Hlavní navigace

Dům na dálkové ovládání: stačí telefon a chytrá krabička

19. 2. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Elko LP
Chytrá domácnost je staronový buzzword. Dnes se za ním skrývá domácí automatizace a dálkové ovládání zařízení. Máme pro vás inspiraci, jak dílčí prvky chytré domácnosti instalovat snadno a rychle bez stavebních úprav. Mnohá zařízení v domácnosti pak budete moci ovládat mobilem či tabletem. A nejen to.

Podle průzkumu nadnárodní developerské společnosti Skanska na tzv. rozvinutých trzích je bezmála 40 % nově stavěného rezidentního bydlení již vybaveno prvky chytré domácnosti. U nás jde prý nanejvýš o tři procenta. Traduje se, že ve starší výstavbě je třeba pro implementaci prvků chytré domácnosti rozsáhlá rekonstrukce už jen kvůli výměně elektroinstalace za sběrnicové řešení. To se ale bavíme o komplexních systémech, jejichž cena se může vyšplhat až do milionů korun.

Dílčích výhod konceptu chytré domácnosti ovšem můžete požívat s podstatně menšími investicemi a bez jediného seknutí do zdi. Stačí počítačová síť a výběr správných zařízení. V tomto článku naleznete inspiraci, jak vyřešit chytré dálkové ovládání elektrických zásuvek a univerzální chytré ovládání nejen černé spotřební elektroniky se zařízeními s cenou v řádu tisícikorun, jež si bez problémů můžete nainstalovat svépomocí během několika desítek minut.

Elektrické zásuvky, které poslouchají na slovo

Zřejmě nejtriviálnějším příkladem prvků chytré domácnosti jsou dálkově ovládané elektrické zásuvky. Kvůli nim není třeba předělávat elektrické vedení v domácnosti. Postačí spínací prvek zapojený mezi zásuvku ve zdi a elektrický spotřebič podobně jako přepěťová ochrana. Základní sadu těchto spínačů i s dálkovým ovladačem lze koupit v elektru za několik stokorun. Problém je, že levná řešení využívají pro dálkové ovládání IR technologii.

Na trhu jsou luxusní dálkově ovládatelné zásuvky přes bezdrátovou síť pomoci aplikace pro Android nebo iOS, ale jejich problémem je pro změnu cena. Například jedna zásuvka Belkin WeMo Switch ovladatelná mobilním zařízením stojí přes 1000 Kč. Pokud dálkově ovladatelných zásuvek potřebujete více, pak je třeba sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Navíc ovládání je omezeno jen na lokální síť a mobilní zařízení. Nabízí se však alternativní řešení.

Jeho základem je set tří dálkově ovládatelných zásuvek Intertechno PA3–1000 (823 Kč) využívajících RF technologii, která na rozdíl od IR technologie umožňuje pohodlné ovládání nehledě na postavení vůči zásuvkám nebo třeba jejich instalaci za nábytkem. K setu je dodáván kompaktní RF ovladač zhruba o velikosti reklamního zapalovače. Ovládání mobilem či tabletem v rámci lokální sítě anebo dálkově přes internet obstará jiné zařízení.


Zdroj: Intertechno

Set zásuvek Intertechno PA3–1000 s dálkovým RF ovládáním..

Například RF vysílač Telldus Tellstick NET (3182 Kč), který lze rovnou jako nezávislé zařízení připojit k lokální síti, ale opět jde o poměrně drahé řešení, které navíc poskytuje pouze aplikaci pro iOS. Levnější Telldus Tellstick USB (1755 Kč) je možné připojit přes USB 2.0 k počítači. K dispozici je obslužný software pro Windows, Mac i Linux. Ovládání zásuvek přes počítač (+ původní ovladač) není k zahození, ale pořád nejde o kýžené univerzální ovládání.

Telldus však spolupracuje s výrobcem routerů Dovado, jehož síťové prvky možnosti RF vysílače Telldus Tellstick USB výrazně rozšiřují o ovládání mobilní aplikací (Android a iOS), programování automatického zapínání a vypínání nezávisle na počítači a především o dálkové ovládání přes Internet nebo SMS příkazy.  To už jsou parametry řešení hodného chytré domácnosti. Totéž lze říci o potřebném routeru Dovado Pro 3G/4G (3 606 Kč).


Zdroj: Telldus

RF vysílač Telldus TellStick USB.

Dovado Pro 3G/4G je „poctivý kus síťového železa“ s kvartetem rychlých GLAN portů, podporou Wi-Fi (b/g/n) a dvěma externími odnímatelnými anténami.  K domácí automatizaci přispěje podporou zapínání počítačů díky Wake-on-LAN  dle časového plánu nebo manuálně přes webovou aplikaci či SMS příkaz. Důležité jsou také dva porty USB 2.0. K jednomu lze připojit RF vysílač Telldus Tellstick USB, aby pracoval nezávisle na jakémkoliv počítači v síti.

Oproti použití samostatného síťového zařízení Telldus Tellstick NET je výhodou nejen dostupnost aplikace pro Android či možnost ovládání přes SMS příkazy, ale rovněž upgrade sítě o velmi šikovný bezdrátový router Dovado Pro 3G/4G. Ten má klasický WAN port pro libovolné stacionární připojení. Lze jej například propojit s DSL modemem, ovšem zároveň je možné do druhého portu USB 2.0 zastrčit mobilní 3G/LTE modem.

Podporováno je několik desítek modemů různých značek včetně těch, které běžně svým zákazníkům dodávali či dodávají čeští mobilní operátoři. V lokální síti lze výlučně využívat mobilní připojení, což může být do budoucna zajímavé po expanzi LTE sítí, pokud mobilní operátoři adekvátně zvýší datové limity nebo změní model FUP. Prvním zábleskem na lepší časy je Smart FUP od Vodafonu. Třeba se přece jen dočkáme konkurenčního prostředí.

Prozatím se ovšem podpora mobilních modemů hodí jako záložní připojení pro případ výpadku DSL přípojky. Mnoho tzv. duševně pracujících dnes více či méně pracuje z domova, kdy závislost na permanentním přístupu k Internetu je opravdu velká. Mobilní modem zároveň slouží jako GSM jednotka pro příjem SMS příkazů pro ovládání zásuvek přes RF vysílač Telldus Tellstick USB či spouštění počítačů (Wake-on-LAN).

I když celé řešení kombinací až čtyř různých zařízení může vypadat poněkud kostrbatě, ve výsledku funguje výborně. Při aktuálních cenách všechna potřebná zařízení (vyjma 3G/LTE modemu) vyjdou na zhruba na 6000 Kč. Možná si říkáte, že to už je lepší koupit v úvodu zavrhnuté zásuvky Belkin WeMo Switch, protože tři kusy by stály poloviční sumu. Ano, ale to je jen cena zásuvek, které lze ovládat výhradně v rámci lokální sítě mobilní aplikací.

Dovado
Zdroj: Dovado

Bezdrátový router Dovado Pro 3G/4G.

Navržená kombinace zahrnuje velmi dobrý bezdrátový router Dovado Pro 3G/4G s podporou záložního připojení. RF vysílač Telldus Tellstick USB nemusí ovládat jen zásuvky. Lze jej použít i pro další zařízení. Vedle mobilní aplikace pro Android či iOS lze použít ke vzdálenému ovládání multiplatformní webovou aplikaci dostupnou přes Internet anebo SMS příkazy. V neposlední řadě je možné trojici zásuvek ovládat jejich původním kompaktním RF ovladačem.

Pořizovací cena je tedy sice vyšší, ale výsledkem nejsou jen jedním způsobem ovladatelné zásuvky, nýbrž variabilní a rozšiřitelné řešení v čele s novým síťovým routerem. V ceně sice není započítán 3G/LTE modem, ale je možné použít starší model, který již máte doma. Za pár desítek korun lze také pořídit dotovaný modem. Ostatně pokud chcete od českých mobilních operátorů získat datový tarif s vyšším datovým limitem za „trochu rozumnější cenu“, stejně se obvykle musíte uvázat.

Jedna „chytrá krabička“ místo všech dálkových ovladačů

Další vymožeností chytré domácnosti je pohodlné ovládání televizoru a doprovodných zařízení jediným dálkovým ovladačem. Osobně jsem si již před lety vybral kombinaci Logitech Harmony 1100 + Wireless RF Extender, kterou dodnes považuji za nepřekonanou, ale to bohužel platí nejen o funkcích, ale i o ceně. Navíc se již doprodávají jen skladové zásoby. Z dnešního pohledu tato kombinace postrádá poměrně žádanou podporu ovládání také mobilem či tabletem.

Právě za účelem ovládání elektroniky mobilem či tabletem dodává Elko EP zařízení eLAN-IR-003 (3618 Kč), které se připojí k lokální síti klasicky kabelem. Má tři zdířky pro vyvedení kabelů s IR vysílačem. Výrobce proto uvádí, že může ovládat až tři různá zařízení, ale na základě vlastní zkušenosti bych si jej dovolil poopravit. Ovládat lze více přístrojů než pouhé tři, ovšem musí být poblíž sebe v dosahu IR vysílače, což je třeba případ černé elektroniky poblíž televizoru.


Zdroj: Elko EP

Zařízení Elko EP eLAN-IR-003.

Zařízení eLAN-IR-003 je schopné naučit se libovolný IR příkaz, ale maximálně jich lze nakonfigurovat sto (celkově pro všechna zařízení). Dálkový ovladač si můžete sestavit jako webovou aplikaci funkční v mobilním zařízení s libovolnou platformou, ale také třeba na klasickém osobním počítači. Za mírný poplatek si pak lze dokoupit aplikaci pro Android (z Google Play) či iOS (z Apple AppStore). Osobně se mi ale myšlenka webové aplikace velmi líbí.

Výrobce tak pokryl veškeré platformy: dosluhující dříve velmi oblíbený Symbian, pozvolna rostoucí Windows Phone i nové platformy jako je Firefox OS. Na druhou stranu při ceně zařízení bych uvítal, kdyby zahrnovala aplikace pro Android a iOS. Cena ovšem vzhledem k poměrům na trhu není přemrštěná. Například set Logitech Harmony Smart Control (cca 3 200 Kč) není o moc levnější a umožňuje ovládat jen jeden okruh zařízení.

Krabička eLAN-IR-003 díky třem „chapadlům“ s IR vysílači může vedle televizoru a příbuzných zařízení dálkově ovládat třeba termostat, klimatizaci, zásuvky a další zařízení s IR přijímačem až na třech různých místech v domácnosti. V zájmu objektivity je však třeba říci, že v balení Logitech Harmony Smart Control je i klasický univerzální dálkový ovladač s dotykovým displejem (a aplikace pro Android a iOS není třeba dokupovat zvlášť).

Navíc IR příkazy jej pro většinu zařízení není třeba učit. Stačí v konfiguračním programu zadat jejich název a příkazy se stáhnou z online databáze. Pro samotné ovládání televize a příbuzných zařízení je tedy Logitech Harmony Smart Control lepší volbou, ale pokud chcete řešení nezávislé na platformě, které zvládne ovládání více zařízení v několika lokalitách, tak naopak v pomyslném souboji vítězí eLAN-IR-003.

Cloud23

Jak vidíte, výhod dílčích prvků chytré domácnosti lze začít využívat kdykoliv bez sebemenších stavebních úprav a sběrnicové elektroinstalace. Postačí chytrý mobil a lokální počítačová síť. Navíc jak řešení pro dálkové ovládání zásuvek, tak zařízení pro dálkové ovládání elektroniky nabízí možnosti rozšíření na další domácí zařízení. Jen ty ceny by mohly být příznivější…

Poznámka: ceny uvedené v článku zahrnují DPH a jsou (byly) platné k datu jeho publikování v odkazovaných e-shopech. Děkujeme společnostem KobeElko EP za zapůjčení zařízení k dlouhodobému nezávislému testování. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.