Hlavní navigace

Hive Rise: online real-time strategie

25. 9. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Hive Rise se jako online RTS vyznačuje hlavně svou extrémně rychlou hratelností. Takže každý, koho nikdy nebavilo čekat na velkou armádu celý den, si přijde na své. Má to ale i své nevýhody, jako to, že než se rozkoukáte, tak ve vaší base pobíhá cizí armáda a ničí vše, co jí přijde pod ruku.

Info

Hive Rise je online Real-Time-Strategy, jak již bylo zmíněno. Je dostupná na Linux i Windows, ale není úplně zdarma. Situace platících hráčů v Hive Rise mi připomíná situaci stejné skupiny v Savage 2. Hrát můžou sice všichni, ale platící mají nějaké ty výhody. Přesněji o těchto výhodách až později.

Hardwarové požadavky

Doporučená konfigurace systému:

CPU: nejméně P4 3,0 GHz nebo Dual Core CPU

Alespoň 512 MB RAM

Grafika: Nvidia / ATI 2004 (např. GeForce 6)

HDD: minimálně 300 MB volného místa na disku

Instalace

Instalace je velmi jednoduchá. První si stáhnete instalační soubor z oficiálního webu, přičemž linuxová verze má velikost 80 MB a windowsová 60 MB. Po stažení (Linux) musíte upravit vlastnosti instalačního souboru a povolit jeho spuštění jako samostatného programu. Poté vás bude provázet grafický instalátor (jako na Windows).

První přihlášení do hry

Po instalaci se poprvé dostanete do hry. Zde můžete hrát i jako nezaregistrovaní (guest), má to však hodně nevýhod, nebo jako registrovaní. Přičemž registraci je nutné provést přímo ve hře a registrace je samozřejmě zadarmo.

Hive Rise

Po „lognutí“ do hry máte na výběr, jaký „typ“ hry chcete právě hrát, a to: Normální hra v obrovském světě většiny hráčů (GO!) nebo hru v menším počtu hráčů (Lobby), nebo můžete zvolit pohled na hru jiných hráčů (Specate). Pro seznámení se hrou je nutné jako první, ještě před vstoupením do „normální“ hry, projít tutoriálem, který vás seznámí se základy herního světa.

Start

Hra je velice jednoduchá, žádné složité herní systémy, díky tomu je hra extrémně rychlá.

Hive Rise

Jako v každé jiné strategii budete stavět budovy a ty vám poté budou vyprodukovávat vojenské jednotky. Za co budete stavět a vyprodukovávat? Za dvě suroviny které můžete těžit již ve vaší základně. A to: kameny a olej. Jakmile tedy máte postavené tyto dvě budovy, jste za vodou. Jelikož právě teď již můžete postavit každou z 6 dalších budov.

Hive Rise

Dobře ale pořád to není bitva, jak na ni? Jde o to, že jestliže hrajete normální hru (ne lobby nebo specator), tak jsou na mapě všichni hráči najednou, což se rovná možná až stovkám hráčů. Každá základna je obklopena 6 dalšími základnami. Takže máte na výběr. Ale než začnete rozhořčovat svého protihráče, doporučil bych vám mít aspoň nějakou tu jednotku připravenou.

O co jde? Celý cíl hry je zničit co nejvíc nepřátelských jednotek a budov a obsadit maximální možný počet nepřátelských základen.

Hive Rise

Obsazení? To provedete dost jednoduše, pošlete své jednotky ke vlajce umístěné uprostřed nepřátelské základny a počkáte až ji získáte na svou stranu (zelená barva). Poté můžete v této základně stavět budovy, stejně jako ve své. (Nejdřív byste ale měli zničit předešlého majitele. xD)

Herní čas: Jde o to, že jakmile jste ve hře, tak vám ubíhá herní čas 9 minut a 15 sekund. Ale jen vám osobně, ostatní můžou být ve hře déle, proto můžou hrát už jen třeba 5 minut. Neboli všichni, kteří jsou ve hře již 10m ±,  skončili. Jejich všechny jednotky a budovy jsou zničeny a základny označeny za neutrální. To je další z věcí, které pomohly k přívlastku High Speed strategy. Jelikož než se rozkoukáte, tak je herní čas pryč a vy jste… Také pryč.

Budovy a základna jako taková

Vaše základna bude tedy váš domov, ale co když budete napadeni a váš domov bude poškozen? Rozhoně nebudete muset vše stavět znovu. Je zde alternativa, jak poškozený domov zase opravit. A to celkem snadno a rychle a navrch ještě k tomu zadarmo, tím, že zmáčknete klávesu R (jako repair) a vyberete budovu na opravení. Jak snadné!

Jak již bylo zmíněno, budete mít vlastní základnu s možností dobytí nepřátelských/ne­utrálních. Ale na co to je? Jako v každé jiné strategii na získání větší síly a moci. S každou další základnou vám totiž přibývá možnost dalších a dalších dolů na suroviny (kámen a olej) a tím pádem rychlejší a rychlejší tvoření jednotek a tak dále. Pak je na tom ale nejlépe ten, kdo je nejdéle ve hře, ne? Je pravda, že má sice výhodu, ale ne zas tak velikou. Jelikož počet vojenských jednotek (45) i základen (4) je omezen. Hlavní výhodou jsou spíše výhody platících hráčů.

Jednotky jsou rozlišované podle toho, na co mohou/nemohou útočit či podle typu pěší/ pozemní/ pevné (obranné věže). Je tedy nutné všechny typy chytře kombinovat do co nejefektivnější armády.

Je samozřejmé, že nejvýhodnější je mít více továren na jeden druh jednotek, klidně i v jedné základně, Ale musíte na to mít dost surovin (a dolů), aby se vám toto vůbec vyplatilo.

Výhody platících hráčů

Výhody platících hráčů jsou velké, jejich hlavní předností není nějaké zlepšování, ale opravdu úplně nové možnosti, jako zničení nepřátelské budovy na dálku a mnoho dalšího. Ale jak vidíte z obrázků, jde o 17 nových možností.

comupterworld - webcast prosinec

Hive Rise

Přičemž vlastně každý (jen) zaregistrovaný si může vyzkoušet vybrané z nich. Jelikož jen za registraci získáte 15000 mincí. Za cenu 3000 si můžete jakoukoliv výhodu aktivovat na 3 dny. Přehled cen mincí naleznete také na webu Hive Rise.

Závěr

Konečné hodnocení je velmi dobré, protože po seznámení se základy hry máte o rychlé odreagování postaráno. Jde totiž o opravdu High-speed-strategy a přitom dlouhodobou a dokonce až návykovou zábavu.

Stars 4 z 5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku