Hlavní navigace

Galerie: první pohled na Ubuntu 14.04 LTS

Roman Bořánek

Do vydání nové verze distribuce Ubuntu zbývá už jen pět dní. Ubuntu 14.04 bude významné zejména pětiletou podporou, které ho předurčuje jako ideální systém pro náročnější uživatele nebo třeba pro podnikové nasazení. Jako ochutnávku jsme si pro vás ještě před vydáním připravili várku screenshotů.

Vydání Ubuntu 14.04 s přezdívkou Trusty Tahr, hezky česky věrný kozel, je plánováno na čtvrtek 17. dubna. Jakožto u vydání s prodlouženou podporou bude význam kladen zejména na stabilitu, proto nečekejte žádné technické výstřelky. Stavět se bude na pevných základech s předchozích třech řadových vydání.

Těšit se můžete například na novou zamčenou obrazovku, uhlazený design nebo kompromisní možnosti konfigurace rozhraní. Pod kapotou najdeme linuxové jádro v předposlední verzi 3.13 a vůbec poprvé také inicializační program systemd. Úprav se dočkal také správce souborů Nautilus a kancelářský balík LibreOffice bude k dispozici ve verzi 4.2. Ale zbytek si povíme až v recenzi.

Našli jste v článku chybu?
13. 4. 2014 14:53
LEdoian (neregistrovaný)

Výchozí uživatelské prostředí je jedn věc, druhá věc je všudypřítomná možnost volby. To, že vývojáři Mintu do něj dávají Cinnamon ještě neznamená, že to tak prostě musí být. Správců oken je hromada, stačí si jen vybrat. A některé dirstibuce dávají i možnost volby výchozího prostředí už při instalaci (PCLinuxOS, Debian, OpenSUSE ....), některé (Arch Linux, Gentoo, ....) jsou bez prostředí a uživatel si nainstaluje, co se mu líbí, nebo si nechá konzoli. Nikdo nikoho nenutí používat to či ono prost…

13. 4. 2014 14:33
Abc (neregistrovaný)

Mě upřímně se*e akorát ta jejich obsese fialovou barvou, kterou vyloženě nesnáším. To se ale naštěstí dá změnit a ten zbytek mi nevadí.