Hlavní navigace

Dungeon Defenders: tower defense zkřížené s RPG

Jakub Zelenka 5. 4. 2013

Indie vývojáři se nebojí mixovat velmi rozdílné herní žánry. Pokud se jim to zdaří, vznikne unikátní hra, která si z rozdílných přístupů vezme jen to nejlepší. Dungeon Defenders jsou oním zdárným případem, neboť dokonale kombinují prvky tower defense hry, poctivého RPG a multiplayerové akce.

Vydat se na dobrodružství osamocen je v dnešní době poměrně riskantní. Nepřátelé jsou pěkně zákeřní a troufnou si na vás většinou v houfu. Teda, pokud to nejsou sebevědomé super vylevlované polobožské bytosti. Ruku na srdce, těch ale moc není, a tak se budete potýkat spíše s hordami malých skře-něčeho. To může být i na zkušeného dobrodruha moc. Meč máte většinou jen jeden a nedosáhnete s ním všude.

Proč se tedy nespojit a nevzdorovat vlnám nepřátel pěkně s přáteli. Když si odmyslíte hádání o kořist, je to dokonce i větší sranda. Pryč jsou totiž doby, kdy multiplayerová hra znamenala spíše střílečku, kde proti sobě bojují dva týmy. Dungeon Defenders vůbec všeobecně kašle na žánry a servíruje mix tower defense hry a poctivého RPGéčka.

Dungeon Defenders - obrázky ze hry

Zkřížit žánry se autorům povedlo

Pokud po této směsi čekáte spíš něco jako dort Pejska a Kočičky, zmýlíte se. Každý prvek ve hře má své opodstatněné místo a zásadně se podílí na hratelnosti. Nestane se tak, že vám bude připadat, jako byste hráli klasické RPG a do toho si občas mohli stavět palisády či věže, a to se vám hodilo jen ve chvílích nudy. Nic takového. Na lehké obtížnosti si možná vystačíte pouze mácháním meče, ale už na té střední musíte kombinovat všechny herní prvky, abyste přežili všechny útoky.

Cílem je chránit obrovský magický krystal. Stejně jako ve všech tower defense hrách nepřátelé míří pouze k němu a chtějí ho rozsekat. Vy se jim v tom za pomocí svého hrdiny a různých vychytávek snažíte zabránit. Jelikož je ke krystalu několik přístupových cest a nepřátelé se dokáží znamenitě rozprchnout po celé mapě, musíte se spoléhat na své přátele. Zatímco kolega brání levé křídlo, vy se staráte o pravé a do toho vás kryje kouzelník nebo někdo dostavuje či opravuje chybějící věže.

Dungeon Defenders - obrázky ze hry

Sehrát se s parťáky dá zabrat

Herní mechanizmy vám přijdou do krve poměrně rychle. Sehrát se s ostatními hráči, je už jiné kafe. V základní hře byly jen čtyři třídy hrdinů. Každá vynikala jinými schopnostmi a přednostmi. Nyní, díky DLC obsahu se řady povolání značně rozrostly a tím i množství strategií, které při bránění krystalu využijete. Navíc se jedná o RPG, tak se hrdinové vyvíjí a s tím i jejich schopnosti. Každý třída se může specializovat na něco jiného. Dále tu máme vybavení. Lepší meč dokáže zásadně ovlivnit zranění, které způsobujete nepřátelům, stejně tak i rychlost sekání a podobně. Předměty lze vylepšovat. Na podobného hrdinu tedy narazíte jen výjimečně.

V Dungeon Defenders neexistuje příběhová kampaň pro jednoho hráče. Lze si hru v jednom člověku užít, dá-li se to tak nazvat, pouze po LANu. Do nějakého čtvrtého levelu se na easy sami prosekáte, ale pak už vám parťáci znatelně začnou chybět. Problém nastává v online hře, k niž se mi občas nedařilo připojit nebo mi spojení se serverem spadlo. To je opravdu dost nepříjemné a kazí to jinak dobrý zážitek ze hry. Když připojení blbne, kvůli absenci hry pro jednoho hráče to musíte zkusit prostě jindy. Když máte na hru neodbytnou chuť, prostě si prožijete absťák.

Dungeon Defenders - obrázky ze hry

Hra má větší hardwarové nároky

Pro někoho budou zklamáním hardwarové nároky. Obzvlášť na klasických noteboocích může být s chodem hry problém. Dungeon Defenders běží na Unreal Enginu 3, vypadají tedy skvěle, ale překvapivé je, jak málo se dá grafika a další efekty nastavit. Pokud se vám hra seká, moc s tím nenaděláte. V pozdějších fází hry, kdy všude létají kouzla a nepřátel je několik desítek, jde výkon dolů. O přehlednosti ani nemluvě. Máte-li integrovanou kartu od Intelu, s hraním moc nepočítejte.

Dungeon Defenders - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Dungeon Defenders je v týmu přátel neskutečně zábavnou záležitostí. Pokud narazíte na horší hráče, co kazí ostatním prožitek, asi budete zklamáni. Stejně tak může velmi nepříjemně herní zážitek ovlivnit nestabilní spojení se servery. Přesto je Dungeon Defenders originální a povedená hra. Pokud vám nevadí vyšší cena, doporučují jít do toho a bavit se. Kromě na PC si Dungeon Defenders můžete zahrát i na konzolí a mobilních telefonech.

P. S.: Hru je možné zakoupit na Steamu.

Výhody

  • Grafika

  • Mix žánrů

  • Multiplayer

Nevýhody

  • Nestabilní servery

  • Hardwarová náročnost

  • Bez módu pro jednoho hráče

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Měšec.cz: Humanoidi a selfie platby. Budoucnost přišla

Humanoidi a selfie platby. Budoucnost přišla

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Lupa.cz: Antivirus není mrtvý, bude tu i za 50 let

Antivirus není mrtvý, bude tu i za 50 let

Podnikatel.cz: Jak to vypadalo na Czech Internet Foru

Jak to vypadalo na Czech Internet Foru

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Samantha Clayton doporučuje silový trénink

Samantha Clayton doporučuje silový trénink

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má ně katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má ně katalog: Pipinotéku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Měšec.cz: Osobní bankrot nově: pro všechy, ale i na 7 let

Osobní bankrot nově: pro všechy, ale i na 7 let

DigiZone.cz: Polda David Matásek oživený z kómatu

Polda David Matásek oživený z kómatu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní