Hlavní navigace

Galerie: ostravský superpočítač se vešel do kontejneru

Petr Krčmář

Superpočítač nemusí být umístěný v hale velikosti pěti fotbalových hřišť a nemusí být chlazen tekutým dusíkem. Ostravská VŠB si pořídila výkonný nástroj složený z více než dvou stovek výpočetních uzlů. Je chlazený vodou a vešel se do standardního lodního kontejneru. Podívejte se dovnitř.

Byli jsme v Ostravě na návštěvě superpočítače Anselm. Ten je zajímavý nejen tím, že se celý vešel do kontejneru a stojí venku na trávníku, ale také tím, jak je sestaven, propojen a chlazen. Než si přečtete samotnou reportáž z návštěvy, můžete se podívat na galerii. Kontejnery si prohlédnete nejen zvenčí, ale samozřejmě i zevnitř.

Našli jste v článku chybu?
11. 5. 2014 18:15
Trident (neregistrovaný)

Nevim co v tom dela lod. Standardizovane kontejnery jsou kvuli snadnemu prekladani a ne vylucne kvuli preprave lodi. Kamiony,zelez­nice,letadla to vse tezi ze standardizovanych kontejneru nebo palet. V nasich podminkach to proste z pristavu v hamburku prijede lodi. Pak to jede zeleznici do nakeho prekladiste pobliz hranic. A protoze CD Cargo = casu dost a logisticke spolecnosti to vedi, tak z nemecka to uz jede celou cestu po republice kamionem.

11. 5. 2014 16:09
seEFWQEWRQWER (neregistrovaný)

a taky to ma tu vyhodu, ze ostravsti studenti si muzou jit sednout primo do kontejneru, aby mohli s kompem pracovat. vzdycky se do kontejneru vlezou cca 4 studenti, takze na tom muzou spoustet najednou programy jen 4 lidi.

@jaroslav: muhehehehehehehe, to se ti povidlo!