Hlavní navigace

Internet a autorské právo

26. 10. 2001
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S ohledem na vysokou čtenost a bouřlivé diskuze k článkům "GNU/GPL - Právní rozbor licence", bych rád čtenáře se zájmem o tuto problematiku upozornil na vydání nové knihy, která je věnována podobnému tématu - Internetu a autorskému právu.

Publikace se zevrubně věnuje problematice ochrany a zneužívání autorských děl na Internetu. Vychází z platné české právní úpravy a porovnává ji s aktuální zahraniční a mezinárodní legislativou s důrazem kladeným na právo EU a USA. Veškerou problematiku ilustruje i pomocí bohaté zahraniční judikatury. Celá práce je psána takovým způsobem, že odborné počítačové veřejnosti poskytne odpovědi na všemožné otázky spojené s touto problematikou bez nutnosti znát podrobně právní úpravu, a zároveň právníkům nabízí podrobnou právní analýzu této oblasti. Příliš odborné juristické pasáže může neprávnická veřejnost vynechat, aniž by tím utrpěla srozumitelnost a celistvost textu. Kniha se člení na tři základní části.

První část se zabývá otázkou užití díla prostřednictvím Internetu. Jde o analýzu zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu, jeho kopírování (stahování) uživateli Internetu, rozebírá problematiku poskytování odkazů, využívání vnořeného odkazu, rámů a sítí typu peer-to-peer (Napster, Gnutella).

Druhá část se věnuje posouzení míry odpovědnosti jednotlivých subjektů v souvislosti s výše uvedenými způsoby užití (či zneužití) díla. Jde o odpovědnost koncových uživatelů, poskytovatelů obsahu, poskytovatelů volného prostoru, poskytovatelů připojení (přístupu) a poskytovatelů odkazu včetně provozovatelů internetových vyhledávacích služeb.

Třetí část se věnuje mezinárodním aspektům Internetu. Zaměřuje se na problematiku určení rozhodného autorského práva a mezinárodní soudní pravomoci. Přináší i několik úvah a návrhů.

root_podpora

Přestože jde o novou a často spornou problematiku, autor se v publikaci snaží vždy nalézt odpověď i na doposud nevyjasněné otázky a učinit přehledný závěr. Myslím, že jde o publikaci, která by neměla chybět webmasterům, správcům sítí, studentům práv, a troufám si tvrdit, že ani praktikujícím právníkům.

Mgr. Jiří Čermák: Internet a autorské právo, Linde, 2001, 195 stran, cena: 195,–kč
Na Vltavě za 183,– Kč. Ušetříte 12,– Kč :)

Byl pro vás článek přínosný?