Hlavní navigace

Haiku běží na RISC-V, Debian 10 záplatuje jádro

26. 7. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Haiku, Inc.
Operační systém Haiku se podařilo rozběhnout na architektuře RISC-V. Debian 10 vydal bezpečnostní aktualizace a zmrazil vývoj jedenáctky. Operační systém Redox OS pracuje na implementaci QEMU. Pine64 prodává otevřené chytré hodinky.

Haiku běží na RISC-V

Haiku, otevřený pokračovatel operačního systému BeOS podporuje hned několik procesorových architektur. V poslední době se v poměrně krátkém čase podařilo rozšířit tento seznam o otevřenou architekturu RISC-V. Zajímavé je, že se jedná převážně o práci jednoho vývojáře s přezdívkou X512. Haiku na této architektuře běží sice ještě se spoustou chyb a problémů, nicméně systém funguje.

Haiku na RISC-V

Debian 10 vydal nové bezpečnostní aktualizace

Vývojáři Debianu vydali nové bezpečnostní záplaty linuxového jádra pro svůj operační systému Debian GNU/Linux 10 “Buster”. Tyto bezpečnostní záplaty přichází tři měsíce po předchozí aktualizaci jádra a opravují čtyři zranitelnosti, které byly objeveny v Linuxu 4.19. Kromě toho došlo ke zmrazení vývoje Debianu 11 „Bullseye“ přesně podle plánu.

Debian 10

Redox OS pracuje na QEMU

Redox OS je lehký unixový operační systém napsaný v programovacím jazyce Rust. Jeho cílem je přinést inovace jazyka Rust do moderního mikrojádra a kompletní nabídku aplikací. Tvůrci tohoto projektu momentálně pracují na tom, jak na Redoxu spustit virtualizační software QEMU. To umožní jeho uživatelům spouštět ostatní operační systémy bez nutnosti dual-bootu. Zatím se jim povedlo rozchodit Windows a několik linuxových distribucí, jejich dalším cílem je spustit na Redoxu v QEMU Redox OS.

Cloud 24 - tip 1

Redox OS

Pine64 prodává chytré hodinky

Otevřené technologie už konečně dorazily i do nositelné elektroniky. Společnost Pine64 představila své chytré hodinky PineTime s předinstalovaným firmwarem InfiniTime. Nejedná se o konkurenta pro Apple Watch nebo Fitbit, přece jen je to výrazně levnější zařízení. Hodinky mají 1,3 palcový displej, procesor ARM 64 MHz, 180 mAh baterií, Bluetooth 5, akcelerometr, měřič tepu a motorek pro vibrace. Je určen pro spárování s linuxovými telefony, na aplikace pro synchronizaci s Androidem a iOS se už ale pracuje.

PineTime SmartWatch

Nově vydáno

Komerční klon Red Hat Enterprise Linuxu EuroLinux vydal verzi 8.3. Tým UBports oznámil vydání mobilního operačního systému Ubuntu Touch OTA-18. Živé CD postavené na Debianu Grml vyšlo ve verzi 2021.07. Uživatelsky přívětivá distribuce PCLinuxOS je k dispozici ve verzi 2021.07.

EuroLinux 8.3

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.