Hlavní navigace

GCompris: obří balík her a hlavolamů (nejen) pro děti

29. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zřejmě největším a nejpropracovanějším balíkem her, hlavolamů a dalších aktivit pro děti od dvou do deseti let je GCompris, ve kterém jich naleznete desítky v pečlivě setříděných kategorií – od učení písmenek přes zeměpis a různě obtížné hlavolamy až třeba po klasické šachy.

Aplikace GCompris patří mezi projekty, které si za mnoho let své existence vypracovaly poměrně silnou pozici na trhu a je součástí většiny specializovaných distribucí, které jsou zaměřeny na školu a vzdělávání. K dispozici je pro Windows, MAC OS, Linux či FreeBSD a je šířena pod licencí GNU GPL 3. Českého uživatele pak jistě potěší, že jde o aplikaci plně lokalizovanou. Testována byla verze, která je obsažená v Centru software v Ubuntu. Instalace byla zcela bezproblémová a stejně tak běh programu. Program ale čas od času nečekaně skončil.

Ovládání aplikace je řešeno tak, aby si s ním poradily i děti samotné (jistě asi ne ty dvouleté, ale ve čtyřech letech zcela bez potíží), i když zřejmě budou potřebovat pomoci rodičů při vysvětlování nových aktivit. Přístup ke všemu je pomocí kresleného menu, které je přehledné a relativně logické.

Jednotlivé moduly

Jelikož jsou aktivit desítky, nemá zřejmě smysl je zde procházet zcela kompletně. Podíváme se tedy alespoň na základní kategorie a pokusíme se upozornit na zajímavé hry v nich. První kategorie se snaží vytvořit výukové prostředí pro práci s klávesnicí a myší, což je pro samostatné používání balíčku dítětem velmi důležité. Pokud jde o klávesnici, tak mimo klasické cviky na rychlost psaní (napiš písmeno či slovo, než dopadne na zem) najdeme také méně otřelou variantu na současný stisk více kláves nebo třeba jednoduché matematické procvičování spojené s ovládáním numerické klávesnice. Hry s myší jsou také poměrně rozmanité – od trénování pohybu a klikání (zobrazuje se obrázek) až po dvojklik, kterým je kopaná penalta.

Následují takzvané objevitelské aktivity, které jsou rozdělené do několika podkategorií. K dispozici je procvičování paměti pomocí pexesa, a to i zvukového, s možností hrát je proti počítači, což přidává těmto aktivitám na atraktivitě. Následuje sada aktivit na výuku zeměpisu (jednoduché poznávání států), doplňování symbolů do řady, výuka hodin, rozpoznávání levé a pravé ruky, skládačky a mnoho dalšího. V této kategorii se pak ještě další hříčky věnují bludišti, výuce barev nebo základních symbolů.

Další sekce se věnuje hlavolamům, kterých je opět připraveno velké množství – od tangramů, puzzlí až třeba po hanojské věže v různém provedení. Nechybí ani sudoku, hledání rozdílů mezi dvěma obrázky a mnoho dalšího. U každého modulu je pomocí hvězdiček znázorněná obtížnost, takže můžete snadno rozhodnout, co dítě zvládne a co ještě ne. Zajímavou aktivitou je zhášení světel, kterou doporučuji vyzkoušet také rodičům. Možná se u pozdějších úrovní zapotíte více, než byste čekali. Ale pro rozvoj myšlení dětí je to hra k nezaplacení.

Další složkou jsou další aktivity, ve kterých je možné najít především jednoduché malování a textový procesor. Mimo to je zde také IM, který funguje jen v rámci lokální sítě, pročež může posloužit pro zábavnou výuku psaní. Takže se může jednat o první dětské „pracovní prostředí“.

Velmi pestrou skupinou aplikací jsou ty matematické. Paleta je poměrně pestrá – od elementární výuky čísel a počítání, přes procvičování posloupností čísel až po různé matematické hry a hádanky. Osobně se mi líbí, že je zde hodně matematických her, které jsou navíc značně rozmanité. Děti se tedy učí počítat zcela nenásilně, často tak, že soutěží proti počítači. K dipozici jsou pak také velmi drobné geometrické aktivity, které by si možná zasloužily trochu rozšířit.

Podobně jako počítání je koncipována výuka čtení. Hojně se zde propojuje čtení s obrázky, takže je to opět pro děti přece jen zábavnější. Za správnou odpověď se navíc dočkají jednoduché animace. V tomto modulu je škoda, že se poměrně často objevují nelokalizované prvky. To ale může na druhou stranu některým rodičům i vyhovovat.

Poslední dvě položky se věnují hrám a výzkumným aktivitám. Od tvorby elektrických obvodů (velmi jednoduchých, ale pěkných), přes řízení ponorky, splnění úkolů na minimální množství tahů, práci s plavební komorou až třeba po řízení ponorky. V hrách nechybějí šachy, oware, reversi a další logické aktivity.

cyber23

Závěr

GCompris zůstává krůček od dokonalého programu pro výuku dětí od 2 do 10 let. Ke každé aktivitě jsou přiřazeny také cíle, které si mají děti splnit a které může pedagog či rodič kontrolovat. Aktivit je opravdu mnoho, jsou rozmanité, často originální a po výtvarné stránce poměrně zdařilé. Nedostatkem tak může být jen občasný problém v lokalizaci a to, že Ubuntu automaticky nenainstaluje všechny balíčky, což snižuje uživatelskou přívětivost.

Pokud máte děti v cílové kategorii a chcete jim dát zábavný a vzdělávací nástroj, pak je GCompris jednoznačně dobrou a kvalitní volbou, která je bude bavit. Řad hříček a hlavolamů může ale zabavit také rodiče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.