Hlavní navigace

Firefox 17 se Social API podává ruku sociálním sítím

26. 11. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Firefox 17 si potykal s Facebookem. Díky svému novému Social API ale v brzké době může podporovat přímou spolupráci s dalšími sociálními sítěmi a nejen s nimi. Další výraznou novinkou je spouštění zastaralých plug-inů až po explicitním souhlasu uživatele seznámeného s rizikovostí jejich použití.

Mozilla dle plánu 20. listopadu uvolnila nový Firefox 17 pro osobní počítače i mobilní zařízení. Jedná se o poslední významnou aktualizaci v tomto roce. Pojďme se tedy blíže podívat na novinky. Obzvlášť zajímavé jsou ty dvě hlavní: implementace Social API pro spolupráci prohlížeče se sociálními sítěmi, kterou si již v praxi mohou vyzkoušet uživatelé Facebooku, spolu s preventivní ochranou před zastaralými plug-iny.

Firefox 17 nepřináší smršť inovací, ale díky dvěma důležitým novinkám si zaslouží zvýšenou pozornost. 

Social API: podpora sociálních sítí přímo v prohlížeči

Mozilla do Firefoxu 17 zapracovala Social API, což je její vlastní otevřený projekt, na kterém se bude ještě dále pracovat a jeho možnosti se výrazně rozšíří. Základním cílem je nabídnout volitelnou podporu některých funkcí sociálních sítí přímo na straně prohlížeče, ale bez rozšíření a plug-inů. I nezávisle na tom, jak jsou tyto funkce integrovány na jednotlivé weby třetích stran.

Propojení prohlížeče se službami sociálních sítí evokuje vzpomínku na dnes už mrtvý projekt webového prohlížeče Flock. Ve své době, tedy při počátku boomu sociálních sítí, byl díky integraci funkcí pro spolupráci s řadou z nich označován za prohlížeč budoucnosti. Nakonec ale tento browser ztroskotal na nezájmu uživatelů a jeho tvůrci jej definitivně pohřbili, když je angažovala herní společnost Zynga.

Nicméně srovnávat Social API ve Firefoxu a Flock seriózně nelze. Flock byl i za časů největší slávy (nebo spíše největší pozornosti mu věnované) prohlížečem, kde podpora jednotlivých sociálních sítí a dalších internetových služeb převážně pro komunikaci mezi uživateli a online sdílení obsahu byla implementována chaoticky. Tvůrci prohlížeče si podporované sociální sítě a služby vybírali víceméně podle vlastního uvážení, mnohdy proti vývoji na trhu a reálné oblibě jednotlivých služeb u uživatelů. Skoro se zdálo, že si tvoří prohlížeč především pro sebe podle vlastních preferencí a jen tak mimochodem jej zveřejnili i pro další uživatele. Prohlížeči nepomohlo ani to, že přístup k funkcím podporovaných služeb skrze nástroje vestavěné do prohlížeče byl často krkolomný. 

Navíc později žádné nové doplňovány nebyly a vývojáři sotva stihli přebírat novinky, které jim s Firefoxem dodávala Mozilla. Flock totiž stavěl právě na otevřeném zdrojovém kódu Firefoxu. Později chtěli tvůrci resetovat vývoj přechodem na kód z projektu Chromium a zeštíhlení podpory sociálních sítí, která vypadala už uživatelsky přívětivěji, ale tento restart už nebyl nikdy dotažen do konce. 

Tolik z historie. Zpět do současnosti. Social API je nevtíravá forma podpory sociálních sítí, kde záleží právě na provozovatelích sociálních sítí (ale i dalších internetových služeb), jak Social API využijí a nabídnou své funkce uživatelům Firefoxu přímo v jejich prohlížeči. Social API nikomu nepřekáží, takže kdo nehoví sociálním sítím, může jej s úspěchem ignorovat. 

Nevytváří se automaticky žádné nadbytečné postranní panely, nástrojové lišty, nové nabídky nebo podobné prvky, které by v prohlížeči jakkoliv překážely. Podporu jednotlivých služeb je vždy nutné explicitně povolit. Poté ji lze dočasně deaktivovat a samozřejmě i zcela zrušit na několik kliknutí. Dokonce bez restartu prohlížeče, což pro mnohá rozšíření dodnes neplatí. 

Důležité je, že v rámci Social API nemají služby jej využívající přístup k dalším datům z uživatelského profilu prohlížeče jako je třeba historie navštívených webových stránek. Velký Bratr tentokrát dostal raději narkózu, protože všichni moc dobře víme, jak (nejen) sociální sítě dychtí po dalších a dalších údajích o uživatelích i za cenu vlastní reputace. 

První vlaštovkou je Facebook Chat

Prozatím Social API podporuje Facebook. Jeho uživatelé si přístup k funkcím této největší sociální sítě světa s více než miliardou uživatelů mohou aktivovat přímo na stránkách Facebooku. Nakonec implementace Social API do Firefoxu začíná přesně opačně, než původně Mozilla avizovala. Hovořilo se v první řadě o sdílení odkazů skrze sociální sítě a až po dalším vývoji Social API měla přijít podpora instant-messagingu.

Facebook nakonec ale Social API využívá především pro zpřístupnění své komunikační služby Facebook Chat. Podpora sdílení odkazů prozatím chybí. Facebook Chat je běžně k dispozici i přímo na webu Facebooku, ale díky Social API jej uživatel může mít v prohlížeči neustále při ruce, ať už si prohlíží jakýkoliv web. Samotný Facebook nemusí mít vůbec otevřený. Po aktivaci se seznam kontaktů, se kterými lze chatovat, objevuje v postranním panelu.

Social API přivádí Facebook Chat do Firefoxu bez nutnosti instalovat jakékoliv rozšíření.

Ten lze kdykoliv skrýt, kdyby překážel. Například na malých displejích netbooků zabírá kritické množství prostoru. Chat s jednotlivými uživateli se pak otevírá do samostatných okének, která jsou k dispozici nehledě na to, jak uživatel přepíná mezi panely a zavírá či otevírá jednotlivé panely. Diskutovat lze s více lidmi najednou, resp. najednou lze vést různé konverzace. 

Firefox ještě díky Social API podporuje indikování nových komentářů a dalších oznámení z pro uživatele jako je třeba jeho označení na některé z fotek. K těmto účelům jsou používány indikační ikony na nástrojové liště, které se objevují vedle primární ikony, resp. tlačítka zastupujícího funkce Facebooku. Tyto doprovodné ikony lze rovněž kdykoliv skrýt a zachovat třeba jen samotný Facebook Chat. 

Obdobně na tom budou i další služby využívající Social API. Jakmile uživatel povolí jejich integraci do Firefoxu či spíše propojení s Firefoxem (a to bude muset vždy), objeví se na nástrojové liště jejich vlastní primární tlačítko. Po kliknutí na něj se pak zobrazí další tlačítka pro přístup k jednotlivým funkcím, která zároveň mohou fungovat jako indikátory různých oznámení, jak to ostatně je vidět na příkladu Facebooku.  

Social API se bude dále rozvíjet a určitě dojde i na sdílení odkazů, které původně mělo být první zaváděnou funkci. I proto, že Mozilla již několikrát experimentovala s možností zařadit tuto funkcionalitu do svého prohlížeče. Jelikož je Social API otevřený projekt, využít jej mohou i další sociální sítě a jiné služby, kterým se některá ze současných či budoucích možností Social API hodí. Záleží čistě na jejich provozovatelích. Nikoliv na rozmarech tvůrců prohlížeče.

Zastaralé plug-iny se spustí až po souhlasu uživatele

Firefox 17 posiluje ochranu před zastaralými verzemi vybraných nejkritičtějších plug-inů. Zatím je na seznamu Flash Player, Silverlight, Java a Adobe Reader. Čili nejrozšířenější plug-iny, které mají nezřídka problémy s bezpečností a starší nezáplatované verze jsou pro exploity vítanou cestou skrze webový prohlížeč do systému. 

Podle analýzy Kaspersky Lab nejrozšířenější exploity v tomto roce v 56 procentech případů zneužívají chyb, které obsahuje Java. V 25 procentech pak chyb nalezených v PDF prohlížeči Adobe Reader a potažmo jeho plug-inu pro webové prohlížeče. Pro srovnání: chyby v MS Windows a jejich prohlížeči Internet Explorer jsou zneužívány jen ve čtyřech procentech případů.

Zákeřnost útoků zneužívajících chyby v plug-inech webového prohlížeče spočívá v tom, že stačí pouhé načtení kompromitované webové stránky nebo třeba otevření PDF dokumentu, přičemž uživatel mnohdy nemá šanci zjistit, že odkaz vede právě na PDF dokument. Nemusí tedy nic vědomě stahovat a instalovat. Pro mainstreamové platformy (dnes už nejen MS Windows, ale i OS X) je samozřejmě takový stav obzvláště závažný.

Tím spíše, že vlastní aktualizační mechanismy klíčových plug-inů nejsou dostatečně efektivní, aby se jejich nové záplatované verze dostaly ke všem uživatelům včas. Mozilla rozjela informační kampaň o nebezpečnosti zastaralých plug-inů  již před několika lety, kdy spouštěla webovou službu Plug-in Check dostupnou i pro uživatele konkurenčních prohlížečů.

Nyní kontrolu aktuálnosti plug-inů přináší přímo do svého prohlížeče. Předchozí Firefox 16 poněkud provizorně při detekci aktivního využití starší verze některého z výše zmíněných plug-inů zobrazoval varovnou lištu, ale tato forma ochrany měla jen informační charakter. Nový Firefox 17 zastaralé verze zmíněného kvarteta nejkritičtějších a nejrozšířenějších plug-inů blokuje.

Pokud si webová stránka žádá jejich služeb, zobrazí se napravo vedle URL symbol modré kostičky ze stavebnice, která ve Firefoxu dlouhodobě symbolizuje plug-iny. Kliknutím na ni si uživatel zobrazí plovoucí okénko, odkud si může prohlížečem zablokovaný plug-in spustit, ovšem je zároveň informován o tom, že to může být nebezpečné. Nechybí odkaz, přes který si lze stáhnout nejnovější verzi plug-inu.

Mozilla ovšem zdůrazňuje, že jde o preventivní bezpečnostní funkci a nikoliv řešení pro správu plug-inů. Správa plug-inů je v procesu dlouhodobé přestavby. Stále se pracuje na rozvoji nové správy plug-inů spojené i s jejich aktivováním až na přání uživatele nehledě na aktuálnost plug-inů. Google Chrome má podobnou funkci již delší dobu. Firefox obsahuje zatím jen její elementární podporu, kterou je nutné stále aktivovat přes konfigurační stránku about:config (zde je třeba přepnout plugins.click_to_play na hodnotu true).

Aktivace plug-inů až na přání uživatele je stále rozpracovaná. Tudíž není dostupná bez úpravy nastavení přes about:config.

Sandbox z HTML 5 a různé drobnosti

Kromě dvou výše zmíněných zásadních novinek toho tentokrát Firefox 17 příliš nového nenabízí. Překvapením není opět zlepšená podpora HTML 5. Firefox jako poslední z trojice nejrozšířenějších prohlížečů zavádí podporu sandboxu, díky němuž lze korigovat obsah načítaný prostřednictvím značky iframe. Sandbox z HTML 5 umožňuje zakázat využívání klientských skriptů i zpracovávání formulářů.

Firefox 17 si v testu podpory HTML 5 připisuje opět nějaké ty plusové bodíky. Konkurenční Internet Explorer 10 poráží, na Google Chrome 23 ztrácí.

Google Chrome jeho podporu zavedl již ve své pětkové verzi v roce 2010. Internet Explorer sandbox z HTML 5 podporuje čerstvě ve své desítkové verzi předinstalované v systémech Windows 8, Windows RT a Windows Server 2012. Momentálně je k dispozici i jeho testovací verze pro Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Uživatelé předešlých verzí se nového prohlížeče od Microsoftu již nedočkají.

Firefox 17 přináší podporu sandboxu z HTML 5. Mezi významnými prohlížeči tak činí jako poslední.

Sandbox z HTML 5 podporuje také Safari, což není nepodstatná informace vzhledem k tomu, že jde o předinstalovaný prohlížeč na OS X, druhé nejrozšířenější platformě pro osobní počítače. Weboví vývojáři tak tuto zdánlivou drobnost z HTML 5 nyní mohou používat s vědomím, že je podporována v nejnovějších verzích všech klíčových prohlížečů.

Webové vývojáře pak ve Firefoxu 17 zřejmě potěší výkonnostní optimalizace klíčových integrovaných nástrojů pro ně určených: Web Console, Debugger a Developer Toolbar. Ty by nyní měly být rychlejší a obratnější. 

Nedávno přidaný Developer Toolbar s praktickou příkazovou řádkou je jedním z nástrojů pro vývojáře, u nichž Firefox 17 slibuje zlepšení obratnosti. 

Verze s podporou na více než rok

Firefox 17 je po zkrácení vývojového cyklu spojeném i s praxí ukončení podpory předchozí major verze uvolněním nové nové major verze již druhým vydáním prohlížeče z dílny Mozilly, ke kterému je poskytována prodloužená podpora. Prozatím je poskytována k Firefoxu 10 a bude i nadále ještě do února 2013. Do té doby má zejména firemní sektor čas připravit se k přechodu na Firefox 17 s prodlouženou podporou.

Ta bude trvat opět minimálně rok. Verze s prodlouženou podporou, která je distribuována nezávisle na standardní verzi pro většinu koncových uživatelů, se dočká servisních a bezpečnostních aktualizací tedy i po vydání Firefoxu 18 počátkem příštího roku. Verze s prodlouženou podporou jsou určeny hlavně pro firemní IT prostředí, ale i pro uživatele, kteří neradi řeší jakékoliv problémy s kompatibilitou. 

Nicméně především v korporátní sféře je potřeba setrvávat u osvědčené verze prohlížeče, s níž je například kompatibilní podnikový software, na němž je firma závislá. Držet krok s vydáváním nové verze prohlížeče každých šest týdnů je zde neúnosné jak pro správce firemních IT systémů, tak pro tvůrce právě toho softwaru, u nějž je nesmírně důležitá bezproblémová kompatibilita s prohlížečem.

skolení ELK

Když je řeč o podpoře a kompatibilitě, tak se sluší doplnit, že Firefox 17 již nepodporuje OS X ve verzi 10.5 alias Leopard. Na podpoře jiných platforem se nic nemění. Ovšem ani v tom dobrém slova smyslu. Nepřichází totiž ani podpora nového kontroverzního prostředí Modern UI (Metro) v systémech Windows 8, Windows RT a Windows Server 2012. 

Na ni si uživatelé budou muset v ostré verzi Firefoxu počkat až do příštího roku. Pokud se nic nezmění, nepřinese ji ještě Firefox 18, který vyjde hned z jeho kraje. Ten ale naopak přinese technologicky podstatně zajímavější počáteční podporu WebRTC. Této technologii a plánech Mozilly s Firefoxem pro příští rok se Root.cz v dohledné době budě podrobněji věnovat. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.