Hlavní navigace

Firefox OS: příslib kvalitních levných smartphonů

2. 1. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Na trh se mají již brzy podívat první mobily s Firefox OS, které ještě´během roku 2013 snad dorazí i na český trh. Od nového systému se očekávají levné a přitom kvalitní chytré mobily s otevřeným ekosystémem díky sázce na webové aplikace, které budou funkční napříč zařízeními vč. mobilů s Androidem.

Když Mozilla v listopadu 2011 na berlínském setkání MozCamp Europe představovala projekt Boot 2 Gecko (B2G), tedy svůj operační systém pro mobilní telefony, tak se zdálo, že půjde jen o čistě akademickou záležitost. A také ze začátku šlo, protože se jednalo o experiment několika lidí, u kterého by se asi nikdo moc nedivil, kdyby nakonec skončil zapomenut.

Jenže chytré mobily jsou velký byznys a Mozilla pro svůj zpočátku okrajový a čistě experimentální projekt získala vlivné partnery, s nimiž už realizaci ambiciózních plánů nic nestálo v cestě. Zrodil se tak Firefox OS, který podle některých analytiků bude v budoucnu pro Mozillu důležitějším projektem než samotný Firefox, který pravděpodobně na poli webových prohlížečů dosáhl svého maxima. Alespoň za aktuální situace. 

Firefox OS je operační systém pro mobilní telefony s linuxovými kořeny, který ovšem namísto nativních aplikací sází výhradně na aplikace webové. Tedy přesněji řečeno napsané pomocí webových technologií. O jejich provoz se stará engine Gecko dosud vyvíjený primárně pro Firefox, ale je na něm postavena i řada dalších počítačových programů.

Samotné Gecko samozřejmě nestačí. Mozilla musela vytvořit sérii API pro přístup webových aplikací k funkcím mobilního telefonu. Vznikl tak rozsáhlý balík API souhrnně označovaný za WebAPI. Jeho jednotlivé části jsou postupně standardizovány, aby se mohly dále rozšiřovat. Firefox OS má totiž smartphony otevřít světu po všech stránkách v daleko větší míře, než to dělá open source Android.

Aplikace běžící napříč platformami

Lidé si často myslí, že kvůli využívání čistě webových aplikací bude Firefox OS závislý na permanentním přístupu k Internetu. Není tomu tak. Aplikace, které ke své činnosti Internet nepotřebují, samozřejmě mohou běžet jen uvnitř mobilu bez aktivního přístupu k Internetu stejně jako nativní aplikace pro Android, iOS nebo Windows Phone.

Ostatně vůbec celá přetrvávající představa, že Firefox OS je jen jedním velkým webovým prohlížečem, je naprosto chybná. Firefox OS je z uživatelského hlediska klasický systém s plochou a ikonami na ní, menu s nainstalovanými aplikacemi a tradičními nástroji pro ovládání telefonu. Vše je samozřejmě připraveno pro dotykové ovládání.

Proč je ale orientace na webové technologie tak zdůrazňována? Protože jsou víceméně jediným současným opravdu multiplatformním řešením pro vývojáře a týká si s nimi mnoho programátorů, což je velký příslib přílivu kvalitních aplikací. Ty přitom nepoběží jen pod Firefox OS, ale budou dostupné i pro další platformy. Z počátku minimálně pro Android.  

Aplikace pro Firefox OS budou moci již brzy majitelé prvních mobilů s tímto systémem stahovat z Mozilla Marketplace. Nepůjde však o jediný posvěcený zdroj aplikací. Firefox OS podobně jako Android umožní obstarávat si aplikace v alternativních katalozích a z dalších zdrojů. Třeba přímo od jejich tvůrců, což iOS nebo Windows Phone úmyslně koncepčně odmítají.

Z Mozilla Marketplace si ovšem již dnes první aplikace mohou stahovat uživatelé Firefoxu pro Android, kdy se v systému jeví jako další nainstalovaná nativní aplikace, ale ve skutečnosti je pohání technologický základ Firefoxu, ovšem nezávisle na prohlížeči samotném. Podobně se již brzy Mozilla Marketplace otevře uživatelům Firefoxu pro osobní počítače.

Mozilla však chce, aby si webové aplikace vzaly za své i tvůrci konkurenčních systémů. I proto probíhá standardizace dílčích součástí WebAPI, přičemž některé fragmenty si již našly cestu do open source enginu WebKit, který využívají prohlížeče Safari od Applu a Google Chrome pro osobní počítače i mobilní zařízení.

Mobilní Firefox by tak nemusel být jediným motorem pro webové aplikace určené chytrým mobilům. Pohánět by je mohlo také například Safari v iOS nebo Google Chrome v Androidu, ale i alternativní prohlížeče pro tyto platformy. Dále pak samozřejmě webové prohlížeče pro osobní počítače, ale také třeba i webové prohlížeče v zábavní elektronice v čele s chytrými televizory.

Webové technologie jsou v současnosti jedinou a přitom překvapivě i poměrně schůdnou cestou, jak jednu aplikaci bez nutnosti jakýchkoliv úprav zpřístupnit pro libovolné zařízení. Samozřejmě, že budou vznikat i specifické aplikace pro mobilní telefony, které v chytrém televizoru budou postrádat smysl a zřejmě časem i naopak, ale obecně multiplatformnosti technicky nic nestojí v cestě.

Otázkou je, jestli Mozilla pro svou myšlenku nadchne i správce uzavřených aplikačních ekosystémů, kam má třeba i samotný Firefox dveře zavřené. Aktuálně jde vzhledem k tržnímu postavení zejména o iOS, ale po technické stránce také mj. i o Windows Phone. Odpověď na vyřčenou otázku nejspíše dostaneme, až Apple či Microsoft uvidí, jak se Firefox OS daří a jaké aplikace jsou pro něj k dispozici.

Kromě aplikací od třetích stran bude mít Firefox OS i klasické funkce pro ovládání mobilního telefonu již ve svém základu. Nepůjde o žádnou hračku pro geeky ve stylu „sestav si sám“, ale o produkt připravený pro koncové uživatele. Integrovaný webový prohlížeč by měl mít hodně blízko Firefoxu pro Android, mapové aplikace dodá Nokia v rámci svého projektu Nokia Here. 

Svobodný systém atraktivní pro výrobce

Android nabral tempo ještě v dobách, kdy nepřesvědčoval technickou kvalitou nebo fungujícím aplikačním ekosystémem. Výrobce oslovil open source systém, který mohou vzít a použít víceméně dle libosti a zdarma. Dnes je Android na třech ze čtyř prodávaných smartphonů a v každém druhém prodaném tabletu. 

Firefox OS se mu však směle může postavit i jako naprostý nováček. Dnes samozřejmě musí nabídnout něco více než jen svobodnou licenci, aby uspěl proti rozjetému Androidu. Argumentů hovořících ve prospěch Firefox OS, na které výrobci mobilů mohou slyšet, je hned několik.

Prvním je licenční nezatíženost. Android od svých počátků čelí mnoha podezřením z porušování patentů, jejichž držitelé chytře nejdou za Googlem, ale za výrobci mobilů. Příkladem budiž Microsoft, který se již s většinou velkých výrobců dohodl na odvádění desátku z každého prodaného mobilu s Androidem.

Pro jejich výrobce je to méně bolestivé řešení než vleklý soudní spor s nejistým výsledkem. Microsoftu tak svého času měl Android díky těmto desátkům vydělávat více než jeho vlastní mobilní systém a při pohledu na aktuální vývoj na trhu to dost možná platí stále. Hodně naději se vkládalo do toho, že Google kvůli patentům koupil Motorolu.

Existovala všeobecná představa, že díky nabytým patentům bude Google dost silný, aby Microsoft přimáčkl ke zdi a přiměl jej dát od Androidu ruce pryč. Přesněji řečeno by si Google a Microsoft vzájemně licencovaly své patenty, aby se obě firmy uchránily od vleklých a drahých soudních pří, které akcionáři nevidí rádi.

Kýžený efekt se ale nedostavil. Alespoň dosud ne. Navíc kolem Androidu stále krouží další supové jako je Oracle, kterému jedna prohraná bitva zřejmě nebude stačit k ukončení války. Firefox OS by tak v danou chvíli mohl být pro výrobce atraktivnější než Android, protože se za ním netáhnou armády právníků s nataženými dlaněmi.

Dalším argumentem pro Firefox OS jsou nízké výrobní náklady. Systém nemá vysoké hardwarové požadavky, takže lze vytvořit výkonný mobil za podstatně menší sumu, než to umožňují současné systémy. Na trh se tak mohou dostat levné mobily, na kterých by přesto celý řetězec (od výrobců s jejich subdodavateli až po konečného prodejce ještě) stále dobře vydělával.

Že nejde o plané naděje a sliby ukázal prototyp mobilu s Firefox OS prezentovaný na Mobile World Congress 2012 v Barceloně. Mozilla a nadnárodní telekomunikační skupina Telefónica zde předvedly mobil se svižným chodem systému a velkým kvalitním displejem, přičemž jeho konečná cena při sériové výrobě je v přepočtu odhadována na maximálně 3000 Kč bez daně.

Kvalitní mobily Firefox OS by se tak mohly cenově pohybovat ve stejných vodách jako nejlevnější mobily se systémem Android, které už trpí třeba méně kvalitním displejem nebo se potýkají s nedostatkem operační paměti a systém je tudíž neohrabaný. Navíc při úspoře na základním hardwaru lze do mobilu vměstnat více bonusových funkcí dnes obvyklých pro mobily z vyšších cenových pater.

Mobily s Firefox OS dorazí i na český trh

Už v prvním kvartálu 2013 se první mobily s Firefox OS začnou prodávat na brazilském trhu, kde je bude nabízet operátor Movistar patřící stejně jako české O2 do nadnárodní telekomunikační skupiny Telefónica. Dalším partnerem projektu je mezinárodní skupina Deutsche Telecom, kterou na českém trhu zastupuje T-Mobile.

Operátoři T-Mobile a O2 se netají, že by rádi mobily s Firefox OS nabídli českým zákazníkům a to právě kvůli slibnému poměru ceny ke kvalitě i bez dotací a sahání si na prodejní marži. Telefónica sice s Firefox OS počítala pro jihoamerický trh, kde existuje významná poptávka po chytrých mobilech, ovšem střetává se s malou kupní silou tamní oblasti. Nicméně Firefox OS na akci Mobile World Congress 2012 udělal velmi dobrý dojem.

Dnes již je jisté, že dorazí přinejmenším i do Evropy. Kromě zmíněných nadnárodních telekomunikačních skupin a jejich členů chtějí mobily s Firefox OS nabídnout i lokální operátoři například v Norsku či Itálii. A kromě operátorů mají v plánu nové smartphony uvést na trh i jejich výrobci. Jedním z nich je čínské ZTE.

To v roce 2012 oznámilo, že se v České republice více zaměří na maloobchodní trh, takže o tomto již čtvrtém největším výrobci mobilů budeme slýchávat stále častěji. Tedy pokud se nenaplní zvěsti o chystající se hospodářské válce mezi Evropskou unií a Čínou, podle nichž by ZTE a další technologičtí asijští tygři měli dostat na evropských trzích červenou.

Prozatím ale platí, že ZTE na český trh mobily s Firefox OS uvede. Loni v listopadu to jasně konstatoval Joey Chen Qi, nově jmenovaný šéf českého zastoupení čínské značky. Ambiciózní manažer chce ze ZTE na českém trhu vytvořit technologického lídra a Firefox OS je jedním z bodů v jeho strategii. K ZTE se ovšem časem mohou přidat i další výrobci.

Na berlínském veletrhu spotřební elektroniky IFA 2012 analytická a poradenská agentura GfK zveřejnila analýzu, podle které dnes mobilní trh drží nad vodou poptávka po chytrých mobilech, kterých se v západních zemích Evropy prodává již více než klasických mobilů. Podle GfK je hlavní cestou k prosperitě pro výrobce mobilů ještě větší orientace na produkci chytrých mobilů.

cyber23

Prostor k růstu agentura vidí zejména v levných smartphonech. Jak bylo uvedeno výše, zde by Firefox OS měl být atraktivnější než Android, protože má umožnit výrobu levných a přitom kvalitních mobilů, což u Androidu nelze, pokud se bavíme v přepočtu o hranici dvou až tří tisíc korun. 

Podle propočtů analytiků ale s Firefox OS bude možné při sériové výrobě a dostateční poptávce na tyto ceny jít i bez jakýchkoliv dotací od operátorů. Ze zákaznického hlediska to zní moc hezky. Možná až moc. Reálná cena může být vyšší, protože tuzemští prodejci mohou chtít v současné ekonomické situaci využít příležitost a zvednout si marže, ale i tak je Firefox OS příslibem cenově dostupných a kvalitních mobilů s dostatkem aplikací kompatibilních napříč zařízeními. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.