Hlavní navigace

Firefox nasadí nové ochrany proti sledování, omezí prvky třetích stran

31. 8. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: David Ježek
Podobně jako Google v Chrome, i Mozilla ve Firefoxu utahuje opasky možnostem sledovacích částí v kódu webových stránek. Nový přístup je možné testovat s vývojářskými sestaveními Firefoxu už dnes.

Nejen Cambridge Analytica

Každému trochu obeznámenému uživateli netřeba složitě vysvětlovat, jaké jsou schopnosti sledovacích systémů, které jsou na internetu různými poskytovateli služeb používány. Či možná lépe řečeno zneužívány.

Sama Mozilla v textu k dnes představeným novinkám linkuje starší článek the Guardianu popisující praktiky Cambridge Analytica ve vztahu k datům z Facebooku. Skoro bych si až dovolil kacířsky tvrdit, že jednou budeme za aféru s Cambridge Analytica a následnému vykrucování Zuckerberga před různými vyšetřovacími komisemi vděčni: tahle špína definitivně otevřela oči spoustě lidí (byť dlužno dodat, že majoritě uživatelů Facebooku nikoli, často o ní ani neslyšeli).

Každopádně Firefox se s budoucí verzí stane prohlížečem, který bude umět lépe chránit uživatele před sofistikovanějšími formami sledování, což mimo jiné také vyústí v rychlejší načítání webů.

Nové vlastnosti ochrany soukromí

V průběhu nadcházejících měsíců budou postupně uváděny nové vlastnosti do Firefoxu, které zavedou nové přístupy, které lze shrnout několika slovy: vylepšení v rychlosti načítání stránek, odstranění sledování uživatele skrze odlišené webové stránky a obecně zmírnění škodlivých praktik.

Společný jmenovatel je jasný: „vyházet“, či možná lépe řečeno zabránit v užití takových částí kódu stránky, které slouží ke sledování uživatelů, vytváření jejich otisků a typicky jsou načítány z jiných serverů. Tím, že takové části v kódu stránky nebudou spouštěny, dojde ke zrychlení v načítání.

Dle průzkumu provedeného Ghostery mohou sledovací části kódu stránek za většinu prodlevy v načítání stránek, studie hovoří o průměrném 55,4% podílu na době načtení typické webové stránky – efekt je pochopitelně o to horší, čím pomalejší internetovou přípojku uživatel má k dispozici. U mobilních tarifů to znamená zbytečný úbytek datové kapacity a přiblížení se FUPu, což zejména v českém prostředí znamená hodně.

Z hlediska rychlosti načítání Mozilla nyní do Firefoxu implementuje možnost blokovat prvky třetích stran, které se načítají déle než 5 sekund. Tento prvek je nyní testován v rámci Nightly větve, pokud si povede dobře, objeví se ve výchozím stavu zapnutý už ve Firefoxu 63.

Sledování skrze webové stránky zamezí Firefox tím, že rozdělí cookie a zablokuje přístup k úložišti všem sledovacím prvkům třetích stran. Volba je opět dostupná v Nightly sestaveních a pokud si povede dobře, beta uživatelé ji dostanou v září, přičemž cílem je ji poskytnout všem uživatelům s vydáním Firefoxu 65. V nastavení je možné aktivovat tuto funkcionalitu jen pro privátní okna, případně zvolit agresivitu filtru („přísná ochrana“ totiž může omezit funkčnost některých webů).

Do třetice tu máme obranu proti oblíbenému způsobu sledování, kdy je uživatel identifikován například podle používaného přístroje. Mezi nekalé praktiky Mozilla řadí také v posledním roce se rozmáhající vkládání kódu pro těžbu kryptoměn do stránek. Budoucí verze Firefoxu budou takové věci blokovat.

Cloud23

Mozilla nikomu nic nevnucuje

Dlužno dodat, že obecně je možné tyto nové ochranné prvky nechat deaktivované, případně definovat whitelist stránek, na kterých je Firefox nepoužije. Mozilla tak nijak uživateli nediktuje jediný správný pohled na internetové brouzdání: kdo se chce nechat sledovat, může. Je ale skvělé, že existují (budou existovat) nástroje, s jejichž pomocí zase člověk na internetu získá aspoň trochu víc soukromí.

Pokud chcete nové prvky vyzkoušet, musíte sáhnout po vývojovém nočním sestavení Firefoxu. Následně v nastavení Soukromí a zabezpečení v sekci Blokování obsahu a ochrana proti sledování jednotlivé prvky nastavit.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.