Hlavní navigace

Fedora 35 bude používat yescrypt, Nitrux je první distribuce s jádrem 5.13

5. 7. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Fedora Project
Fedora 35 bude pro hašování hesel používat yescrypt. Nitrux 1.5 je první distribuce s linuxovým jádrem 5.13. Canonical pracuje na novém logu Ubuntu. Linuxový herní notebook Tuxedo Stallaris třetí generace jde do prodeje.

Fedora 35 bude používat yescrypt

Na zasedání FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) bylo rozhodnuto, že nadcházející verze linuxové distribuce Fedora s číslem 35 bude pro hašování hesel používat funkci yescrypt. Podle plánu by měla být nová Fedora hotová už letos v srpnu.

Fedora 35

Nitrux je první distribuce s jádrem 5.13

Uri Herrera oznámil vydání na Debianu založené distribuce Nitrux 1.5 s KDE Plasma. Díky měsíčnímu vývojovému cyklu se Nitrux stal první distribucí s linuxovým jádrem 5.13. Ve výchozí instalaci sice používá LTS jádro 5.10, nejnovější verzi jádra jde však volitelně nainstalovat. Kromě toho tato verze přichází s KDE Plasma 5.22, KDE Gear 21.04.2, KDE Frameworks 5.83, prohlížečem Firefox 89.0.2 a kancelářským balíkem LibreOffice 7.1.4.

Nitrux 1.5

Ubuntu pracuje na novém logu

Populární linuxová distribuce Ubuntu pracuje na velké změně značky. To obnáší změnu loga, ikon a barevných schémat. Na blogu jednoho ze zaměstnanců Canonicalu se objevila informace o tom, že grafický tým pracuje na novém logu. To samozřejmě nebude vybočovat z grafického zpracování předchozích verzí loga se třemi kruhy spojenými velkým přerušovaným kruhem. Jestli se toto nové logo objeví už v Ubuntu 21.10, které vyjde na podzim, zatím nebylo potvrzeno.

comupterworld - webcast prosinec

Nové logo Ubuntu

Linuxový herní notebook Tuxedo Stallaris

Pokud toužíte po výkonnému herním notebooku s Linuxem, je tu pro vás třetí generace TUXEDO Stellaris. Tento evropský výrobce hardwaru nedávno oznámil dostupnost herního notebooku s patnáctipalcovým 3K displejem (2560×1440) a mechanickou klávesnicí. V konfiguraci si můžete vybrat hned za tří procesorů - Intel Core i7–11800H, AMD Ryzen 7 5800H nebo AMD Ryzen 9 5900HX. Cena tohoto stroje začíná na 1799 € (46 tisíc korun). 

TUXEDO Stellaris

Nově vydáno

Komunitou spravovaná distribuce Rocky Linux, která je 100% kompatibilní s RHEL vyšla ve verzi 8.4. SUSE oznámil vydání opravného balíčku SUSE Linux Enterprise 15 SP3. Neoficiální iniciativa, která portuje mobilní operační systém do Googlu na osobní počítače, oznámila vydání Android-X86 8.1-r6. Distribuce pro začátečníky Robolinux oznámila vydání verze 12.06.

Rockylinux 8.4

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.