Hlavní navigace

Game Editor: vytvořte si jednoduše vlastní hru

20. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Možná jste někdy slyšeli o programu Game Maker, což je program, který ulehčuje vytváření jednoduchých počítačových her pro Windows. Pro Linux ovšem existuje něco velmi podobného. O této variantě si dokonce myslím, že je mnohem zajímavější. A to nejen proto, že podporuje více operačních systémů.

Game Editor je program, ve kterém si jednoduše můžete vytvořit 2D počítačovou hru. Stačí vám k tomu nápad, trocha času a několik obrázků.

Instalace

Game Editor má dvojí licenci – dvojí v tom smyslu, že pokud chcete vydat hru pod licencí GNU GPL, tak máte program zdarma a můžete si stáhnout zdrojové kódy. Pokud ale hru chcete vydat jako placený program, musíte zaplatit sumu 94,95 USD, což je asi 1600 Kč. Bohužel, ještě před nějakou dobou byl program celý shareware a jsou z té doby dema, ve kterých není povolený export z formátu, v kterém jsou programy ukládány, na spustitelné binárky a tvůrci, kteří tvoří pod GPL, si proto musí překompilovat Game Editor sami, protože nejsou binárky plné verze. Mně osobně se to nepodařilo, takže jsem měl jedinou možnost „hrát“ z binárky dema, bez možnosti překompilovat výtvory do samostatně spustitelného programu.

Game editor

Program běží jakožto GUI (Graphic User Interface – Grafické Uživatelské Prostředí), ve kterém vytváříte „actory“ (herce), což jsou objekty, ke kterým můžete přidávat různé funkce, schopnosti a další podobné nastavení. Hry můžete vytvářet pro více systémů, než je jen Linux a Windows, mezi ně patří Pocket PC, Windows Mobile a linuxová herní konzole GP2X.

Jak se v tom pracuje

Celé uživatelské prostředí je utvořeno z okna, ve kterém se zobrazují všechny „actoři“, a z lišty, na které je menu. V menu můžete najít většinu základních věcí jako je uložit, načíst, vložit „actora“, spustit hru a podobné.Jednou samostatnou věcí je ale položka help, ve které nenajdete jen informace o verzi programu, ale i tutoriály, které vám názorně ukáží většinu funkcí a možností. Další tutoriály a ukázky možností utvořila sama komunita, která na fórum dává ukázky a někdy i celé hry.

Game editor

Velkou nevýhodou je to, že program nepodporuje více „místností“, takže pokud budete chtít vytvořit celkově komplexní hru, ve které se budete procházet po větším množství lokací, bude muset být vše „nahňácané“ do jednoho souboru. Tím také bohužel mizí možnost přidávat nové úrovně bez zásahu do „zdrojového kódu“ hry pomocí Game Editoru.

Nezapomeňme na skripty

Program má v sobě jakýsi skriptový editor, ve kterém můžete upravovat vlastnosti některých herců, a díky tomu jimi například pohybovat a nebo vytvářet různé zvuky a podobné věci. Skriptovací editor má ovšem tu vlastnost, že pokud nevíte všechny příkazy, můžete je vkládat přes výběrové menu, do kterých si sami můžete přidávat další.

cyber23

Game editor

Hry můžete vytvářet pouze ve dvou rozměrech, což je u většiny programů s podobným zaměřením obvyklé. Stejně tak, programování v grafickém režimu ztrácí kouzlo programování, už jen kvůli tomu, že při vývoji složitější hry se nemusíte tak dobře orientovat při úpravách. Pokud chcete prostě vyvíjet jednoduchou hru, Game Editor vám v mnohém pomůže. Ale když chcete vyvíjet hru s mnoha úrovněmi a složitým systémem, je lepší si hru vytvořit sami od základů.

Game editor

Verdikt: Plusy: Jednoduché prostředí, systém. Rychle vytvoříte jednoduchou hru
Mínusy: Limitace dvou rozměrů a herního systému.
Verdikt: Pokud vám moc nejde programování nebo není čas na vytvoření hry, je Game Editor přímo pro vás, velmi usnadní práci a je jednoduchý na pochopení. Ovšem pokud již umíte naprogramovat jednoduchou hru bez pomoci Game Editoru, využívat ho by byl podle mě krok zpět.

Stars 4 z 5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku