Hlavní navigace

Evropská komise versus Valve, Samsung s AV1

7. 4. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Asus LCD s 0,5ms odezvou, Výběrové kusy Core i9–9900K u Gigabyte, 5nm TSMC, ESA zveřejní fotku černé díry, BBC bude streamovat s Discovery, radikální změna v aktualizacích pro Windows 10.

Evropská komise pokutuje Valve za geoblokaci na Steamu

Před dvěma roky začala Evropská komise prošetřovat společnost Valve pro podezření z používání rozličných cen pro různé trhy a využívání geoblokace pro znepřístupnění obsahu v některých regionech. Nyní je k dispozici první výstup, dle kterého komise shledává Valve vinným, stejně jako pět herních vydavatelství: Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax.

Tyto firmy měly blokovat spotřebitele v některých členských státech od možnosti nákupu některých her, což porušuje evropská (EU) pravidla. Problém se pochopitelně točí kolem aktivačních klíčů, kdy klíče z některých států následně nefungují ve státech jiných. šlo přitom vedle Estonska, Maďarska a Litvy například také o Českou republiku či Slovensko.

Postup Valve (a vydavatelů) se může jevit logický: například kupní síla v Maďarsku je nižší, pročež jediná možnost, jak zde hru prodávat v daném množství, je s nižší cenovkou. Nicméně zamezit pak například Němci, aby použil maďarský aktivační klíč, už je v rozporu s pravidly EU trhu.

Obviněné firmy mají nyní možnost se k závěrům komise vyjádřit. Pokud se z jejich strany nic nezmění, budou ze strany komise k narovnání podmínek všech trhů donuceni, přičemž každá z firem může být pokutována až do výše 10 % ročních příjmů. Tak uvidíme, zdali toto povede ke zdražení her v ČR a SR (a dalších jmenovaných zemích) na úroveň Německa (atd.).

Samsung se připojil k formátu AV1

Alliance for Open Media (AOMedia) ohlašuje, že jihokorejský Samsung Electronics se stal členem organizace, a to rovnou na nejvyšší Board úrovni. Firma se tak jasně staví za otevřený formát videa AV1, jehož cílem je osvobodit minimálně internet a ideálně celý IT svět od patentového jha MPEG světa.

Samsung se k alianci připojuje v době, kdy je vývoj formátu již hotov a pracuje se na reálných implementacích. Připomeňme harmonogram, dle kterého by příští rok měly přijít první hardwarové implementace, což v případě Samsungu znamená zejména jeho ARM SoC pro mobilní telefony.

skoleni

Už žádné vynucené aktualizace ve Windows 10

Životní cyklus Windows doznal s verzí 10 radikální změny. Microsoft zde uživatele nutí k pravidelné půlroční aktualizaci systému (dlužno dodat, že u některých edicí lze instalaci i hodně oddálit), což s ohledem na fakt, že kvalita těchto aktualizací je často tragická, vede buď k nespokojenosti stávajících uživatelů, nebo k tomu, že uživatelé starších verzí raději nepřecházejí na Windows 10. A to je přitom ultimátní cíl Microsoftu na desktopech.

Každopádně převážila negativa procesu, takže Microsoft nyní od vynucování velkých aktualizací upouští. I domácí uživatelé navíc dostanou nejen možnost aktualizace pozastavit, ale dokonce i odstranit již nainstalované. Odložit přechod na novější hlavní verzi Windows 10 mohou podniky (Semi-Annual Channel) o 18 měsíců, aktualizace jako takové pak lze pozastavit na 35 dnů. Podrobnosti jsou k přečtení na firemním blogu.

Krátce

  • Asustek představil tři G-Sync monitory nabízející 0,5ms odezvu a 165Hz refresh. 27palcový VG278QR, 24,5palcový VG258QR i 24palcový VG248QG nesou TN panel s rozlišením 1920×1080.
  • Gigabyte bundluje velmi výběrové kusy Core i9–9900K se svými deskami Z390 Aorus Xtreme Waterforce. Výhodou je sladění CPU s nastavením dané desky přímo od výrobce: procesory tak v deskách garantují běh na frekvenci 5,1 GHz na všech jádrech současně.
  • TSMC ohlásila dokončení návrhu infrastruktury pro 5nm EUV proces. Po zavedení této technologie do výroby (což je ještě běh na delší trať) můžeme čekat až 1,8× vyšší hustotu oproti 7nm procesu, o 15 % vyšší taktovací frekvence (u ARM Cortex-A72) či adekvátní zmenšení velikosti SRAM a analogových částí čipů. Riziková výroba již běží.
  • Předpokládá se, že Evropská jižní observatoř 10. dubna zveřejnění první snímek černé díry. Pravděpodobně půjde buď o supermasivní černou díru v centru Mléčné dráhy (Sagittarius A*), nebo M87.
  • Sharp se oficiálně připojil ke konsorciu Micro Four Thirds. Firma už na lednovém CESu prezentovala prototyp 8k kamery s tímto bajonetem.
  • Sony představila hi-endový UltraHD Blu-ray přehrávač X1100ES. Ten si vedle libovolných nosičů s filmy poradí i s hudebními formáty DVD-Audio a SuperAudioCD. Vedle Dolby Vision (a HDR formátů HDR10 a HLG; HDR10+ chybí) podporuje třeba Dolby Atmos a DTS:X a obecně hi-res audio v kvalitě 24bit/96kHz. A také 4k streamy (Netflix, YouTube).
  • BBC a Discovery spustí příští rok globální streamovací službu s cenou kolem 5 USD/měsíc.
  • Systém THX Ultimate Cinema je novým soupeřem pro stávající systémy kin IMAX a Dolby Cinema. První kino bude otevřeno letos na přelomu jara/léta v Los Angeles a THX chce každoročně 30 děl masterovaných pro tento systém. Z hlediska projekce použije 4k HDR dual-laserovou projekci na bázi Cinionic/Barco.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.