Hlavní navigace

Distribuční věstník: Void se vrací k OpenSSL, Canonical přechází na Flutter

8. 3. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Linuxová distribuce Void se vrací od LibreSSL zpátky k OpenSSL. Canonical bude používat Flutter SDK od Googlu pro vývoj Ubuntu aplikací. Vyšla nová verze Genode OS Framework. Firma Star Labs instaluje na své notebooky Coreboot.

Void se vrací k OpenSSL

Na začátku roku projekt Gentoo zvažoval ukončením podpory pro kryptografickou knihovnu LibreSSL. Tento projekt vznikl, aby se stal menší, lehčí a bezpečnější alternativou k OpenSSL. LibreSSL ale nezískal velkou popularitu hlavně mezi vývojáři softwarových balíčků. Na OpenSSL navíc bylo odvedeno spoustu práce, hlavně na poli bezpečnosti. Proto se také nedávno tým stojící za linuxovou distribucí Void rozhodl vrátit od LibreSSL zpátky k OpenSSL.

Void 20210218

Canonical přechází na Flutter

Společnost Canonical oznámila, že si vybrala otevřenou sadu vývojářských nástrojů Flutter od Googlu. Tu hodlá do budoucna používat k tvorbě aplikací pro svou linuxovou distribuci Ubuntu. Fluter funguje na široké škále operačních systémů včetně Androidu, Linuxu, MacOS, iOS, Windows nebo Google Fuchsia. Minulý rok Canonical a Google spojili síly, aby vytvořili balíček Flutter SDK pro Linux ve formátu Snap. Teď se společnost stojící za Ubuntu rozhodla učinit další krok a používat Flutter jako hlavní rozhraní pro tvorbu vlastních Ubuntu aplikací, které budou fungovat napříč všemi hardwarovými platformami.

Ubuntu 21.04

Nová verze Genode OS Framework

Vyšla nová verze zajímavého projektu Genode. Jedná se o framework pro sestavení operačního systému na míru. Je složený se sady malých bloků, ze kterých je možné poskládat celý systém. Podporuje architektury procesorů x86 (32 i 64 bit), ARM (32 i 64 bit) a RISC-V. Jeho nejnovější verze 21.02 přináší podle vyjádření jeho tvůrců „zdravou porci novinek“.

skoleni

Genode 20.08

Coreboot na počítačích od Star Labs

Britský výrobce linuxových notebooků Star Labs oznámil dostupnost otevřeného firmwaru Coreboot pro své stroje. Dříve známý jak LinuxBIOS, Coreboot je firmwarová platforma určená k tomu, aby nahradila uzavřený firmware na většině počítačů. Je navržený tak, aby umožnil uživateli plnou kontrolu nad hardwarem a provedl co nejmenší počet kroků k zavedení Linuxu. Kromě předinstalovaného Coreboot ještě Star Labs do svých počítačů přidal TianoCore, komunitní otevřenou implementaci UEFI.

Star LabTop Mk IV

Nově vydáno

Vyšla Mageia 8, fork dnes už ukončené distribuce Mandriva Linux. Na Debianu založená distribuce Kali Linux vyšla ve verzi 2021.1. Operační systém založený na Chromium OS od Googlu CloudReady oznámil vydání verze 87.4.22. Nově vydaný Emmabuntüs DE3–1.04 staví na Debianu 10.8 „Buster“.

Kali Linux 2021.1

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.