Hlavní navigace

EDGE: hra na hraně

Jakub Zelenka

Není to tak dávno, co jsme od studia Two Tribes recenzovali hru Sword & Soldier. Díky akci the Humble Bundle for Android 3 se portovala na Linux i další z jejich her jménem EDGE, která v sobě mísí logickou a postřehovou hru, vše navíc ve stylové retro grafice a soundtrackem inspirovaným 8bitovými hrami.

Po delší době tu máme zase lehce hranatou hru. Je vidět, že kostičky autoři indovek ještě nehodlají nějaký čas opustit a retro je pro ně stále in. Hra od studia Two Tribes nese název EDGE, což v překladu znamená hrana. Název je to zvolený chytře, neboť se se svým kostičkovým avatarem budete často balancovat na hraně, a to nejen hráčských schopností.

EDGE je něco jako logicko-postřehová hra. Ač se z okolních obrázků může zdát, že na vás autoři přichystali hromadu hlavolamů, není tomu tak. Při hraní sem tam na nějakou složitější hádanku narazíte, ale převážně budete muset spoléhat na své reflexy. Svět kolem vás se dynamicky mění pomalu každým vaším krokem a je extrémně nepředvídatelný, což nemusí sednout lidem, kteří si rádi plánují svůj postup dopředu.

Screenshoty ze hry EDGE.

Hranatý avatar hledá cestu do cíle

Herní princip je jednoduchý. Ovládáte barevnou kostku, se kterou se musíte dostat do cíle. Ten vypadá jako duhový terč pro lukostřelbu, jen poněkud hranatější, což vlastně není v kostičkovém světě žádné překvapení. Vaší cestu vám ztěžují různé propasti, spínače a fakt, že váš avatar nedokáže bez jistého bonusu šplhat. Může se jen přes hranu přehoupnout do patra, které není vyšší než on. Hledání té správné cesty je tak někdy komplikované.

Dále vám může váš postup znepříjemnit halucinogenní design světa. Ten se velmi podobá klasickému filmu Tron, Někdy není úplně jasné, na jaké úrovni se vaše kostka pohybuje a můžete tak při seskoku na můstek pod vámi skočit velmi snadno vedle. Kamera vám zdolávání jednotlivých úrovních také zrovna neusnadní. Někdy vám pohled na vašeho hranatého reka může zastínit nějaký objekt nebo se dostanete do tunelu, v němž musíte svůj další pohyb jen odhadovat. To není zrovna nejpříjemnější.

Screenshoty ze hry EDGE.

Je čas se pohybovat na hraně

Kolem dvacátého levelu začne hra konečně využívat svůj potenciál, a to balancování na hraně. Když se svým avatarem balancujete, přilepíte se automaticky k danému objektu, jehož se hrana vámi ovládané kostky dotýká. Pokud se zrovna zeď nebo objekt dá do pohybu, vy se svezete s ním. Není to jednoduchý trik. Vyvážit kostku tak, abyste nespadli, dá občas zabrat. Navíc se vám při těchto akcí počítá čas. Čím déle na hraně vydržíte, tím víc vteřin bude odečteno z konečného času, který jste zdoláváním úrovně strávili. Na konci jste totiž za rychlost odměněni známkou.

Sem tam můžete využít i nějaké bonusy. Nenápadný otazníček vám napoví, jak dále postupovat nebo se po sebrání barevného čehosi vaše kostička zmenší a konečně může šplhat vzhůru bez ohledu na to, jak je patro vysoké. Jen při tom nemůže bohužel zatáčet, což je velmi limitující. V některých úrovních se nachází počítačem ovládaná šedá kostka. Ta s vámi občas příjemně kooperuje a tak oživuje hratelnost.

Screenshoty ze hry EDGE.

Hra rychle spadne do stereotypu

Ta totiž velmi rychle spadne do stereotypu. Některé levely jsou prostě úžasné, mění se vám před očima a z kostek povstávají například chodící roboti, ale tak 2/3, což je ta větší část, jsou vesměs stejné. Nic moc se v nich neděje a neustále děláte to samé. Naštěstí jsou prokládány těmi povedenějšími, ale i tak jsem se u hraní po čase začal nudit.

Grafická stránka, jak jsem psal výše, velmi připomíná Trona. Vše co se hýbe, se náhle rozzáří a je to někdy opravdu příjemný pohled, statické bloky jsou ale šedé a nezajímavé. Prostředí je vesměs pořád stejné, i když se dynamicky mění před očima. Hudba se inspiruje 8bitovými hrami a poslouchá se velmi dobře. Do konceptu hry skvěle zapadá, a i když se jedná o „jednoduché“ pípání a podobné zvuky, neleze na nervy. Vlastně si místy připadáte, jako by bylo prostředí orchestrem a každá pohybující se kostička přispívala k tomu koncertu zvuků.

Screenshoty ze hry EDGE.

Závěr a konečné hodnocení

EDGE je příjemná odreagovačka. Určitě se při řešení jednotlivých hlavolamů moc nenadřete a spíš si procvičíte své reflexy. Hra se poměrně opakuje a může začít po čase nudit, ale i tak jsem si s ní užil několik skvělých hodin zábavy, i když jsem neměl chuť ji hrát hodinu nebo dvě v kuse. Za 5.99$ na Ubuntu Software Centre je to velmi slušná koupě. Pokud jste se už kostiček v herním průmyslu nepřejedli, jistě se dobře pobavíte.

Výhody:

  • Audiovizuální stránka

  • Množství úrovní

  • Originální herní mechanizmy

Nevýhody:

  • Rychle spadne do stereotypu

  • Slabší levely

  • Málo zaměstná mozek

Našli jste v článku chybu?

7. 9. 2012 13:56

Mám tuto hru na mobilu pro JavaME a ač je dost krátká je super.

11. 9. 2012 13:35

ajne (neregistrovaný)

Tahle hra je už venku dloouho :-) Už někde před rokem a půl jsem ji kupoval v OVI Store na Symbian :-) A bylo dobrá, bavilo mne to. K ovládání na dotekáči - nevím, jak je to ve verzi na Android, ale na Nokii šla ovládat akcelerometrem :-) Lepší než 8-bit joystick ;-)

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: Flix TV startuje i na Slovensku

Flix TV startuje i na Slovensku

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA