Hlavní navigace

Family Farm: na čerstvý vzduch alespoň virtuálně

17. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Čerstvý vánek, překrásnou přírodu a hospodaření na svém vlastním statku teď mohou zažít i majitelé operačního systému Linux. Ne, milí nerdi, nemusíte se bát, že byste byli nuceni vstát od svých plechových miláčků. Nezávislé herní studio Hammerware vytvořilo příjemný mix tycoonovky a The Sims.

Bylo nebylo, jeden chudý farmář potkal překrásnou dívčinu a vzal si ji za ženu. Měli spolu několik nádherných dětí. Jelikož musel někdo ty hladové krky uživit, rozhodl se farmář pokácet blízký lesík a na volné půdě vysázet další plodiny. Sem tam si na práci najal nějakou pomoc. Uplynulo několik sezón, děti vyrostly a farma s jejich pomocí začala velmi prosperovat… Takhle nějak může vypadat i váš herní příběh, nebo se můžete pustit do jednoho z 12 připravených scénářů s předdefinovanou příběhovou linkou.

Family Farmu má na svědomí malé herní studio Hammerware. Na vývoj hry dostalo dotaci z fondu Evropské unie. Jednou z podmínek pro udělení dotace byla minimálně jedna vydaná hra. S tím naštěstí studio nemělo sebemenší problém, neboť mají na kontě povedený simulátor závodních člunů Aquadelic GT. Vývojářský tým pracoval na hře za pomocí open source nástrojů. Hru pohání engine Ogre3D, a tak Family Farma mohla být bez větších problémů portována i na Linux a Mac OS X.

To, co tučňákovi chybělo

Ten kdo hrál alespoň jeden díl The Sims nebo jen FarmVille na Facebooku, se během chvilky ve Family Farmě snadno zorientuje. Uživatelské prostředí je velmi přehledné a intuitivní. Většina aktivit je znázorněna ikonkou a ve hře se vyskytuje minimum textů, což je jedině dobře, neboť Family Farma je zaměřena i na ty nejmenší ratolesti. Stejně, jako tomu bylo u FarmVille, budou pravděpodobně ke hře inklinovat spíše ženy. Proč taky ne, staráte se o vlastní rodinu, políčka a domácí zvířata.

Během svého hospodaření budete dostávat úkoly. Ty jsou většinou zpracovány formou poptávek po nějaké plodině. Na jaře dostanete například zadání, vysázet a sklidit 30 kusů libovolné zeleniny. Po splnění úkolu se vám přiřadí zkušenostní body. Jejich postupným nárůstem váš herní účet stoupá na úrovních, čímž se odemykají nové herní předměty. Tím jsou zároveň hráči motivováni k dalšímu hraní. Herní předměty jsou rozděleny do několika kategorií. V první řadě se jedná o plodiny a domestikovaná zvířata. Pak jsou dále k dispozici různé dekorační předměty a nové jídlo pro vaši rodinu či najaté pracovníky. Ač se zprvu může zdát, že jídlo a dobře upravená farma nemá na hru téměř žádný vliv, můžete během svého hospodaření získat bonus v podobě zdvojnásobeného výdělku a ruku na srdce, zdobení farmy a starání se o její majitele je poměrně zábavná činnost, jejich pracoviště nemusí nutně působit jako otrokářské plantáže.

Učený pracant z nebe nespadl

Kromě herního účtu oplývají jednoduchými RPG prvky i herní postavy. Po kliknutí na jejich podobiznu se zobrazí tabulka s dosaženými úrovněmi mistrovství v jednotlivých oborech. Někdo je lepší třeba v práci se zvířaty, jiný se zas umí dokonale ohánět krumpáčem. Pokud potřebujete nějakou vlastnost vylepšit, není nic jednoduššího než poslat jednoho z vašich herních avatarů vykonávat pořád dokola jednu a tutéž činnost, aby se v ní zdokonalil. Kromě talentu nebo zkušeností s nějakou činností je třeba pracanty občas nakrmit a nechat je vydechnout. Pokud jim něco chybí, pracuje se jim hůře a v případě vyčerpání odmítnou poslušnost a naštvaně si sednou na zem, aby se vydýchali.

Family Farma je stylizovaná do lehce komiksového hávu. Na realitu se opravdu nehraje a hra spíš působí jako ilustrace v nějaké dětské knížce. Všechny grafické elementy se snaží co nejvíce zpřehlednit a zjednodušit hráči orientaci. Kvůli přístupnosti i pro nehráčskou komunitu neoplývá hra vysokými hardwarovými nároky. Majitelé výkonnějších herních strojů si bohužel kvalitnější grafické zpracování neužijí. Family Farma má velmi chudou nabídku nastavení. Kromě rozlišení a antialisingu nejde nastavit nic. Trošku mě mrzí zvuková stránka hry. Soundtrack neoplývá zrovna plejádou skladeb, rychle se proto oposlouchá. Po několika hodinách hraní jsem zvuky ztlumil na 0% a pustil si do hraní vlastní muziku.

Nějaké mušky se najdou

Ne vše je vybroušené jako diamant. U některých činností jsem měl problém trefit se na interaktivní objekt. Taky bych se rozhodně nezlobil za grafické znázornění cest postaviček. Když vám jich po farmě pobíhá 10, máte s orientací už menší problémy. Pokud někdo nepracuje, objeví se v horní části obrazovky ikonka volného pracovníka. Pokud jich však nepracuje najednou víc, je trochu problematické je najít a přepínat mezi nimi. Spíš bych jako hráč uvítal nějaký rozbalovací seznam. Další neduh, který je však u tohoto tipu her téměř neodstranitelný, je tendence během hraní sklouznout do stereotypu. Systém motivace v podobě odemykání nových předmětů je super, ale nových předmětů není nekonečno. Navíc se v pozdějších fázích hry leveluje mnohem pomaleji a tím se samozřejmě zpomaluje i příjem nových herních předmětů.

Závěrečné zhodnocení

Family Farma je typ hry, který na Linuxu citelně chyběl a ani na Windows, kde je konkurence mnohonásobně větší, se jistě neztratí. Stejně jako FarmVille je i Family Farma silně návyková záležitost. Ano, časem může neustálé sklízení a zasívaní plodin sklouznout do stereotypu. Já se však u hry i po několika hodinách hraní velmi bavil a odpočinul jsem si od starostí reálného světa.

cyber23

Výhody

  • Nádherná grafika
  • Návykovost
  • Jednoduché a přehledné herní mechanismy
  • RPG prvky
  • Systém motivace

Nevýhody

  • Slabší zvuková stránka
  • Málo možností v nastavení
  • Po čase sklouznutí do stereotypu

Byl pro vás článek přínosný?