dostupnost nového ovladače, který importoval z FreeBSD. Tento ovladač bude do budoucna používán pro práci s linuxovými souborovým systémem ext2. Kromě toho také podporuje čtení ext4. Nový ovladač ext2 tak nahradí dosud používaný ext2fs, který byl známý tím, že měl spoustu drobných nedostatků.

DragonFly BSD 5.2.0

Red Hat

Red Hat nezažívá zrovna nejveselejší období. Po instalaci bezpečnostních aktualizací linuxového jádra a zavaděče grub2 se Red Hat Enterprise Linux a CentOS dostal do stavu, kdy nešel nabootovat. Než Red Hat vydal opravu této aktualizace, museli uživatelé tento problém provizorně řešit downgradováním balíčků.

Kromě toho se začaly šířit zprávy o tom, že firma IBM, která vlastní Red Hat se chystá propustit až 5000 zaměstnanců a zároveň snížit prioritu vývoje operačních systémů.

Red Hat Enterprise Linux 8.0

Ubuntu

Łukasz Zemczak oznámil vydání Ubuntu 20.04.1. Jedná se o první opravnou verzi Ubuntu 20.04 LTS s označením „Focal Fosa“. Stejně jako většina minoritních verzí obsahuje převážně opravy chyb a bezpečnostní aktualizace. Mezi ně patří opravy instalátoru, opravy aktualizací, vylepšení výkonu, přepracované přihlašování otiskem prstu a spousta dalších. Kromě toho toto sestavení nabízí i možnost přímého povýšení z Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver“.

cyber23

Ubuntu aktualizace u 18.04 na 20.04

Chrome OS

Společnost Google nedávno oznámila svoje partnerství s Parallels za účelem zprovoznění Windows aplikací na Chrome OS. Díky jejich řešení by na strojích s tímto operačním systémem měly bez problémů běžet programy určené pro Windows. Debaty o tom, kde implementace od Parallels poběží, nedávno Google ukončil prohlášením, že to bude na lokálním stroji a nikoliv v cloudu. U takto dobrých zpráv je však většinou háček. A ten je v tomto případě v tom, že tato funkce bude dostupná jen pro prémiové uživatele.

Windows aplikace na Chrome OS

Nově vydáno

Na HardenedBSD založený operační systém OPNsense specializovaný na firewally a routery vyšel ve verzi 20.1. Průběžně aktualizovaná linuxová distribuce GeckoLinux postavená na openSUSE oznámila vydání verze 999.200729.0. Michail Šigorin oznámil vydání verzi 9.1 nezávisle vyvíjené distribuce ALT Linux. Po více než dvou letech vyšla nová stabilní verze distribuce BunsenLabs Linux s kódovým označením „Lithium“.

BunsenLabs Linux „Litium“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.