Hlavní navigace

Distribuční věstník: Gentoo má novou verzi Portage, Fedora KDE přejde na Wayland

21. 9. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Gentoo má novou stabilní verzi balíčkovacího systému Portage. Fedora KDE přechází z X.Org na Wayland. PinePhone Multi-Distro Image nabízí zavaděč s 13 linuxovými distribucemi pro PinePhone.

Gentoo

Projekt Gentoo oznámil novou stabilní verzi jeho balíčkovacího systému Portage. Jednou z hlavních změn verze 3.0 je ukončení podpory pro Python 2.7. Vzhledem k tomu, že druhá řada Pythonu je na konci životního cyklu, přechází Portage na Python 3. Kromě toho má nová verze při výpočtech závislostí o 50 až 60 % vyšší rychlost.

Gentoo Portage – grafické rozhraní

Fedora

Fedora přesouvá pozornost k protokolu Wayland. Ten by měl od verze 34 nahradit v KDE Plasma stávající X.Org. Zatímco ve Fedoře s Gnome tento přechod nastal už před dvěma lety, podpora Waylandu v KDE přichází až teď. KDE Plasma 5.20 totiž podle vývojářů Fedory dospěla do fáze, kde už téměř všechny funkce budou schopny pracovat s protokolem Wayland.

Fedora 32

PinePhone Multi-Distro Image

Nový projekt, který nabízí zavaděč s 13 linuxovými distribucemi pro PinePhone. Stojí za ním Ondřej Jirman a vybírat si můžete z Arch Linux ARM, KDE Neon, Lune OS, Maemo Leste, Mobianu, PuroOS, Sailfish OS, Ubuntu Touch nebo postmarketOS s pěti různými grafickými prostředími. Pod kapotou se nachází vývojovou verze jádra 5.9 optimalizovaná pro PinePhone a zavaděč p-boot.

cyber23

PinePhone Multi-Distro Image

Mobian

Na Debianu založená distribuce Mobian optimalizovaná pro mobilní zařízení nyní podporuje i otevřený tablet PineTab. Jedná se o systém s grafickým rozhraním založeným na GNOME, který by měl nabízet všechny výhody Debianu. Téměř ve stejnou dobu oznámil rozšíření podpory pro toto zařízení i Arch Linux ARM.

Mobian

Nově vydáno

Francouzská distribuce NuTyX postavená z Linux From Scratch s vlastním balíčkovacím systémem oznámila vydání verze 11.6. Tým kolem čínské distribuce deepin založené na Debianu oznámil vydání 20. verze. Virtualizovaná distribuce zaměřená na anonymitu a bezpečnost Whonix vyšla ve verzi 15.0.1.4.5. Na Arch Linuxu založená distribuce ArcoLinux (dříve známá jako ArchMerge) se dočkala verze 20.9.2

deepin 20

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.