Hlavní navigace

Head over Heels

6. 5. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dokážete využít bystrého úsudku a pomocí dvou roztomilých postaviček překonat všechny nástrahy, jež záhadný svět Blacktooth ve svém nitru pod pláštěm rozmanitosti tají? Nejste-li si jisti, zjistěte to...

Head over Heels je předělávkou stejnojmenné hry z roku 1987. Tenkrát ji vydala společnost Ocean a udělala velmi dobrý krok. Head over Heels se stala jednou z nejprodávanějších her na tehdejší ZX Spectra. Získala si nesmrtelné místo v síni slávy a pro mnohé je dodnes nezapomenutelnou legendou. Dostává se nám do rukou verze na PC vydaná v roce 2003 týmem Retrospec. Jak dopadla obnova?

Head over Heels 1

V knize mého Mocného vizuální dojmu je zapsána následovně: Autoři dokázali vytvořit nepokřivené a hrdě se nesoucí dílko. Nenarušili původní předlohu a přitom ji inovovali do podoby, jež oku šedý zákal nepřivodí. Stejně tak hudební doprovod, který nás provází světem Blacktooth, je jemný a nenásilný. Snad jen některé zvuky (hlavně smrti) začnou lézti po delší době hraní na nervy. Hratelnost je bez větších obtíží. Jedná se jen o pár tlačítek, takže věřím tomu, že se je naučíte:

Head over Heels 2
  • pohyb do směrů – pomocí šipek
  • skok – mezerník
  • přenášení předmětů – enter
  • skok a spuštění předmětu – m
  • střela – levý control
  • přepínání mezi hrdiny – pravý control
  • pauza – escape

Pokud vám toto defaultní nastavení nevyhovuje, stačí jej jednoduše v hlavním menu změnit.

Oč ve stručnosti v této retro hře kráčí? Přenesme se do země Blacktooth, kde jsou ve vězení dva nejlepší agenti celé říše. Jsou jimi Head a Heels. Vaším úkolem je vyčmuchat pět královských korun, které jsou skryty v mocném impériu Blacktooth. Země se rozprostírá na pěti planetách, a to na domovské planetě Blacktooth, Egyptus, Penitentiary, Safari a Book World. Dokážete je získat všechny, a zachránit tak své přátele? Jsem si jist, že ano. Za tímto účelem jsou pod vaší kontrolou zmínění agenti.

Head over Heels 3

Prozkoumejme je nyní blíže:

Head – pomalejší než jeho kolega, avšak dobrý skokan. Pokud najdete koblihomet a střelivo, dokáže jej obratně používat k zastavení nepřátel.

Heels – přesný opak Heada co se pohybu týče. Jeho výhodou je sbírání věcí a pokládání jich na sebe. Dokáže se tak dostat do výše postavených dveří. Avšak aby mohl předměty sbírat a přenášet, musí nejprve získat tašku.

Head over Heels 4

Název Head over Heels nepřekládám, ale uposlechnete-li jej a vyskočíte s Headem na Heelse (naopak to nefunguje), můžete se přepnout do módu obou hráčů. Jejich schopnosti se spojí a získáváte silnou postavičku. Jejím mínusem však je, že v případě nehody ztratíte hned dva životy.

Head over Heels 5

Jak tedy vyplývá, kombinací vlastností postav překonáváte v této arkádě postupně mnohé překážky a logické úlohy. K tomu také slouží velký počet rozličných předmětů – trampolíny, různé typy spínačů, krabice, pohyblivé sošky s ovládáním… Zvláštní postavení mají ryby a králíci. Ryby umožňují save hry, králíci zase poskytují určitý bonus, nejčastěji život navíc. Systém životů je založen na propojení hlavních aktérů. Má-li Head poslední život, zatímco jeho přítel Heels třeba čtyři, v případě smrti se jednoduše poměr z 1:4 změní na 1:3. Hra je zaměřena na pobavení a zaměstnání vaší myslící základny. Jak již bylo řečeno, Head over Heels skýtá pět světů s celkem více než 300 místnostmi. To je téměř oceán hádanek, jen do toho. Svým zpracováním mi trochu připomíná The Lost Vikings.

skoleni

Hra Head over Heels je jedním z těch velmi zdařilých remaků. Cením si také toho, že autoři našli odvahu k předělání hry spočinuvší na Olympu. Takovýto počin bývá obvykle dosti riskantní. Jsem potěšen, že jsem měl možnost si opět zahrát tuto skvělou gamesu a mohu ji ostatním bez výčitek doporučit. Head over Heels je příjemnou změnou po bezmyšlenkovitému násilí a klikání na nebohou myš. Je čas zapojit mozkové závity a jít vyřešit nějakou tu úlohu, přece v tom agenty nenecháme samotné.

Head over Heels 6

Na stránkách pro stažení si můžeme vybrat z verzí hry pro Mac, Windows, BeOS a Linux – nás bude samozřejmě zajímat linuxová verze. Je třeba stáhnout něco kolem 14 MB, což je sice dost, ale budiž vám odměnou, že instalace je velice jednoduchá: stačí rozbalit archiv a jako root spustit soubor install.sh. Vyjdete s jedním praštěním do enteru a hotovo, hra se spouští příkazem hoh. Když se jí v budoucnu budete chtít zbavit, poslouží vám příkaz  hoh-uninstall

Autor článku