Hlavní navigace

Doom 3

Petr Šigut

Před časem se na naše počítače dostalo v pořadí již třetí pokračování kultovní série Doom. Myslím si, že většině lidí je jasné, oč běží. Vracející se vzpomínky na staré mašiny a vojáka s nesmrtelnou dvouhlavňovou brokovnicí, který má jediný úkol - zabít všechny podivné stvůry, a pokud možno zůstat sám naživu.

Doba čtení: 4 minuty

doom3

Třetí díl nám přináší „romantické“ prostředí základny na Marsu. Zde totiž máte jako mariňák nastoupit do své dobře placené klidné práce. Co se ovšem nestane – známá to hláška z desítek akčních her – something went terribly wrong, neboli něco se ošklivě zvrtlo. Ve hře Doom 3 to znamená, že je otevřena brána pekelná a velké množství opravdu nepěkných a po krvi a zabíjení lačnících potvor je tu s námi. Vy máte překvapivě za úkol hrozící nebezpečí odvrátit a zachránit zbytek přeživších. Zdá se vám to jako jedna z dalších tuctových her vzata přímo z béčkového výrobního pásu? Mohu vás s klidným svědomím ujistit, že to tak rozhodně není. Doom 3 je skvěle zpracovaná hra, jejíž kouzlo tkví především v mistrovsky podbarvené hororové atmosféře, na kterou tvůrci sázeli především. Podivné stíny, na zdech a na dveřích stopy soubojů vašich kolegů, tajemné pentagramy, části těl a samozřejmě hektolitry krve, které jsou – no všude… to je jen zlomek detailů, které pro nás tvůrci připravili.

doom3

Doom 3 je zpracován podobně jako Half Life, tzn. že hráči vytyčili trasu, po které se má jeho cesta ubírat, a díky tomu zde přichystali velké množství, ehm, překvapení. Nemáte volnost pohybu a ani nemůžete řešit jednotlivé questy více způsoby jako například ve hře Operace Flashpoint. Nicméně to hráči ani nepřijde a v mnoha ohledech je to spíše plus. Mise jsou poměrně přehledné, úkoly typu najdi BRAVO tým, zapni výtah, dostaň se do Lab 3 apod. plníte prostým procházením levelů.

doom3

A co že nás vlastně na Marsu čeká za nepřátele, aneb přehlídka mutantů 2004 právě začíná:

Většinou se jedná o vaše bývalé spolupracovníky dnes přeměněné v Zombie. Těch je ve hře více druhů, počínaje mrtvolami vědců a techniků, ve hře potkáme dvě jejich modifikace. Nic moc vám neudělají, nevlastní zbraně, a tak útočí pouze rukama, nohama, sem tam dostanou i hlad – něco na způsob Resident Evil. Po nich se už setkáváme s těžším kalibrem – jsou to členové komanda a ochranky. Vcelku inteligentní, dokáží se krýt a svými zbraněmi se vám pokusí pokazit den. Nejčastěji používají assault rifle, chaingun, vlastní hořící tělo, popřípadě neopomenutelnou motorovou. Toto byli stále lidé, ovšem firma Id si vymyslela i pár opravdových perliček. Jsou jimi například: Imp, Cherub – kombinace novorozeněte a mouchy, Trite – opravdu hnusní pavouci, jejichž tiché zvuky nožek vás provází hrou a nejednou vzbudí ze spaní, Ztracené duše – poletující si hlavy, Hell Knight – ten ví, jak vzbudit respekt, Revenant – klasický mutant s raketometem vrostlým do ramene, Mancubus – nemohl jsem si pomoct, ale připomíná mi velkého mrože s rotačními kulomety vamputovanými do rukou – není nad matku přírodu… Nepřátel je ve hře více, včetně pár jedinečných bossů, ale nechci vás připravit o krásu poznání.

doom3

Prostředků na ničení stvůr také není zrovna málo. Počínaje pěstmi a baterkou – ta není pouhým zdrojem světla do temných zákoutí, ale i užitečným úderným předmět, zde dále máme:

doom3

Motorovou pilu – velmi účinná zbraň, která v trilogii nesměla chybět; Pistole – základní zbraň střední účinnosti; Brokovnice – hodí se na rychlé odstranění nepřátel, stačí jeden přesný zásah; Samopal – přebíjením a designem připomíná oblíbenou zbraň O'Neila P90; Plazmová puška – jedna z nejúčinnějších zbraní ve hře, ale brzy docházejí náboje; Granáty – hodí se pro vyčištění místností; Rotační kulomet – nevýhodou této zbraně je pomalý rozjezd; Raketomet – pořádná zbraň, ke které není co dodat; BFG 9000 (pozn. red: my tomu říkávali foťák :) –Johanka) – nejlepší zbraň ve hře, a posledním kouskem je Soul Cube – magický artefakt, nabíjí se dušemi vámi zabitých nepřátel a má pár trumfů v záhybech.

doom3

Abych to shrnul – Doom 3 je hrou, která vás na několik týdnů zabaví, a po jejím dohrání si můžete otevřít mód Noční můra, který vřele doporučuji. Design hry je působivý a propracovaný do mnoha detailů, příběh, ač se může zdát ohraný, je vhodně obohacen záznamníky, tzv. PDA, které si můžete pročítat, a získávat tak důležité informace – čísla skříněk se zbraněmi, kódy dveří… Zde bych jen vytkl, že některá důležitá čísla musíte vyposlouchat ze zdlouhavých audio záznamů. Hru bych raději neukazoval slabším povahám. Scény, kdy jste sami v již „vyčištěné“ místnosti, najednou začne pentagram na stěně hořet, slyšíte sténání, křik, dusot, ťapání nožiček a jakoby zvuk nastartované motorovky, nejsou pro všechny to pravé… Hra je příjemně doplněna videosekvencemi, jež vám ukazují, co se momentálně někde děje, popřípadě jaký mazlíček vás s největší pravděpodobností za chvíli zabije.

Nebojte, instalace je taky přímočará:). Nejdříve si stáhneme linuxový instalátor (7 MB) z ftp://ftp.id­software.com/id­stuff/doom3. Po stažení ho musíme učinit spustitelným (chmod +x) a pak jako root spustit. Zobrazí se textová instalace, ve které v podstatě stačí mačkat enter. Dále potřebujete do adresáře, kam jste si Dooma nainstalovali, zkopírovat datové soubory z CD s originální hrou, a to konkrétně tyto:

pak000.pk4
pak001.pk4
pak002.pk4
pak003.pk4
pak004.pk4

Jestliže jste hru instalovali do defaultního adresáře, překopírujte soubory do: /usr/local/games/doom3/base A to je vše, hra se spouští pomocí příkazu doom3.

Detaily o instalaci naleznete na: zerowing.idsof­tware.com/linux/do­om

doom3

Našli jste v článku chybu?