Hlavní navigace

Fedora Kinoite zavírá aplikace do kontejnerů, Ubuntu Pro je dostupné pro všechny

6. 2. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fedora Kinoite
Mezi edice linuxové distribuce Fedora přibyl nový neoficiální spin s názvem Kinoite. Ubuntu Pro je nyní k dispozici pro všechny. Byly odhaleny plány a kódové jméno k nadcházejícímu vydání distribuce Linux Mint 21.2.

Nový spin Fedory „Kinoite“

Mezi edice linuxové distribuce Fedora přibyl nový neoficiální spin s názvem Kinoite. Jedná se o variantu Fedory KDE s nezměněným vzhledem. Čím se ale liší, je spouštění aplikací v kontejnerech pro jejich bezpečné testování a vývoj.

K dispozici je ve dvou odnožích: Kinoite Nightly nabízí nejnovější stabilní balíčky distribuce Fedora a prostředí KDE (podobně jako KDE Neon) a Kinoite Beta, kde najdete poslední beta verze balíčků prostředí KDE, ale je postavená na stabilním vydání Fedory.

Fedora Kinoite BetaFedora Kinoite Beta

Ubuntu Pro k dispozici pro všechny

Společnost Canonical oznámila, že edice jejich linuxové distribuce Ubuntu Pro je k dispozici pro každého, kdo o ni bude mít zájem. Ta přichází s přidanou hodnotou v podobě desetileté rozšířené podpory a s více než 23 tisíci softwarovými balíčky v repozitářích navíc.

Ubuntu Pro bylo spuštěno v beta verzi už v říjnu minulého roku, veřejně dostupné je ale až od konce ledna. K dispozici je pro Ubuntu 14.04 LTS, 16.04 LTS, 18.04 LTS, 20.04 LTS a 22.04 LTS. Bezplatnou verzi je možné provozovat až na pěti počítačích, platící uživatelé ji můžou používat až na 50 počítačích nebo serverech.

Čtěte: Návod: jak použít Ubuntu Pro zdarma a zajistit si tak desetiletou podporu

Ubuntu Pro

COSMIC přijde s velkými změnami

Výrobce linuxového hardwaru společnost System76 vyvíjí svůj vlastní operační systém Pop!_OS, který je postavený na Ubuntu. Kromě toho se snaží vyvíjet i vlastní grafické prostředí COSMIC. Nedávno zveřejnila chystané novinky pro rok 2023.

Změny se dotknou uživatelského rozhraní, nastavení zvuku, regionální nastavení, správy napájení, regionálního nastavení nebo nástroje pro práci s pozadím obrazovky. COSMIC se navzdory původnímu plánu nedostal do Pop!_OS 22.10, tak snad se tento rok už dočkáme.

Prostředí COSMICProstředí COSMIC

Plány pro Linux Mint 21.2

Byly odhaleny plány a kódové jméno k nadcházejícímu vydání distribuce Linux Mint 21.2. To by mělo být k dispozici v červnu tohoto roku se jménem „Victoria“. Postavené bude na Ubuntu 22.04 LTS a poháněné jádrem Linux 5.15.

skoleni

Jako u předchozích vydání i toto přijde ve třech variantách s prostředími Cinnamon, MATE a Xfce (konkrétně nedávno vydané Xfce 4.18). Hlavní viditelné změny budou v přihlašovací obrazovce. Dále vývojáři zapracovali na podpoře různých formátů (HEIF, AVIF a AI) přímo v základu distribuce.

Linux Mint 21.2Linux Mint 21.2

Nově vydáno

Minimalistická linuxová distribuce Peropesis ovládaná přes příkazovou řádku vyšla ve verzi 2.0. Vyšlo Volumio 3.396, nová verze na Debianu postavené distribuce určené pro jednodeskové počítače Raspberry Pi. Na Ubuntu postavená distribuce Freespire oznámila vydání verze 9.0.1. Tomáš Matějíček oznámil vydání nových verzí 15.0.1 a 11.6.0 své živé distribuce Slax.

Slax 15.0.1Slax 15.0.1

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.