Hlavní navigace

Fedora Onyx jako oficiální edice, mobil vyrobený z Raspberry Pi

15. 5. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Filip Zatloukal
Projekt Fedora zvažuje přidání Fedora Onyx mezi oficiální edice své linuxové distribuce. Nové vydání živé linuxová distribuce Voyager Live přichází s klientem ChatGPT. Ubuntu 23.04 podporuje jednodeskový RISC-V počítač VisionFive 2.

Fedora Onyx jako oficiální edice

Projekt Fedora momentálně zvažuje přidání Fedora Onyx mezi oficiální edice své linuxové distribuce. Jedná se o linuxovou distribuci s neměnným základem, která staví na Fedora Budgie, která se nedávno stala oficiální edicí Fedory.

Princip neměnného základního systému už funguje v edicích Fedora Silverblue, Fedora Kinoite a Fedora Sericea, žádná z nich ale nenabízí prostředí Budgie. Pokud bude tento návrh schválen, Fedora Onyx coby oficiální edice vyjde spolu s vydáním Fedory 39.

Fedora 38 s prostředím BudgieFedora 38 s prostředím Budgie

Voyager Live s ChatGPT klientem

Tvůrci živé linuxová distribuce Voyager Live se rozhodli ke kroku, který se s největší pravděpodobností stane v blízké budoucnosti trendem. Do nového vydání s číslem 23.04 přidali desktopového klienta pro komunikaci s umělou inteligencí ChatGPT.

Ten umožňuje jednoduchou a rychlou komunikaci s tímto chatbotem přímo z desktopu. Kromě toho přibyla také aplikace Wike, která umožňuje prohlížení Wikipedie. Voyager Live 23.04 běží na linuxovém jádře ve verzi 6.2 a je k dispozici s prostředím Gnome 44 nebo XFCE 4.18.

Voyager Live s ChatGPT klientemVoyager Live s ChatGPT klientem

Ubuntu 23.04 podporuje VisionFive 2

VisionFive 2 je jednodeskový počítač od firmy StarFive, který je prvním masově vyráběným zařízením s architekturou RISC-V a osazeným 3D GPU. Společnost Canonical nedávno vydala verzi Ubuntu 23.04 (Lunar Lobster) s optimalizacemi, které umožňují běh její linuxové distribuce na tomto zařízení. Tyto dvě firmy spolupracují už delší dobu, v srpnu minulého roku už Canonical optimalizoval Ubuntu 22.04.1 LTS pro první verzi VisionFive.

VisionFive 2VisionFive 2

Linuxový telefon OURS

Jihoafrický nadšenec Evan Robinson se rozhodl postavit si svůj vlastní telefon. Šel na to z gruntu, do pouzdra vyrobeného z překližky umístil Raspberry Pi 3 Model B a nainstaloval linuxovou distribuci Raspbian. Poté naprogramoval několik skriptů, které se starají o funkce chytrého telefonu, jako je volání nebo psaní zpráv.

CS24_early

Svůj produkt pojmenoval OURS (Open-source, Upgradable, Repairable Smartphone) a zveřejnil k němu zdrojové kódy a dokumentaci. S výsledkem ovšem zatím spokojený není, takže se určitě brzy dočkáme nové verze.

OURSOURS

Nově vydáno

Anderson Marques oznámil vydání Br OS 23.04, nové verze na Ubuntu postavené distribuce s prostředím KDE Plasma. Archcraft, minimalistická distribuce postavená na Arch Linuxu vyšla ve verzi 2023.05.01. Na Debianu založená distribuce OSMC určená jen k běhu mediálního centra Kodi je k dispozici ve verzi 2023.05–1. Vyšla FuguIta 7.3, na OpenBSD postavené živé CD s nízkými hardwarovými požadavky.

Br OS 23.04Br OS 23.04
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.