Hlavní navigace

Haiku pracuje na podpoře RISC-V, Vine Linux mění systém vydávání verzí

24. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Haiku, Inc.
Haiku pracuje na podpoře pro RISC-V. Nejstarší japonská distribuce Vine Linux mění systém vydávání nových verzí. Fedora plánuje odstranit z instalátoru systému volbu, která umožní uživatelům přístup do superuživatelského účtu.

Haiku pracuje na podpoře RISC-V

BeOSem inspirovaný operační systém Haiku postupně směřuje k podpoře otevřené procesorové architektury RISC-V. Vlákno na jeho diskusním fóru obsahuje snímky obrazovky a postup, který krok za krokem popisuje instalaci a načítání tohoto lehkého operačního systému na RISC-V. Testy zatím probíhají v emulátoru TinyEMU, vývojáři se brzy chystají přidat i QEmu.  

Haiku na RISC-V

Vine Linux mění systém vydávání verzí

Nejstarší japonská linuxová distribuce Vine Linux oznámila, že končí s dosavadní modelem vydávání nových verzí. Odteď se její tvůrci zaměří na vývojovou větev VineSeed, čímž se Vine Linux mění na průběžně aktualizovanou linuxovou distribuci. Uživatelé byli vyzváni aby aktualizovali svou poslední verzi Vine Linuxu 6.5 na Vine Seed. Tato distribuce byla založena v roce 1998 a původně byla postavena na Red Hat Linuxu s použitím nástroje APT převzatým z Debianu.

Vine Linux 6.5

Fedora odebere volbu pro vzdálený root přístup

Tým vývojářů Fedory plánuje odstranit z instalátoru systému volbu, která umožní uživatelům vzdálený přístup do superuživatelského účtu. Grafický instalátor systému Anaconda měl volbu, která umožňovala přihlásit se superuživatelského účtu přes SSH od roku 2019. Tato funkce byla přidána jako dočasný nástroj pro migraci na grafický instalátor a teď po dvouletém období je podle vývojářů Fedory čas ji z bezpečnostních důvodů odstranit. 

comupterworld - webcast prosinec

Instalátor Anaconda

TUXEDO má linuxový notebook s 3K displejem

Německý výrobce počítačů TUXEDO představil svůj nový linuxový notebook InfinityBook Pro 14. Ten si můžete koupit i s 3K monitorem, která má poměr stran 16:10, 2880×1800 pixelů a obnovovací frekvenci 90 Hz. Nabízí i model s 2K displejem, který je ale levnější jen o 50€. Jeho cena se pohybuje podle konfigurace s tím, že cena nejlevnějšího modelu začíná na 1249€ (31 800 Kč). Předinstalovaný operační systém TUXEDO_OS je postavený na Ubuntu 20.04 LTS.

InfinityBook Pro 14

Nově vydáno

Justin Sherrill oznámil vydání nové verze operačního systému DragonFly BSD 6.0.0. Tvůrci pokročilé linuxové distribuce Guix System oznámili vydání verze 1.3.0. Specializovaná distribuce pro práci s diskovými oddíly Parted Magic vyšla ve verzi 2021_05_12. Živé CD s OpenBSD s nízkými hardwarovými nároky Fugulta vydala novou verzi s číslem 6.9.

Parted Magic

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.