Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Historie vývoje počítačových her (16.část - herní konzole Vectrex) od ajne - Vectrex byl velmi zajmavý kousek, mne osobně vždycky...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2012 9:53

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Vectrex byl velmi zajmavý kousek, mne osobně vždycky připadá, že vznikl dříve než 2600 (design a vektorová obrazovka to evokuje), a přitom užívá tehdy jedny z moderních čipů, aspoň co se týče osmibitů. Hlavně zvuk, AY se stalo pak na dlouho oblíbeným v osobních počítačích, jen ta Amiga šla vlastním směrem (a ne že by se ji to nevyplatilo :-) ). Její neúspěch lze ovšem pochopit. Kromě krize konzolí si ani neumím představit, že by lidé měli zájem o konzoli, která spíše evokovala starší sálové počítače ve zmenšeném podání. V době barevných konzolí dávat na obrazovku fólie s překresleným světem, to lidé byli ochotni zkousnout u první Magnavox Oddysey, ale později už ne. Ani dobrý HW, ani očividně pěkně čistě zpracovaný plošný spoj neuspěly. Taková slepá kolej. Ale je to škoda, tvůrci si rozhodně dali záležet jak na návrhu, tak měli i rozumnou hlavu, když uvolnili kódy k volnému užití. To je výjimečné. Kolik dnes již starších her, na kterých se nedá stejně už profitovat se dostalo do otevřené sféry. Já si momentálně vybavím asi S.W.I.N.E., nebo báječné Fish Fillets, které jsou v Linuxovém repozitáři. A Brány Skeldalu, ty mají také myslím otevřený ZK.

 • 1. 3. 2012 18:55

  atarist (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Tak oni konstrukteri Vectrexu vsadili na to, ze se prosadi konzole s vlastni obrazovkou a tam se kvuli cene muselo(?) jit do cernobile CRT. Navic jak se divam na ty dva obvody uvedene v clanku, tak je vlastne rizeni CRT vubec nic nestalo - par tranzistoru, par zesilovacu, D/A, to je zadara, takze ten vyber a snahu o udelani neceho "jineho" docela chapu.

  Ze to nebylo komercne uspesne je ale jasny, byla to slepa cesta vyvoje - myslim ted vektorovy displeje, ani ne tak tu Motorolu a AYcko, s tim se mohlo vyzit jeste par let.

 • 1. 3. 2012 18:56

  atarist (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Jinak ale videt Vectrex nazivo (osobne ji vsak nemam) je docela zazitek, je to neco jinyho nez emulator ;-)

 • 2. 3. 2012 11:49

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  To každopádně, tohle se jen tak emulovat nedá. Tedy hry asi normálně, ale vektorová obrazovka a to vykreslování paprsku, to zprostředkuje jedině originál :-)