Hlavní navigace

Huawei má armový notebook s Linuxem, System76 zase svou vlastní klávesnici

17. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Huawei
Firma Huawei uvedla na čínský trh nový notebook s předinstalovaným operačním systémem postaveným na Linuxu. Americká společnost System76 představila svou první otevřenou klávesnici. Obnovený Freespire vydal svou novou verzi s Xfce 4.16.

Nový notebook od Huawei běží na Linuxu

Firma Huawei uvedla na čínský trh nový notebook s architekturou ARM a s předinstalovaným operačním systémem postaveným na Linuxu. Jmenuje se Huawei Qingyun L410, pohání jej armový procesor HiSilicon Kirin 900 Soc spolu s 8 GB RAM a 256 GB SSD diskem.

Je dodáván s předinstalovaným Unity OS, což je od Deepinu odvozená distribuce vytvořená vládou Čínské lidové republiky ve snaze zbavit se závislosti na zahraničním softwaru. Tento notebook byl exkluzivně vyroben právě pro čínskou vládu, protože jinou možnost než jej koupit přes státní instituce neexistuje. Jeho cena je v přepočtu 26 700 Kč bez operačního systému a 29 200 Kč s předinstalovaným systémem.

HUAWEI Qingyun L410

System76 má svou první mechanickou klávesnici

Americká společnost System76 je známá díky prodeji linuxových notebooků a vývoji na Ubuntu postavené distribuce Pop!_OS. Nyní se rozhodla rozšířit své portfolio i o klávesnice. Nedávno představila System76 Launch, kompaktní a vysoce konfigurovatelnou mechanickou klávesnici, která je plně otevřená.

Veškerá schémata i zdrojový kód firmwaru jsou volně k dispozici. Tato klávesnice přirozeně nabízí integraci právě s Pop!_OS. Není však bezpodmínečně nutné ji používat v tandemu s konkrétní distribucí, konfigurační aplikace je k dispozici jak pro jiné linuxové distribuce, tak pro Windows a macOS.

System76 Launch

Vyšel nový Freespire s Xfce 4.16

Freespire byl dříve komunitou spravovaná linuxová distribuce sponzorovaná firmou Linspire, jejíž vývoj byl ukončen v roce 2008. Od roku 2017 se stal svobodným operačním systémem vyvíjeným firmou PC OpenSystems LLC.

Jeho nedávno vydaná verze 7.5 je postavená na Xubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) a poháněná linuxovým jádrem 5.4 LTS s tím, že lze volitelně přejít na novější jádro 5.8. Jako grafické prostředí systému bylo zvoleno Xfce 4.16.

Freespire 7.1

Armbian podporuje jádro 5.11

Armbian je linuxová distribuce založená na Debianu pro vestavěná zařízení s architekturou ARM. Může ale také běžet na všech počítačích s procesorem ARM jako je například notebook Pinebook Pro. Jeho vývojáři teď vydali nejnovější aktualizaci s podporou linuxového jádra 5.11.

comupterworld - webcast prosinec

Kromě toho nově přidali i podporu pro otevřený jednodeskový počítač Orange Pi R1 Plus. Kromě toho ještě přináší možnost používat prostředí GNOME, umožňuje použití USB-C a spoustu dalších novinek.

Armbian

Nově vydáno

Jednoúčelová živá distribuce pro práci s diskovými oddíly GParted Live vyšla ve verzi 1.3.0–1. Na Arch Linuxu založená distribuce s průběžnou aktualizací Salient OS oznámila vydání verze 21.05. Minimalistická distribuce Bodhi Linux je k dispozici ve verzi 6.0. Japonská distribuce postavená na Slackwaru Plamo Linux má novou verzi s číslem 7.3.

Bodhi Linux

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.