Hlavní navigace

Google uvedl hybridní tablet a redesignovaný Chromecast

30. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Google ve středu představil několik nových zařízení, převážně s Androidem. Podle předpokladů došlo na dva nové telefony řady Nexus a také druhou generaci Chromecastu. Překvapením večera pak bylo uvedení hybridního tabletu Pixel C, který chce konkurovat Microsoft Surface a iPadu Pro.

Pixel C: hybridní tablet přímo od Googlu

Začněme tím pravděpodobně nejzajímavějším, a to představením hybridního tabletu Pixel C, se kterým Google vůbec poprvé vstupuje na pole tzv. hybridních tabletů. Jedná se o tablety, které jsou designovány pro použití s poměrně kvalitní přípojnou klávesnicí a mohou tak fungovat podobně jako malý notebook. Prvním významným představitelem byl Surface od Microsoftu, nedávno se přidal i Apple se svým iPadem Pro.

Pixel C je po Chromebooku Pixel druhým zařízením, které je vyráběno plně v režii Googlu. Zařízení podobně jako již zmínění konkurenti cílí spíš na náročnější zákazníky, za 499 dolarů (klávesnice vyjde na dalších 149 dolarů) nabídne především velmi jemný displej (rozlišení 2560×1800 pixelů na deseti palcích) i na poměry tabletů nadstandardní výkon. Ten zajistí osmijádrový procesor Nvidia X1 s grafickým čipem Maxwell. Pixel C se začne prodávat v listopadu, dostupnost v České republice je otázkou.

Specifikace Google Pixel C
Displej 10,2 palce (2560×1800 px)
CPU NVIDIA Tegra X1 (osm jader)
GPU Maxwell
operační paměť 3GB (LPDDR3)
úložiště 32/64 GB
cena 499 dolarů bez klávesnice

Chromecast pro reproduktory a podpora 802.11ac

Po dvou letech byla uvedena druhá generace Chromecastu, což je malé zařízení, které dokáže streamovat internetové video do jakékoliv televize s HDMI. Chromecast 2 překvapil hlavně zbrusu novým designem, namísto klasického tvaru dongle se jedná o pěticentimetrové kolečko, ze kterého vychází kabely pro pro připojení do HDMI a microUSB. Největší technickou novinkou je podpora nového Wi-Fi standardu IEEE 802.11ac v 5GHz pásmu. O hardwarové výbavě řeč nebyla. U Chromecastu koneckonců nejde o hardware ale o to, že prostě funguje.

Klasický Chromecast pak nově doplňuje Chromecast Audio. Jedná se o téměř totožné zařízení s tím rozdílem, že namísto HDMI má klasický 3,5mm Jack a slouží tedy pouze pro streamování hudby, resp. zvuku. Alternativně lze Chromecast Audio připojit i přes RCA, takže ho lze použít i se starými reproduktory. Cena zůstala na 35 dolarech a platí i pro audio verzi, kde bychom přece jen možná čekali trochu nižší. O dostupnosti ve světě řeč nebyla, takže se nejspíš nic nemění a oficiálně u nás Chromecast nepořídíte.

Nexusy poprvé se čtečkou otisků

V posledních týdnech se na internetu objevilo mnoho spekulací o dalších telefonech řady Nexus, které se téměř všechny ukázaly jako pravdivé. Nové modely jsou dokonce dva. Větší  Nexus 6P nabízí v podstatě nejlepší technologie na trhu a měl by přímo konkurovat novému iPhonu 6s. Jeho menší bratříček Nexus 5X bude o něco levnější a méně výkonnější, ale stejně se papírově zařadí do kategorie nejlepších smartphonů na trhu. Za pozornost stojí, že Nexus 6P bude vyrábět Huawei. Důvěra Googlu čínského výrobce zdá se už definitivně zařadila mezi přední výrobce mobilních zařízení.

cyber23

Nižší model vyrábí LG a jak už název napodívá, vychází z loňského modelu Nexus 5. Na první pohled se na něj ale liší například už jen dvojicí reproduktorů na čele zařízení. Oba dva nové modely pak mají pod fotoaparátem jakýsi kruhový element. To není nic jiného než čtečka otisků prstů, kterou se Nexusy chlubí vůbec poprvé. Premiéru si odbude také konektor USB-C nahrazující dlouhá léta používané microUSB.

Přichází Android 6.0 Marshmallow

Jak už u Googlu bývá zvykem, nová zařízení přicházejí s novou verzí systému – tentokrát teda Android 6.0 Marshmallow. Nejvýznamnější technickou změnou je zde asi správa oprávnění. Android 6.0 už je ale řadu měsíců k dispozici pro testování, takže to už nic příliš nového není. O aktualizacích stávájících zařízení se zatím podrobněji nehovořilo, ale jsou očekávány v řádu několika týdnů. Nexus 4 už update nedostane, i když hardware by na něj bez problémů stačil. Telefonu už ale budou téměř tři roky, takže rozhodnutí není překvapivé.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.