Hlavní navigace

Geekovina: pedál pro ovládání editoru Vim

Vim Clutch je hardwarový pedál pro pohodlnější práci s úžasným editorem Vim. Když je sešlápnutý, píše „i“ a přepíná editor do vkládacího režimu. Když je uvolněn, stiskne klávesu Escape a vrátí editor do základního příkazového režimu. Jeden takový pedál jsem si vyrobil a funguje skvěle. Jak jsem to udělal?
Redakce
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud používáte Vim, musíte kromě samotného psaní používat ještě klávesy pro přechod mezi jednotlivými režimy. Musíte tak provozovat jistou prstovou akrobacii. Aleksandr Levchuk ale přišel s nápadem: využít pro ovládání editoru nohy. Pořídil si proto dva pedály do USB, které mu (po menší úpravě) umožňují editor ovládat.

Toto je překlad původního materiálu, který vytvořil Aleksandr Levchuk a licencoval pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.

 1. Koupil jsem si dva nožní přepínače (pedály) z Číny: Použil jsem Anaka.com a zaplatil 20 USD (dva pedály a poštovné do Kalifornie). Pak jsem objevil původního výrobce: PC Sensors. Chtějí 5,5 USD za pedál. Objednat můžete i z Hong Kongu.
 2. Pedál se programuje ve Windows. Jakmile je naprogramován, připojíte jej k libovolnému Macu či Linuxu a bude fungovat.
 3. Bohužel je programovatelné jen sešlápnutí pedálu. My ale potřebujeme i klávesu Esc při uvolnění pedálu. Napsal jsem e-mail do PC Sensor a navrhl jim spolupráci, ale přinesl jsem si dnes pedály z pošty a hned jsem je chtěl použít. Začal jsem hackovat a za hodinku jsem měl hotové řešení.
  1. Naprogramoval jsem jeden pedál na zasílání „i“ a druhý na Esc.
  2. Oba pedály jsem rozebral.
  3. Elektrikářskou páskou jsem připojil dvě párátka k plastové lopatce, která prochází mezi infračidly, když je pedál sešlápnutý.
  4. Vložil obě senzorové desky do jednoho pedálu tak, že když je pedál sešlápnutý, první párátko přeruší Esc senzor a po něm lopatka přeruší „i“ senzor. Jakmile se pedál uvolní, párátko znovu přeruší Esc senzor.

Poděkování

Chtěl bych poděkovat:

 • Seanu Mahoneyovi za návrh jména Vim Clutch.
 • Antonovi Polishkovi za návrh stisknout před každým „i“ ještě Esc, aby nedocházelo k psaní nechtěných znaků.
 • Tyleru Backmanovi za to, že mě nechal použít počítač s Windows.
 • Společnosti PC Sensor za to, že vytvořila tak čisté a neuvěřitelně levné zařízení.

Konečně první Vim Clutch

Napadlo tohle už někoho předtím?

Možná, ale nebyl jsem schopen najít žádnou zmínku o pedálu pro Vi nebo Vim. Hledal jsem něco takového déle než dva roky. Nic podobného mi Google nenabídl. Řekl jsem o tom mnoha lidem a nikdo se nezmínil, že by to předtím někoho napadlo.

tip_Terraform

Nakonec jsem se rozhodl vynalézt vlastní Vim Clutch.

Dodatky

PC Sensors nabízí také variantu se třemi pedály. Objednám si dva kousky a naprogramuji si:

 • levý pedál na velké „I“ – vložení na začátek řádku
 • prostřední pedál na malé „i“ – běžný vkládací režim
 • pravý pedál na velké „A“ – vkládání na konec řádku