Pěkné, jen bych do toho stromu ve větvi Forth doplnil ještě ColorForth - jazyk vymyšlený stejným autorem, ještě minimalističtější a úspornější, než Forth, přinášející do slova a do písmene další rozměr do způsobu programování.
Jak kdosi poznamenal - až sem jednou spadne mimozemská loď a bude v ní objeven řídící počítač, bude patrně naprogramován a ovládán v něčem podobném ColorForthu. Jen je otázkou, jestli to je pro tento jazyk kompliment nebo sarkastická poznámka :-)
To je moc pekna a trefna poznamka. ColorForth je moc peknej (i ty jeho zdrojaky v assembleru), akorat me teda dostal layout klavesnice :-) To je jedina vec, kterou je dobre vratit zpatky (da se to v asm celkem lehce najit).
Mimochodem - tusim loni byly zverejneny starsi prispevky na konferencich EuroForth a jsou tam i navrhy novy mikroprocesoru od Chucka Moorea (tu predponu "mikro" je nutne brat doslovne, zadny Intel s nekolika miliony ekv. tranzistoru to rozhodne neni :-).
...navržené Chuckovým návrhovým systémem OKAD, který se vejde na jednu disketu, ovládá se asi tak sedmi klávesami pravou rukou a narozdíl od stamegabajtových profi systémů za miliony dolarů při simulacích navrhovaného chipu zohledňuje i zahřívání p-n přechodů průtokem proudu :-)
Firma Chuck Moore - nemožné na počkání, zázraky do tří dnů :-)
btw, aby si nekdo nemyslel, ze OKAD je nejak graficky narocny - navrh v nem se pravdepodobne podoba ASCII Artu: http://www.ultratechnology.com/okadfont.jpg
(teda ja v nem nedelal)
Mas pravdu, je to puvodni verze psana v "maximalistickem" prostredi :-) Nojo, ta ctverice barevnych poli asi nikoho neuchvati (schvalne, kdo si dal tu praci a aspon CF nabootoval?), jedine ze by tam zrovna byl vypis testu procesoru.
Úúúf, Pavle, ty uvozovky u "maximalistického" prostředí jsou, doufám, míněny jako ironie. :-] Určitě padlo i v Tvém seriálu o Forthu, že OKAD I byl "napsaný" přímo do paměti hexeditorem ovládaným víceméně kurzorovými šipkami (když to trošku přeženu - sedm kláves není moc). Chuck se s nějakými zdrojáky nepáral a kompiloval forthovské programy přímo v hlavě. No, já bych si na to netroufl. :o)
Já jsem colorFort provozoval na notebooku, na kterém mi jedna z verzí fungovala z diskety. S colorForthem je hlavně problém co do kompatibility hardwaru. Chuck Moore si pro sebe svoji verzi upravá pro jakýkoli HW, ale co my, méně assemblerově zdatní nešťastníci? Pak jsem našel ještě něco, co běhalo v QEMU (nebo to byl jenom Bochs?)...on je v těch mutacích colorForthu trošku zmatek. :-)
Vsak co bys chtel vic? - zakladni slova se v hexa daji zapamatovat, pokud ovsem neni pouzito komprimace CF-stylu :-) Meli jsme ucitele, ktery znal opkody Z80 (teda nevim jestli vsechny) a tech je o dost vic nez nejaky ten swap, dup, drop, over, call, ret a lit :-)
Mel jsem dojem, ze CF beha na vsem, kde se da spustit VESA framebuffer v rozliseni 1024x768. To je snad podporovano vsude (minimalne spousta dister Linuxu uz startuje i konzoli v "grafice") a pokud by to notebook nahodou nezvladl (ani na externi vystup?), tak se to da v asm upravit - tusim jedno volani BIOSu (funkce $10 a v AXku rezim??? - uz si to moc nepamatuju) a potom bude nekde ctena konstanta pro delku scanliny (v DirectX se tomu nadava pitch).
Nebo byl problem nekde jinde? Disk se de facto nepouziva, tak jedine muze haprovat klavesnice? Hledal bych notebook s nalepkou "Color Forth Capable" nebo "Designed for Color Forth" :-) v podstate by stacil nejaky osmibitovy procesor s TV vystupem.
VESA? Já nevím, přijde mi, že VESA verze byla až pozdější (to je to, co mi běhalo na notebooku :-)), mám pocit, že originál od Chucka - pokud ne "colorForth 2001", tak ty pozdější verze, co uvolnil někdy v roce 2005 - byl v mutacích nVidia a ATI. nVidii mám v desktopu, ale tam jsem zase neměl (a nemám) disketovou jednotku. Problém je zase v tom, že colorForth běhá z diskety a na něco jiného by se musel přepsat jeho loader. :-D
Aha, ja jsem pouzival VESA verzi. Jinak se mrkni na http://objectmix.com/forth/168025-colorforth-iso-now-available-2.html vypada to, ze se to nekomu podarilo nabootovat z CD-ROM nebo i z USBcka. Ovsem opravdova frajerinka by byl ColorForth primo v BIOSu. Tech par kilo se tam najde, treba misto obrazku zobrazovaneho pri POSTu.
No on colorForth má přímo projekt na SourceForgi. Předpokládám, že tohle bude jedna z iniciativ s tím spojených. Ale já momentálně na Forth stejně nemám čas, hustím do sebe jiné zajímavé věci. :-)
Mně by se colorForth spíš líbil na dedikovaném HW s minimální spotřebou. Dneska by to asi mohl být ARM. Mohlo by to mít velikost telefonu nebo kalkulačky, šlo by to připojit k televizi nebo monitoru, mělo by to modrozubou klávesnici... Řečeno po anglicku, "PC is so nineties!" :-D