Hlavní navigace

Fieldrunners: chytlavá tower defense strategie

17. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Máme tu další akci s názvem Humble Bundle for Android, tentokrát s číslem tři. I když balík her je orientován převážně na mobilní telefony, veškerý obsah se dočkal portu i na Linux. První hra, na kterou se podíváme, je Fieldrunners. Tower defense je hra, ve které se skrývá víc, než by se zdálo.

Fieldrunners byl jeden čas doménou jen jablečných produktů od firmy Apple. Později se rozšířil i na další platformy od kapesních konzolí po webový prohlížeč Google Chrome. V roce 2011 byl portován i na operační systém Android, a tak mohl být nyní zařazen do kolekce charitativní akce Humble Bundle for Android 3. Ti z vás, kteří tuto akci znají, jistě tuší, že spolu s dalšími hrami v kolekci se Fieldrunners museli dočkat i linuxového portu.

Na mobilní telefony a tablety je díky malému displeji a absence klávesnice s myší velmi těžké vytvořit komplexní strategii, která by uspokojila i náročné stratégy. Není proto divu, že jednou z nejrozšířenějších strategických odrůd na chytrých telefonech je styl tower defense. I když se podobné hry na první pohled odlišují jen rozdílnou grafikou a počtem budov, které můžete postavit, i drobná obměna herních principů může mít za následek fatální dopad na celkovou zábavnost hry.

Obrázky ze hry Fieldrunners.

Není tower defense jako tower defense

Tower defense je druh strategie, ve které se snažíte ubránit cestu nebo vaši tvrz. Toho docílíte stavěním statických věží s určitým dostřelem. Ty se snaží ničit vlny nepřátel, kteří jsou každým dalším kolem rychlejší, silnější a objevují se i nové druhy. Většinou jejich ničením kromě pocitu bezpečí získáte i peníze, za něž můžete koupit nebo vylepšit stávající věže. Jednotlivé druhy věží jsou rozdílně silné nebo vynikají speciálními schopnostmi.

Fieldrunners vsází na velké množství herních módů a zajímavé mapy, které vás donutí během hraní měnit svou strategii. Nebudete tedy jen stavět uličku smrti složenou z věží před jedním z výlezů, kudy na vás proudí skupiny vojáků a snaží se dostat na druhou stranu bitevního pole do vaší základny. Tentokrát budou například nebe nečekaně křižovat létající bojové stroje a vlak s vojáky bude jezdit kolem bojiště. To vás donutí vaší palebnou sílu roztříštit a v případě těžší obtížnosti i přesouvat. Budovy se vám začne vyplácet prodávat a stavět jinde.

Obrázky ze hry Fieldrunners.

Pekelná obtížnost oddaluje stereotyp

Nejen na vyšší obtížnost se tak místy solidně zapotíte. Váš obraný arzenál je celkem omezený. Sice záleží na herním módu, ale v klasické hře máte k dispozici pouze čtyři druhy obraných věží. Jejich druh se úroveň od úrovně lehce odlišuje. Jejich účinnost je vyměřena většinou penězi, které získáváte za zabíjení nepřátelských vojáků. Přesto se je vyplatí kombinovat. Některé nemají za úkol uštědřovat maximální zranění, ale třeba nepřítele jen zpomalit. Věže pak můžete dvakrát za už menší finanční obnos vylepšit a zvýšit tak jejich efektivitu.

Grafická stránka Fieldrunners jako by vypadla z multiplayerové hry Team Fortress 2 od Valve. Minimálně několik druhů pěšáků vypadá velmi podobně. Díky barevné komiksové grafice se na bojišti neztratíte. Jednotky nepřátel jsou od sebe snadno odlišitelné a na první pohled taky lehce odhadnete, s jak odolným sokem se vaše věže utkají. Jednotlivé mapy jsou na první pohled velmi atraktivní a působí živě. Autoři si vyhráli s detaily, na louce uvidíte létat hmyz a podobně.

skoleni

Obrázky ze hry Fieldrunners.

Pořád je to jen port

Na hře je velmi znát primární vývoj na zařízení s dotykovou obrazovkou. Ovládání myší tak není zcela ideální, tedy převážně pohyb po herní mapě je malinko toporný. Dále chybí možnost nastavení rozlišení, což nemusí moc potěšit majitele menších notebooků, kteří chtějí hrát v okně. Nijak mě neoslnily ani zvuky a soundtrack a po nějaké době strávené ve hře jsem je ztlumil a raději si pustil hudbu. Zvuky umírajících nepřátel se totiž strašně opakovaly a pokud vám na obrazovce chcípá jeden voják za druhým, není to zrovna příjemný koncert zvuků.

Obrázky ze hry Fieldrunners.

Závěr a konečné hodnocení

Fieldrunners nejsou špatnou tower defense hrou. Vlastně, bavili mě dokonce víc než většina konkurenčních her podobného stylu. Jsou obtížní a díky tomu představují výzvu nejen pro svátečního hráče. Verzi pro Linux můžete sehnat v rámci akce Humble Android Bundle 3 nebo na Ubuntu Software Centru. Tam vás vyjde na 4.99 dolarů, což není nikterak přemrštěná cena. S Fieldrunners se totiž velmi solidně pobavíte na několik hodin a hra nespadne do stereotypu tak brzy jako konkurence.

Výhody

  • Grafika

  • Vyvážená obtížnost

  • Herní prvky

  • Rozdílné mapy

Nevýhody

  • Pořád jen port z mobilního telefonu

  • Zvuky a soundtrack

  • Pro někoho cena