Hlavní navigace

Intel má problémy i se 7nm procesem, digiKam 7.0 nasazuje deep learning

26. 7. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Intel
KDE Plasma 5.20 přinese nahrávání obrazovky pro Wayland, Linux bude lépe informovat o připojení/odpojení disků, Vyšel Mir 2.0, Linux se připravuje na podporu paměťových karet SD Express.

KDE Plasma 5.20 přinese nahrávání obrazovky pro Wayland

Podpora nahrávání obrazovky je jednou z věcí, které KDE Plasma na Waylandu oproti běhu na X11 chybí. Příští verze KDE Plasma 5.20 však tuto schopnost, tedy konkrétně záznam dění na obrazovce / screencasting již přinese.

V Plasmě je nyní potřebný kód pro protokol, který staví na Pipewire z hlediska správy video toků a požadavků na výstup či streamovací okna. Aplikace typu OBS studio tak mohou nahrávat obrazovku nově i pod Waylandem.

Klipper v nové verzi Plasmy pracuje přímo se schránkou ve Waylandu. Plasma 5.20 si dále pamatuje poslední použité rozložení klávesnice na Waylandu. Speciálně uživatelé openSUSE (ale nejen oni) by pak měli vidět svižnější spuštění Discoveru. Pracovalo se ale i na dalších věcech, vše již tradičně shrnuje Nate Graham na svém blogu.

Linux bude lépe informovat o připojení/odpojení disků

David Howells z Red Hatu pracuje na podpoře oznámení o připojených zařízeních (mount) přímo v Linuxu. Již dříve tento vývojář přinesl systémové volání FSINFO. Nová podpora bude schopna reportovat události jako připojení a odpojení (mount / unmount), expirace připojení a změna nastavení připojení.

Přímá podpora v jádru bude celkově vhodnější než současná situace, kdy procesy musí tyto věci brát a parsovat z /proc/mounts. V tuto chvíli jsou do jádra zaslány příslušné patche a lze předpokládat, že věc se dostane do některé z nejbližších verzí jádra.

Vyšel digiKam 7.0 se spoustou novinek

Hlavní novinkou právě začínající sedmičkové řady nástroje pro fotografie digiKam je jistě správa rozpoznávání tváří pomocí deep learning. digiKam zde používá schopnosti Deep Neural Network v rámci OpenCV. Jde o zásadní kvalitativní skok oproti předchozímu kódu, který měl původ ještě v digiKamu 2.0

Z dalších novinek zmiňme vylepšenou podporu grafického formátu HEIF (na bázi H.265 video komprese; zde tvůrci využívají ke kompresi do HEIF externí kodek x265), podporu RAW souborů spousty dalších / nových fotoaparátů (včetně Canon CR3, Sony A7R IV s 61Mpix snímačem, PhaseOne IQ4 se 150Mpix atd.), nový nástroj ImageMosaicWall, vylepšení pro tvorbu Flatpaků atd.

Plugin HTMLGallery nabízí nové responsivní téma Html5Responsive, které pochopitelně využívá HTML5 a CSS3Do budoucna je v plánu u AVIF. Kompletní a tentokrát velmi podrobný a upovídaný přehled novinek je k dispozici na domovském webu projektu.

Vyšel Mir 2.0

Nová verze Wayland kompozitoru Mir 2.0 se zbavuje některých starších částí a přináší vylepšení pro nové platformy. Vedle klasických balíčků klient/server končí mir-utils a mirtest-dev a další věci. Pro novou verzi přichází také změny v API, vylepšeno prozkoumávání u GBM-KMS a EGLStreams-KMS, oddělení dalšího kódů z částí pro MESA a dále třeba nová podpora pro platformy Raspberry Pi a Broadcom DispmanX. Abstrakční vrstva MirAL nyní umožňuje shellům zapnutí/vypnutí server-side dekorací, je zde podpora škálování pro nastavení displejů a další čištění kódu v API i kódu pro X11 a Wayland. Více viz Alan Griffiths na GitHubu projektu.

Linux se připravuje na podporu paměťových karet SD Express

Nejnovější paměťové karty rodiny Secure Digital, SD Express využívají rozhraní PCI Express 4.0 + protokol NVMe 1.4. Linux se na toto (mj. rychlosti téměř až 4 GB/s) musí připravit, bez ohledu na souborový systém (SD Express podporuje jak až 32GB SDHC s FAT32, tak až 2TB SDXC a až 128TB SDUC s exFAT).

Mimo jiné se pracuje na podpoře inicializačního procesu karet, které jsou nejprve připojeny jako standardní SD a teprve po kladné odezvě / zjištění (u řadiče i karty), že podporují PCIe 4.0 + NVMe 1.4 se přepne na rychlejší komunikaci (karty SD Express jsou zpětně kompatibilní). Potřebný kód v kernelu zatím není, připravena je ale již počáteční podpora pro jeho infrastrukturu. Implementováno je ověřování pro SD Express přes PCI Express rozhraní a podpora 1,2V napětí pro SD Express.

Karty SD Express prozatím nejsou na trhu a ještě jim to nějakou chvíli potrvá. Avšak jako u všech předchozích verzí SD karet (včetně původních, maximálně 2GB, které bojovaly ještě s MultiMediaCard či xD a Memory Stick), lze předpokládat, že formát bude mít ve vhodných zařízeních u výrobců dveře otevřené. A to včetně microSD Express kartiček pro mobilní telefony.

Intel má problémy i se 7nm výrobním procesem

Společnost Intel oznámila, že uvedení 7nm produktů se znovu odkládá, a to o dalších 6 měsíců. Procesorů této třídy se od Intelu nedočkáme dříve než na konci roku 2022, mnohých dokonce až 2023. Vývoj 7nm procesu je dle šéfa Intelu Boba Swana ve zhruba ročním skluzu oproti původním předpokladům.

Plán jak věc vykompenzovat, je jednoduchý: Intel v případě potřeb bude využívat továren jiných společností (čímž je logicky myšlena zejména TSMC). Předpokládá se, že příští velká GPU od Intelu by měla vznikat právě u TSMC, která na rozdíl od Intelu má k dispozici 7nm, 7nm EUV i 5nm proces a s výrobou velkých GPU má obrovské zkušenosti (zatímco Intel nulové).

Cloud23

Pokud Intel tyto sliby dodrží (posledních 5 let mu nelze věřit téměř nic), pak by příchod jeho 7nm procesorů mohl spadnout do období, kdy TSMC nabídne světu 3nm výrobní proces. Intelův 7nm proces je všeobecně považován za ekvivalentní 5nm procesu u jiných výrobců. Tak jako tak i v optimistickém scénáři pro Intel by to znamenalo, že někdejší tahoun světového vývoje čipů má skluz jedné generace za Tchaj-wanci. Na druhou stranu však nutno podotknout, že argumentace stavějící na jediné konkurenční výrobce waferů, u které vyrábí většina planety, stojí na poměrně vratkých geopolitických i ekonomických základech.

TSMC nemůže spasit celý svět a uspokojit každého potenciálního zákazníka. Otázkou tak i po řadě měsíců zůstává, zdali se z tohoto ještě Intel vyhrabe, nebo ze svých marží odteď začne ukrajovat stále větší a větší kousky pro TSMC či jiné výrobní společnosti, postupně se propadaje v zapomnění.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.