Hlavní navigace

Galcon Fusion: jednoduchá online strategie

5. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ty nejjednodušší hry často bývají nejzábavnější, když se k jednoduchosti přidá příjemná grafika a jeden či více nepřátel, dostaneme strategii hodnou minimálně pozornosti. Dnes si ukážeme komerční hru, která běží Linuxu, Windows, Mac OS X a má svoji variantu i na iPhone a strávíte s ní hodiny denně.

Na tuhle hru jsem narazil během minulého týdne při hledání témat pro zprávičky a dost dlouho hrál její omezenou verzi, dokud jsem neobětoval necelých 9 USD a neodemkl si zbytek hry. Ta je založená na velmi jednoduchém principu, kdy se hráč snaží přebrat planety, ať už nepříteli nebo nějaké ty neutrální. Jedinou zbraní jsou lodě a vyhrává ten s větším počtem. Lodě jsou vyráběny na planetách a čím větší planeta, tím více lodí vyrobí.

Prvních deset sekund hry je v multiplayer a v těžších obtížnostech klíčových. Pokud se vám nepovede v tomto čase zabrat nejméně bráněné planety, kde číslo na nich znázorňuje počet bránících lodí, budete jen velmi těžko dohánět, co jste zameškali. Je to také jedna z věcí, kterou se liší jednotlivé obtížnosti hry v singleplayeru. Čím těžší obtížnost, tím rychleji umělá inteligence jedná. Druhou věcí je úvodní počet lodí nepřítele, kdy u té nejlehčí obtížnosti má polovinu lodí co vy. U těžších obtížností už není počet lodí na planetách nepřítele vidět, takže můžeme jen spekulovat.

Singleplayer

Celá hra se skládá z několika módů. Možná by až člověk nevěřil, co se na tak jednoduchém principu dá vymyslet kombinací a úvodních podmínek. Volná varianta obsahuje singleplayer s jedním módem hry, a to klasickým. U toho si můžete hru velmi dobře vyzkoušet a zjistit, jestli u ní vydržíte a stojí vám to za těch 9 USD. Další módy ale mají svoje kouzlo a některé jsou opravdu velmi náročné.

Galcon 2

Classic

Jak už bylo řečeno, cílem hry je počtem lodí převálcovat nepřítele. Čím víc máte planet, tím více vyrábíte lodí, ale získání planety nějaké lodě stojí. Klasický mód spočívá v čisté logice hry ničím neovlivněné. Vy i nepřítel začínáte s jednou planetou a snažíte se získat planety další a nakonec i jeho.

 Vacuum

Cílem hry není porazit nepřítele, ale získat v co nejkratším čase všechny planety na mapě. Velmi dobře se u tohoto módu dá trénovat rychlost zabírání planet, která se hodí později v ostatních módech. Natrénujete si u toho také rozhodování a rychlé hledání nejjednodušeji zabratelných planet a rozdělení armády.

 Beast

V bestii máte za úkol porazit nepřítele, který zabral již většinu ostatní planet. Vy začínáte se dvěma a on s několikanásobkem. Nejsnazší je nechat ostatní planety být a snažit se co nejrychleji přebrat nepřátelské planety.

Galcon 3

 3-Way

Třícestný mód

 Stealth

Klasický mód s malou změnou, kdy je vám směr lodí nepřátele naznačen jen když lodě startují, ale jinak je nevidíte.

 Billiards

Klasický mód s tím rozdílem, že se planety pohybují. Při správném využití můžete dostat planetu plnou lodí k nejdůležitějším planetám nepřítele.

 Crash

Mód, kdy se lodě všech hráčů navzájem srážejí, takže je možné sestřelit nepřátelské lodě ještě dřív, než se dostanou k vašim planetám. Mění se tak strategie hry, kdy už není tak jednoduché proletět územím přítele, protože z jakékoli planety může vyletět letka, kterou by za jiných okolností k té samé planetě dostával delší dobu a oslabil by si místo, které by jinak bylo nutné chránit. Často totiž není poznat, ke které konkrétní planetě letouny letí.

 Assassin

Hra tří hráčů, kdy má každý hráč daný cíl, takže hra končí tak, že porazíte váš cíl. Třetí hráč vám to ovšem nezjednodušuje.

Multiplayer

Krom všech módů se vám po zaplacení odemkne i multiplayer a teprve tam dostává hra ty správné grády. Můžete bojovat klasicky nebo v teamu, k dispozici je i crack mód. Jednotlivým zápasům můžete nastavovat parametry a to nejlepší je, že se do celého procesu zapojuje politika a balancování. Často se stává, že si hráči zaberou všechny možné planety co stihli, ale navzájem na sebe nezaútočí, zvlášť když jsou tři. Kdo zaútočí první oslabí svoji armádu a pro třetího bude snadným cílem. Pokud ovšem nepoužije všechny lodě, bude jeho útok pravděpodobně neúspěšný.

Galcon 1

Nejzábavnější je hra, kde hráči ví, jak balancovat s armádou a kdy skončit s útokem mezi sebou a soustředit se zase chvilku na toho třetího. Nejčastěji prohrává ten, co zaútočí jako první, když ještě nejsou zabrané všechny planety a souboj trvá tak dlouho, že se obě strany oslabí natolik, že je ostatní mohou slupnout jako jednohubky. Samozřejmě jeho oběť padne také. Jsou to přesně ty okamžiky, kdy musíte včas rozpoznat zalíbení nepřítele v tom druhém a soustředit se na planety, ze kterých bere armádu. To funguje pokud jste dostatečně rychlí a máte podobné množství lodí jako vaši nepřátelé.

Zabrat planety v co nejkratším čase není jediná strategie, kterou můžete zvolit. Viděl jsem i hráče, kteří vyhráli tak, že se nerozšiřovali a později větší množství nastřádaných lodí použili na útok na jednoho z protihráčů v té správné době.

Na druhou stranu tu jsou i nezkušení hráči, kteří útočí bezmyšlenkovitě, pomalu a během prvních třiceti sekund boje padá jejich poslední planeta. Samotné souboje mohou probíhat od dvaceti sekund do desítek minut a záleží na strategii rozdělování armády a odhadnutí kde má nepřítel největší síly a kam bude útočit. Výjimkou nejsou ani situace, kdy se strany otočí, resp. si z nepozornosti nechají oba hráči propadnout planety a defakto si vymění strany. Tajemstvím úspěchu je tak velmi rychlá práce s myší, opravdu rychlé rozhodování kolik lodí odkud a kam a hlavně pozorování chování nepřítele. Hra je velmi rychlá a adrenalinová a kdo zůstane stát na místě několik sekund, pravděpodobně prohraje, protože každá loď se počítá.

Trofeje a přátelé

Při singleplayer i multiplayer hře můžete získávat trofeje, které ostatní hráči vidí na vašem webovém profilu. Ten není stejně jako web zrovna grafickým skvostem, ale svoji úlohu plní a naštěstí v něm nestrávíte nějak mnoho času. Trofeje vám umožní nahlédnout nepříteli pod kůži a zjistit co v minulých hrách dokázal.

skolení ELK

Kolem Galcon Fusion roste i sociální síť a jednotliví hráči mezi s sebou mohou vytvářet přátelství. To vidíte i ve hře, takže jednoduše poznáte, s kým jste už hráli a třeba si vytvořili seznam lidí, se kterými se vám hraje nejlépe.

Závěr

Dlouho jsem se rozhodoval, kolik dám této hře bodů a jelikož nejsem zrovna herní maniak, hra mě opravdu zaujala a z daného tématu vyčerpala myslitelné maximum, dávám pět hvězdiček z pěti. Ještě před týdnem byla aktuální nějaká akce, kdy byla na hru sleva 1 USD, ale to už teď neplatí, takže momentálně si Galcon Fusion koupíte za necelých 10 USD. To je běžná cena pro hru na iPhone, případně dvě dobré hry pro Android, tzn. že není nějak velká a díky platbě přes PayPal není problém Galcon Fusion vlastnit během dvou minut. Bonusem je, že můžete hrát na neomezeném množství počítačů. Hru si z jejího webu stáhnete v plné verzi a doplňkové funkce se vám aktivují až po přihlášení, kde krom aktualizace statistik dojde i ke kontrole vašeho účtu.

Stars 5 z 5

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.