Hlavní navigace

Formát Microsoftu nejspíše ČR nepodpoří jako ISO standard

Tisková zpráva

Formát dokumentů Office Open XML, vytvořený Microsoftem, Česká republika pravděpodobně nepodpoří jako ISO standard. Po třech měsících workshopů a připomínek stanovisko pro standardizaci zní: „Ne s výhradami”. Podepsaný je pod ním jeden z největších odborníků na XML u nás Jiří Kosek.

„Současný návrh stanoviska vychází z konkrétních technických námitek a nezohledňuje politické ani komerční tlaky. Jde o výsledek práce odborníků, který by měl ČNI přijmout a dále odeslat do organizace ISO jako oficiální vyjádření ČR,” uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Oficiální postoj ČNI zveřejní a odešle nejpozději do pondělí 3. srpna. „ČNI postupovalo průhledně a férově, proto počítáme s tím, že názor Jiřího Koska bude respektovat, jinak by dosavadní postup nedával smysl,” uvedl Filip Molčan.

Diskuze o standardizaci OOXML začala 30. dubna na webových stránkách ČNI, organizace, která se ke standardům za ČR vyjadřuje. Následoval první workshop pořádaný společností Microsoft a druhý uspořádaný OSS Alliancí. Následných diskuzí a připomínkování se zúčastnili i osobnosti českého „otevřeného světa“ jako Pavel Janík z komunity OpenOffice.org nebo Dan Ohnesorg ze sdružení CZLUG podporující operační systém Linux.

Pokud OOXML nebude ISO standardem, pro výměnu dokumentů se nestane nic tragického. Mezinárodním standardem (norma ISO/IEC 26300:2006) je již druhým rokem OpenDocument Formát. Z dlouhodobého hlediska ČNI vyzvalo k harmonizaci obou formátů.

„Nemá smysl spekulovat o tom, jaký standard je lepší, důležité je donutit společnost Microsoft k tomu, aby svůj standard upravila do přijatelné podoby a mohli jej implementovat vývojáři open-source i jiných aplikací. Ve finále potom zvítězí uživatel, který nebude muset řešit, zda jeho dokument otevře kolega na druhé straně v jiném kancelářském balíku. Pokud budeme mít kvalitní a použitelné standardy, bude toto samozřejmostí,” dodal Filip Molčan.

Ing. Jiří Kosek je zpracovatel mezinárodní spolupráce ISO JTC1/SC34 pro ČNI. Finální stanovisko Jiřího Koska pro ČNI najdete na www.cni.cz.

Našli jste v článku chybu?
1. 8. 2007 8:35
OO: Máte pravdu, použitelné to není, a ani by si na sebe nevydělal, sice ho budu dále používat, ale hrozně u mě tímto klesl... asi na úroveň wordpadu. GPL: Být Vámi tak mě taky ta GPL štve. GPL vykrádání: Jo to máte prvdu je to blbost. Jak může někdo vykrázt něco co je zdarma. TCP stack ... opět jako předtím ... jenom začínám mít dojem že celý linux, jelikož nemá komerční základy je přímo odepsán již od roku svého vzniku. Tímto pro mě diskuse končí, přesvědčil jste mě, žádná teatrální gesta …
1. 8. 2007 1:41
Rejpal (neregistrovaný)
Hmm, nerozumím. Na GPL Linuxu může klidně běžet non-GPL proprietární software kompilovaný GPL GCCčkem a linkovaný s LGPL glibc a nikdo nemůže říct ani prd.