Hlavní navigace

GNUjump: věž o tisíci patrech

Jakub Zelenka 11. 3. 2011

Zdolat nezdolatelné, to je cílem hry GNUjump, v které se zhostíte umíněného chlapíka, jenž se snaží dostat na vrchol nekončící magické věže. Kam až se vám povede vyskákat, než vás přibližující podlaha rozdrtí? Hra je inspirována hříčkou Xjump, ale pro většině hráčů spíš připomene dnes již legendární hru IcyTower.

Dosáhnout co nejvýše se snaží většina z nás. Ve hře GNUjump to hlavní hrdina vzal poněkud doslovně a snaží se v magické věži doskočit až úplně na vrchol. Jeho snažení se zdá, jak boj s větrnými mlýny, neboť věž je nekonečná a sahá až do samotného nebe. Vývojáři tvrdí, že se inspirovali hrou Xjump a GNUjump je její duchovní nástupce. Při zhlédnutí obrázků si však většina hráčů vzpomene spíše na známější IcyTower, která se nedávno dočkala i vlastního facebookového portu. Může se GNUjump s touto legendou měřit nebo se jedná jen o slabý odvar?

Skákej! Jde ti o život!

Cílem celé hry je jednoduše řečeno doskákat co nejvýše. S vaším herním avatarem se nacházíte v magické věži, která nikde nekončí a podlaha se k vám neustále přibližuje. Když se vás dotkne, tak vás zabije. Jedinou vaší nadějí je skákat pořád před ní a nespadnout z úzkých lávek. Ovládání je velmi jednoduché, můžete se pohybovat jen doleva, doprava a skákat vzhůru. Je však velmi citlivé, a tak bude chvíli trvat, než vám přejde do krve. Minimálně několik prvních her se pravděpodobně výš, jak do dvacátého patra nedostanete. GNUjump není zdaleka tak user friendly jako konkurenční IcyTower.

Hra je pojatá opravdu minimalisticky. Celý herní klient má jen něco málo přes dvě mega a hra je portována jak na Windows, tak i Mac. V celé hře nenaleznete košatý příběh, dokonce ani herní kampaň. Jde jen o to spustit novou hru a dosáhnout co největšího skóre. Do něj se vám započítává jak počet překonaných pater, tak čas, který vám jejich zdolání trvalo. Když spadnete, můžete svůj herní výsledek zvěčnit v tabulce nejlepších herních výsledků. Pokud vám překonávání sama sebe nebo vašich spolubydlících nestačí, můžete svoje skóre poslat vývojářům hry a ti ho zveřejní na svých webových stránkách. Abyste se však do síně slávy dostali, budete se muset setsakramentsky snažit. Nejlepší hráč doskákal až do 1193 patra v čase 373.

Víc lidí = víc zábavy

GNUjump se vývojáři snažili malinko oživit multiplayerem. Své schopnosti můžete na jednom počítači změřit až se třemi dalšími hráči. Zvolíte počet životů a vyrazíte na nejbrutálnější maraton ve skákání po přerušovaném schodišti, jaký jste kdy viděli. Pokud náhodou spadnete před svým sokem, objevíte se za vteřinu v jeho blízkosti. Až vám dojdou životy, tak ve hře končíte a čekáte, jak si ostatní hráči povedou a kam až vyskákají. Kdo zdolá největší počet pater, vyhrává.

Grafická stránka nepatří mezi nejpovedenější. Působí dosti amatérským dojmem. Animace jsou chabé a váš herní avatar vypadá, jako kdyby skákal panáka na spartakiádě. Při bližším pohledu je dokonce vidět problikávající pozadí jeho modelu. Soundtrack by se dal označit za jednu z nejlepších částí celé hry. Disponuje pouze jednou skladbou, která je poslouchatelná, což hodnotím rozhodně jako plus. Ostatní zvuky už ale bohužel poslouchatelné nejsou. Někdo nadaboval několik pazvuků a tím v podstatě vytvořil celé zvukové spektrum hry.

Chyby, které otráví

I když hra působí primitivním dojmem, obsahuje několik velmi nepříjemných chybek. Téměř pokaždé, když jsem se snažil GNUjump vypnout okno zamrzlo. Pomohlo jen ukončení běžícího procesu, který neodpovídal. Sem tam mi hra dokonce během hraní zničehonic spadla, což je při tvoření nepřekonatelného rekordu opravdu nepříjemné. Po čase začne jediná náplň hry a to skákání upadat do stereotypu. Hráč není kromě snahy o překonání svého nejlepšího výsledku jinak motivovaný. Chybí jakékoliv odemykání nových módů nebo bonusů.

GNUjump je minimalistická hříčka bavící několik minut. Jednou ji možná zapnete a budete chvíli hrát, po vypnutí (pokud se vám to povede) jí ale s největší pravděpodobní už nezapnete. Proč se spokojit se slabým odvarem, jenž má oproti IcyTower podprůměrnou grafiku, když je IcyTower volně k dispozici na internetu a k jejímu spuštění vám bude stačit pouze internetový prohlížeč?

Klady

  • několik minut solidně pobaví
  • hardwarové nároky
  • soundtrack

Zápory

  • chyby
  • grafika
  • zvuky
  • nulová motivace
Našli jste v článku chybu?

11. 3. 2011 15:00

Ne každý, kdo začíná programovat, má prostředky a znalosti k tomu, aby udělal další Crysis. :-) Prostě nějaký nadšenec se rozhodl zkusit si udělat hru, učinil tak a zdrojáky dal světu, kdyby se někdo chtěl podívat. To je špatně?

14. 3. 2011 13:32

akillah.trillah (neregistrovaný)

kdysi sem pod linuxem videl neco podobnyho co melo zvuky a dokonce i grafiku a slusny ovladani, lec stejne me podobne ptakoviny nebavi a tak nevim jak se to jmenovalo. Ale lepsi nez tohle to pravdepodobne bylo, nakej tower to v nazvu asi taky melo, takze az budes lepit dalsi "_VELICE_ potrebny derivat Ubuntu" nemusis to ochudit o Tower hopsacku.

Kolega internet (za pomoci kamose googla) tvrdi, ze Tower Toppler je krasne old-schoolovej, a ma zvuky, ale pamet tvrdi tamto melo lepsi grafiku (a toh…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: I život bez cukru může být sladký

I život bez cukru může být sladký

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: 10 tipů, jak dostat lidi do restaurace

10 tipů, jak dostat lidi do restaurace

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET