Hlavní navigace

Firefox s podporou QUIC a HTTP/3, KDE umožní vypnout offline aktualizace

18. 4. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: KDE
Ovladač pro Gigabyte WMI míří do jádra, openSUSE Tumbleweed konečně s GNOME 40, vyšlo LXQt 0.17.0, LLVM 12.0 s podporou Intel Alder Lake a Sapphire Rapids, lepším C++20.

KDE umožní vypnout offline aktualizace

Další dny v projektu KDE znamenají opravu dalších chyb v KWina nová další vylepšení v podpoře Waylandu. Nově najdeme v systémových nastaveních možnost vypnout offline aktualizace – tato změna se projeví s vydáním KDE Plasna 5.22. Připomeňme, že do KDE zamířily offline aktualizace relativně nedávno. Vyzkoušet si, zdali vám vyhovují, si můžete třeba v distribuci KDE neon (případně též ve Fedoře s GNOME a samozřejmě ve Windows 10.

Discover podporuje aktualizace pomocí distribučního RPM-OSTree, podobně jako Fedora Silverblue. Na Plasmě pod Waylandem je nyní automaticky zapnut režim Nerušit, když uživatel zahájí screencasting.

Spoustu vylepšení doznal Gwenview, tvůrci zmiňují zejména vyšší výkon, svižnější odezvu a vylepšení spotřeby paměti v pohledu na složku s hromadou fotek.

Do KDE se také navrací možnost posílat soubory přes Bluetooth přímo z Dolphinu. Discover má spravené zobrazování aktualizací firmwarů. KWin již nepadá na strojích s více GPU. Kompletní přehled novinek přináší Nate Graham.

openSUSE Tumbleweed konečně s GNOME 40

Rolling varianta linuxové distribuce openSUSE konečně přidává do své nabídky přelomovou 40. verzi desktopu GNOME. Stalo se tak zhruba 3 týdny po jejím vydání a Tumbleweed to tedy stihl dříve, než vyjde Fedora Workstation 34, která je/bude prvním vydání Fedory s GNOME 40.

Kromě toho nabízí aktuální openSUSE Tumbleweed také kombinaci KDE Plasma 5.21.4 + Frameworks 5.81, případně jádro Linux 5.11 a k tomu věci jako Audacity 3.0, xf86-input-libinput 1.0 (velké povýšení verze, plus přechod na MIT licenci) či nejnovější FWUPD a výrazně vylepšený Vim 8.2.2725.

Devuan 4.0 Alpha staví na Debianu 11 bez systemd

Pomalu se blíží vydání Debianu 11 (aktuální vydanou verzí je 10.9) a s ním návazně probíhají i přípravné fáze na jeho fork bez systemd. Devuan 4.0 „Chimaera“ je nyní ve vývojové alfa verzi, instalační obrazy jsou k dispozici.

LXQt 0.17.0

Nová verze LXQt se stále drží číselného značení evokujícího nehotový projekt. Mezi novinkami najdeme úpravu chování, kdy LXQt vždy při ukončení sezení ukončí všechny procesy, které jsou jejími potomky. To mimo jiné umožní aplikacím, které nejsou z LXQt, uložit svá nastavení.

Ve správci souborů je plně podporována položka Datum vytvoření. LXQt nyní lépe pracuje se sadami ikon v SVG. Správce napájení má oddělené sledování pro AC a baterii. Upraveno je i chování Panelu s možností à la dock, kdy se panel automaticky schová v případě překrytí okna. Kompletní přehled novinek je k dispozici na Githubu projektu.

LLVM 12.0 s podporou Intel Alder Lake a Sapphire Rapids, lepším C++20

Na světě je další hlavní verze balíku LLVM. Vylepšuje podporu jazyka C++ ve verzi roku 2020 a zavádí podporu úrovní vlastností mikroarchitektury x86–64 (tím srovnává krok s GCC).

Fanoušci procesorů Intel se mohou těšit na konec roku, v LLVM 12.0 totiž nalezneme i podporu budoucích procesorů Alder Lake (10nm SuperFIN, LGA1700, DDR5, PCIe5.0, …) a také serverových Sapphire Rapids.

Příznivci AMD zase mají k dispozici počáteční podporu procesorů rodiny Zen 3 (stávající Ryzeny 5000 a jim odpovídající Threadrippery a EPYCy). Dále se pracovalo na optimalizacích pro POWER, menší paměťové náročností Clangd, vylepšeních backendu pro AMDGPU.

Clang 12 vylepšuje podporu Windows na ARM64, OpenCL kernelů, instrukcí AVXVNNI / UNITR / HRESET, -mtune na x86/x86_64 atd.

Firefox začíná podporovat QUIC a HTTP/3

Roku 2012 vymyslel Dr. Jim Roskind v Googlu nový protokol QUIC (Quick UDP Internet Connections). O rok později jej představil světu, chopila se jej i IETF a postupně si získal pozornost jako protokol, na kterém staví budoucí verze HTTP, tedy HTTP/3, jinak též řečeno HTTP over QUIC.

QUIC je podporován už 1 rok v Chrome, nyní podpora míří do Firefoxu. QUIC a HTTP/3 se již objevilo v nočních vydáních a předpokládá se, že ve stabilním vydání se poprvé objeví už s příštím Firefoxem 88. QUIC už u svých služeb, pokud to podporuje prohlížeč, vedle Googlu používá třeba také Facebook.

Ovladač pro Gigabyte WMI míří do jádra

Základní desky značky Gigabyte v posledních generacích používají WMI (Windows Management Instrumentation) rozhraní snímače teplot (jinak obecně po hardwarové stránce jde o ITE čipy) a není pro ně zatím podpora v Linuxu. Tu už nějakou dobu vyvíjí nezávislý vývojář Thomas Weißschuh, který již příslušný ovladač gigabyte-wmi zaslal do jádra.

cyber23

V tuto chvíli víme, že zcela jistě funguje například s deskou Gigabyte X570 I Aorus Pro WiFi (byť ne všechny senzory, protože ne všechny jsou exponovány přes WMI) a hovoří se i o dalších nových deskách. Je ale potřeba, aby funkčnost ovladače byla uživateli vyzkoušena s co největším počtem desek.

V diskusi se vyjadřoval na původní příspěvek autora po přepracování ovladače pod WMI i Hans de Goede z Red Hatu a nakonec zatím autor dotáhl věc k patchi číslo 5, u něhož již uvádí otestování s deskami X570 I Aorus Pro Wifi (rev 1.0), B550M DS3H, B550 Gaming X V2 (rev.1.x) a Z390 I AORUS PRO WIFI (rev. 1.0) – poslední je platforma Intel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.