Hlavní navigace

FreeBSD uvažuje o odstranění ftpd ze základního systému, KDE neon zavádí offline aktualizace

12. 4. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: FreeBSD
Vývojáři FreeBSD navrhují odstranění FTP démona z jádra systému. KDE neon zavádí offline aktualizace po vzoru MS Windows. Náhrada CentOS AlmaLinux vydává svou první stabilní verzi.

FreeBSD rozhoduje o osudu ftpd

Využití protokolu FTP pro přenos souborů se v posledních 20 letech výrazně snížilo hlavně kvůli problémům s bezpečností. Většina serverů raději začala pro přenos souborů používat protokoly OpenSSH nebo HTTPS. Ve světle těchto faktů vývojáři FreeBSD začali uvažovat o odstranění FTP démona ze základní instalace systému. Démona by bylo samozřejmě možné v případě potřeby nainstalovat jako samostatný balíček. Kromě zvýšení bezpečnosti by tento krok přinesl i zmenšení velikosti základu FreeBSD. 

FreeBSD 13

KDE neon zavádí offline aktualizace

Vývojáři KDE neon nedávno oznámili přechod na offline aktualizace u své linuxové distribuce. Jedná se aktualizace ve stylu Microsoft Windows, které se stáhnou na pevný disk a nainstalují se během restartu systému. Podle tvůrců KDE neon má tento způsob aktualizací výhodu v tom, že nijak neruší vaši aktuální práci. Zároveň také doufají, že tímto krokem zpříjemní přechod uživatelům Windows (i když někteří z nich se možná zrovna před touto vlastností snaží utéct). Tento způsob aktualizace není ve světě linuxových distribucí ničím novým, podobným směrem se už vydala například Fedora.

KDE neon 20210217

AlmaLinux

Operační systém AlmaLinux je jeden z několika komunitních projektů, které si daly za cíl nahradit CentOS Linux poté, co se ho firma Red Hat rozhodla odstavit. Ten teď dosáhl první stabilní verze, která nese označení 8.3. Ta nabízí stoprocentní kompatibilitu s Red Hat Enterprise Linux a CentOS 8. Projekt také poskytuje vlastní konverzní skript, který ulehčuje uživatelům CentOS migraci na AlmaLinux.

cyber23

AlmaLinux 8.3

webOS Open Source Edition

Mobilní operační systém webOS vyvíjený firmou LG má kromě jiného i svou otevřenou edici. Její vývojáři nedávno ohlásili vydání nejnovější verze s číslem 2.10.0. Tato verze je další aktualizací webOS 2.x, operačního systému, který se snaží konkurovat Androidu hlavně na poli chytrých televizorů. Mezi jeho hlavní ambice patří rozšíření do automobilového průmyslu, čehož se snaží dosáhnout hlavně díky podpoře duálního displeje nebo bezdrátové aktualizace firmwaru.

webOS OSE 2.0

Nově vydáno

Tým vývojářů distribuce MX Linux oznámil vydání nové verze 19.4. Čínská distribuce zaměřená na desktop deepin vyšla ve verzi 20.2. Jerry Bezencon oznámil vydání Linux Lite 5.4, na Debianu postavené distribuce pro začátečníky. Vyšla verze 4.11 na bezpečnost zaměřené linuxové distribuce Parrot.

Linux Lite 5.4

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.