Vlákno názorů k článku IPv4 adresy definitivně došly a další nebudou od Kolemjdoucí - IPv6 se prosadí až tehdy, až koncoví zákazníci...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2015 9:53

    Kolemjdoucí (neregistrovaný)

    IPv6 se prosadí až tehdy, až koncoví zákazníci budou vyžadovat veřejnou IP jako standard. Do té doby se to bude odkládat další dlouhé roky.

  • 3. 7. 2015 10:35

    Kokos99 (neregistrovaný)

    A proč by to vyžadovali? Veřejnou IP adresu skutečně potřebuje maximálně tak jeden uživatel ze sta. Navíc vyžadovat ji můžeš už i teď, jenom si většinou připlatíš tak okolo stovky měsíčně ke stávající ceně internetového připojení (tzn. kdo ji skutečně nepotřebuje, ten si ji jen tak zřídit nenechá).

  • 3. 7. 2015 10:42

    Kolemjdoucí (neregistrovaný)

    Protože veřejná IP je nutná podmínka správně fungujícího VoIP, Torrentů a další P2P komunikace, například vlastní cloud nebo domácí automatizace a mnoho dalšího.
    Teď veřejnou IP mám, připlácí se za pevnou neměnnou IP.

  • 3. 7. 2015 11:50

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Dynamické DNS stejně musí směřovat na veřejnou IP adresu. Dynamické DNS řeší pouze to, pokud veřejná IP adresa není pevná ale mění se. Jenže tím dnes prakticky žádné adresy neušetříte, protože většina klientů je připojena stále. Dynamické IP adresy měly smysl v době, kdy se někdo připojil jen na omezenou dobu a počet aktivních klientů tedy byl menší, než celkový počet klientů.

  • 3. 7. 2015 11:51

    M. (neregistrovaný)

    Upřimně řečeno, pokud se zákazník o IP adresu a jaká bude zajímal, tak chce, aby byla neveřejná, než primární požadavek na veřejnou adresu.
    Obvkyle se tak cítí bezpečneji v případě šmírování, že když je s neveřjekou, mám o něm data za půl rok a po tu dobu dokážu obvkyle při požadavku soudu dohledat o koho šlo. Pokud mám zákazníka na veřejce, tak historii vím roky zpět, protože IPčka mají lidi napevno a i nebyl proto problém odpovědět a identifikovat požadavke soudu ptající ho přes rok zpětně.
    Alespoň torentisti vypadají, že jsou za CGN raději než se svoji veřejkou.
    Takže stále platí, že někdo vdolky a jiný holky...

  • 3. 7. 2015 15:10

    M. (neregistrovaný)

    Nu, jen popisuji zkušenost ze sítě ISPíka okresního formátu, kde se v nabídkách i na webu taktně mlčí o tom, zda veřejná/neveřejná IPv4/IPv6.
    Pokud se lidi aktivně zajímali, tak spíše v tom, že chtějí být za NATem, než s požadavkem na veřejku (ta se dfává zdarma na žádost za asi 300 Kč jnorázový poplatek). Jako zdůvodnění, když se člověk ptal, tak to co jsme uvedl o dohledatelnosti.
    Torrent jed ei za tím blbým NATem, pokud ne, tka je spíše na vině dneska snaha ISPíka prznit a utlačovat torrent jako takový nejrůzněšjšíma nesmyslama v řezání rychlostí atd.

  • 3. 7. 2015 15:16

    j (neregistrovaný)

    Torrent za NATem nefunguje, funguje v pasivnim rezimu => nede se sosat od vsech se stejnou chorobou. A presne jako chorobu je treba NAT vymytit.

    Pokud si nejakej mamlas mysli, ze je za NATem nedohledatenej, tak to maximalne svedci o jeho IQ houpaciho kone. Pokud chci bejt (realtivne) v bezpeci, koupim si VPS na predplacenou kartu nekde ve Svycarsku.

  • 3. 7. 2015 18:06

    M. (neregistrovaný)

    Tak tohle snad záleží i na druhu NATu a čím je aplikován, V kombinaci s Torentem, pokud jede µTP protokol (nad UDP) a použije se STUN, tak celkem OK to prolézá. S TCP je problém, tak tam NAT traversal je na tom mnohem hůře a přes některé není šanci (např přes FreeBSD PF). Druhá věc je, jak jsou na tom klienti s implementací těchto volovin (µTP). Nicméně se tohle obvkyle řeší, ze zákazník fasuje blok portů, který se na něj forwarduje a s tím němá Torrent nejmenší problém.
    Jistě, s IPv4 veřejkama až na router zákoše je život jednodušší (a ten home NAT pořeší UPnP), ale život není ideání... :-)
    Onoani s IPv6, co jsem si všiml, zaítm řada Torrent klientů moc nefungovala OK.

    Argument nebyl tak vysledování aktuálně, to samozřejmě jde, ale to zpětné dohledání. U NATu jde po omezenou dobu, co mám netflow 6 měsíců (a pokud bych ukládal data jen striktně dle požadavku vyhlášky, tak to občas ani dohledat nejde). Ale pokud má svoji veřejku, dokážu ho identifikovat roky zpětně velice snadno...

  • 16. 8. 2015 18:53

    Anonymous (neregistrovaný)

    "Ale pokud má svoji veřejku, dokážu ho identifikovat roky zpětně velice snadno...
    "

    Jakto? Tam je legalne mozne uchovavat vic nez 6 mesicu smirovacich dat?

  • 3. 7. 2015 15:22

    Kolemjdoucí (neregistrovaný)

    Pokud jsou dva torrenťáci oba za různým NATem, tak si mezi stáhnou kulové. Může se to vysvětlovat 10 let a stejně je to marné.

  • 4. 7. 2015 10:19

    Kokos99 (neregistrovaný)

    A aktivní klient s veřejnou IP tedy od pasivního klienta (za NATem) stahovat může jo?

  • 5. 7. 2015 14:00

    Petr M

    Ne. Když chci stahovat data, musím si o ně říct, samy nepřijdou. A pokud je vlastník dat za NATem, tak není cesta, jak mu přímo říct, aby poslal data.

    Jedině to spojení tunelovat. Nechat mu někde na serveru vzkaz, ať na mou IP adresu něco pošle. Takže tydýt za NATem se furt musí ptát, jestli po něm někdo něco nechce a kam to má případně poslat. A pokud jsou za NATem oba, tak musí nechat odpověď v nějaké cache s veřejnou adresou...

    Takže traffic navíc s dotazama, nutnost prostředníka, který, pokud je v oblasti jediný a má prostupnost 5Gbps,omezí v oblasti všechny torrenty na 5Gbps. Když stahuje 1000 lidí, dá průměr 5Mbps. Bez ohledu na to, že sousedi mají mezi sebou gigovou optiku místního ISP a (teoreticky) by to nasdílení filmů mohlo jet 200x rychlej...

  • 5. 7. 2015 22:51

    Kokos99 (neregistrovaný)

    Super díky za vysvětlení. Já si právě říkal, jak je tohle možné, když já jsem za NATem a normálně lidi se ke mě na P2P připojí a stahují od mne. A ještě zajímavější je to, že to funguje automaticky, tzn. nic jsem na klientovi nemusel nastavovat a ono to funguje. No nic, díky za objasnění. :)

  • 5. 7. 2015 23:36

    ebik (neregistrovaný)

    Ad domlouvani se pres verejny server: vsechny P2P site, ktere se autokonfiguruji (skype, torrent, ...), potrebuji prostrednika, pres ktereho si ty aplikace sdeli ze jsou online, a co poskytuji za sluzby (V pripade torrentu je to tracker). Pokud mam nat, na kterem se da "otevrit UDP port", tak mne muze kdokoli kontaktovat (aktualni cislo toho UDP portu vystavim na tom trackeru). To jsou naty ktere port na vnejsi ip adrese mapuji na port+adresu na vnitrni siti bez ohledu na adresu opacneho konce spojeni. Nektere "chytrejsi" naty klidne prideli spojenim ktere se lisi pouze vzdalenou adresou/portem ruzne vnejsi porty i kdyz vnitrni adresa/port je stejna, pak je to teprve tak jak tu tvrdite, ale rozhodne se tak vsechny naty nechovaji (ono to muze zamezit fungovani nekterych obskurnich UDP aplikaci).

    P.S. spojenim zde myslim i "nespojovanou" komunikaci po UDP mezi dvema aplikacemi.

  • 7. 7. 2015 9:49

    M. (neregistrovaný)

    Ono to záleží na tom, jaký protokol Torerent klient podporuje, pokud už umí uTP s UDP, tak to funguje trošku jinak, kde to UDP s esnaží i obejít limitace na TCP ohledn řízení propustnosti.
    uTP protokol nad UDP umí i přímou komunikaci mezi dvěmi koncovými stanicemi, co jsou za NATem, ten prostředník se použije jen k počátečnímu domluvneí a proražení UDP portů ven na obou stranách a pak už se posílají data přímo. Podmínka je, že když už je použit CGN NAT, tka nesmí být dementní, aby prostřeník v roli STUN nedokázal určit vnější porty, co se použijí pro P2P komunikaci.
    Takže ano, koncák za NATem si drží otevřené spojení na tracker, kde čaká, zda někdo o něco požádá a až jop a pokud oba umí uTP, tak proveodu pomocí STUN otevření UDP portů na svých NATech a data pak tečou přímou mezi nima (pokud jsou na obou stranách rozumné typy NATů - ne symetrický a randomizující).

  • 3. 7. 2015 18:11

    Petr M

    Fakt?

    Torrent je o tom, že vystavím svoje soubory veřejně a někam na "centrálu" publikuju jejich seznam. Když ho někdo potřebuje, připojí se na můj kompl a stáhne si to. Jenomže když budu sedět z NATem, nikdo e na můj kompl nepřipojí. Z venku vidí třeba 121.121.121.121, žádost dorazí na NAT a ten neví, na koho z 10.0.0.0/8 to přeposlat. Takže bych jenom sosal a nic za to nedával. To je nefér, že?

    Navíc jenom pitomec si může myslet, že za NATem je anonymní.

    ISP má ze zákona povinnost evidovat provoz skrz NAT, však o tom tady byl tenhle týden článek. Pokud vyšetřovatele zajímá stahování hudby a vyžádá si seznam spojení na nějaký adresní rozsah třeba 16 adres, protože je v něm šest pirátských serverů s hudbou, vidí i to dětský porno, co trůní na jiné adrese v tom rozsahu... S veřejnou IP jenom ISP sdělí jméno, komu IP adresa patří a hotovo.

    Další "drobnost" je, že služby jako VoIP, inteligentní domácnost, VPN apod. musí jet přes server třetí strany. A je jednodušší traffic sledovat tam a hromadně, než nasazovat štěnici mezi dva sousední baráky, co si povídají v rámci jednoho ISP...

  • 3. 7. 2015 22:56

    M. (neregistrovaný)

    Ohledně toho zpětného dohledání - za NATem je víc chráněn. Pokud má zákazník svoji veřejku, tak dokáži na dotaz soudu identifikovat některé 5 i 8 let zpětně (občas jde dotaz od soudu i rok zpětně). Pokud je zákazník za NATem, tak držím informaci jen 6 měsíců, na starší odpověď je sorry NAT, smazáno.
    Od soudu nepřijde žádost, vypište mi spojení a kam se spojval někdo, protože aktuální prováděcí vyhláška toto neumožňuje. Já mám jen u sebe držet informace o stavu NATu, to jest v jaký čas, jaká vnitřní IP adresa:zákazník na co byl NATován na veřejnou IP:port:protokol, ale už ne informaci o tom, kam šlo spojení! (Pomiňme, že pokud něco už korektně sbírá netflow z NATu, tak to uládá i cíl). Takže přijde požadavke, kdo měv v čase X, IP adresu Y? Je to věřejka koncáká, předávám, je to NAT - sorry, NAT, půlka okresu, dojde upřesnění čas X:Y:Z až X:Y:Z.zzz,IP Xm port P, protokol Q. Pokud dle toho dohledám, kdo měl spojení z této kombinace, tak prásknu, ale může se stát, že i tak to odpovídá víero lidem a odpovídám - sorry, cca 5 lidí. Bez informace o tom, kam to spojení šlo to nejde jendoznačně určit a tuto informaci o cíli spoejní já (správně) ukládat nemám. Proto soud nemůže žádat o seznam spojení a ani to aktuálně nedělá, protože je správně nemám mít uloženy...
    Je nyní požadavek Bezpečnostní rady státu, aby ISP měl povinnost ukládat i adresu:port kam spojení šlo (což fakticky dělají často už teď v netflow datech), pak teprve půjde jednoznačně vždy dohledávat lidi. Ten návrh současného evidentně dělal někdo, kdo nepočítal s NATy, co pro každé spojení neotvírají nový port.

  • 4. 7. 2015 1:20

    Jenda (neregistrovaný)

    > Ohledně toho zpětného dohledání - za NATem je víc chráněn.

    Můžeš je dát do jedné /64 a použít privacy extensions.

  • 4. 7. 2015 11:32

    M. (neregistrovaný)

    Tohle jsem úplně nepochopil?

    Jako ISPík dávám IPv6 segment na zákazníka, domácnost dostane /60, já si jen vedu, kdo má jakou /60 přidělenou. Co si s tím doma dělá je mi fuk, Klidně ať použije privacy extensions, aby měl IPv6 adresu na konci náhodnou, to mi je jendo.
    Při požadavku na identifikaci já hledám jen dle toho /60 prefixu a sdělím na koho je daná smlouva/přípojka, co se dělo tam, to mi je zcela fuk....

    Pokud jsi to navrhoval tak, že mám třeba panelák s 50-ti byty a přípojkami, s koro každým mám smlouvu a schovám je tak, že dám všechny jejich přípojky do jednoho L2 segmentu a na něj pustím jednu /64, tak si já jako ISPík život komplikuji, protože koncový bod sítě je ta přípojka na bytě a já pak budu muset sbírat jednotlivé linky a vést si seznam jaké IPv6 adresy na jakém portu byly a dle toho pak dohledám o koho šlo. Což je zbytečná práce navíc. Protože jaksi pokud v tomto případě řeknu, sorry, je to panelák, co má jendu /64 a v něm je 40 přípojek, tak se soud také může naštvat, podat stížnost k ČTU a můžu mít na krku správní delikt v neplnění požadavku zákona s pokoutou 5 MKč. Navíc z takového je spousta komplikací, kdy buď se musí ty byty vzáájemně vidět v jedom segmentu a polezou si tam nebo udělám izolaci portů a sousedi k sobě pak nemůžou vůbec, pak leda to dát jako offlink adresy, aby to šlo skrz router a tam firewall, to zase způsobí i lokální domácí provz skrz router, ....
    Takže do tohodle jao ISP nepůjdu.

    Jiná je, když je ten panelák třeba bytové družstvo a družstvo si objedná přípojku na barák, já končím na patě baráku jednou veřejkou a blokem /56, co jim předám, tam ať si s tím udělají, co chtějí.... Při požadavku na indetifikaci mám smlouvu s družstvem na předávací bod a udávám jako majitele přípojky družstvo, ať si dál s tím naloží vyšetřovatel jak chce, já si své splnil.

  • 4. 7. 2015 15:39

    Jenda (neregistrovaný)

    > Při požadavku na identifikaci já hledám jen dle toho /60 prefixu a sdělím na koho je daná smlouva/přípojka, co se dělo tam, to mi je zcela fuk....

    No a ten prefix můžeš po půl roce „zapomenout“ stejně jako dneska po půl roce zapomínáš seznam přeložených spojení na NATu.

    > protože koncový bod sítě je ta přípojka na bytě a já pak budu muset sbírat jednotlivé linky a vést si seznam jaké IPv6 adresy na jakém portu byly a dle toho pak dohledám o koho šlo. Což je zbytečná práce navíc.

    No ale to teď když je máš za NATem musíš dělat ještě víc (nestačí ti trackovat IP adresy, ale musíš ukládat všechna překládaná spojení).

    > Navíc z takového je spousta komplikací, kdy buď se musí ty byty vzáájemně vidět v jedom segmentu a polezou si tam nebo udělám izolaci portů a sousedi k sobě pak nemůžou vůbec

    Jak tohle řešíš když máš ten panelák za NATem? Tam na sebe v té privátní síti taky vidí, ne?

  • 4. 7. 2015 17:04

    M. (neregistrovaný)

    > No a ten prefix můžeš po půl roce „zapomenout“ stejně jako dneska po půl roce zapomínáš seznam přeložených spojení na NATu.

    Legislativa je tak, že informac,e co zbírám primárně za účelem vyhovění data retention, tak ty musím po 6-ti měsících mazat, což snad i všichni činí. Informace, co vznikají a udržuji primárně z jiných důvodů, ty si mohu držet jak dlouho potřebuji, takže pokud mají zákazníci veřejné adresy IPv4 i IPv6 bloky roky, tak za tyto roky zpětně dokážu odpovědeť na idnetifikační požadavek a odpovídá se (reálně se nešlo zpětně dál, jak rok). Protože tak to po mě žádá i obecná legislativa.
    Nehodlám koncáky krýt a vystavovat sebe riziku, za těch pár korun od nich mi to nestojí. Nemám zájem na sebe poštvat ČTU na téma auditu mých systémů a podobných vylomenin, protože tohle krytí se dá relativně snadno odhalit...

    > No ale to teď když je máš za NATem musíš dělat ještě víc (nestačí ti trackovat IP adresy, ale musíš ukládat všechna překládaná spojení).

    Ano, pro lidi za CGN musím ukladat stav NATu. A proto nehodlám si prznit konfiguraci IPv6 tak, abych musel ukládat podobné ptákoviny, když se jich chci zbavit. A už vůbec ne jen proto, abych tím kryl identitu koncáků....

    > Jak tohle řešíš když máš ten panelák za NATem? Tam na sebe v té privátní síti taky vidí, ne?

    Provozuji snad přístupovou síť k Internetu a ne LAN pro panelák. Klienti se samozřejmě přímo nevidí. Je aplikována izolace portů od sebe. Spojit se na sebe mohou, ale jde to přes L3 prvek a trochu delší cestou než jen dva sousendí porty mezi sebou na tom switchi v baráku. Ať mají IPv4 veřejky nebo neveřejky, či IPv6, je to stejné. A už vůbec proto nebudu síť přestavovat na barákové L2 segmenty.
    (Někdo to tak má, že panelák je jeden L2 segment a lidi se vzájemně vidí, je víc metod, jak to dělat, záleží na použité technologii a co jak chci dělat. A někdo izoluje natvrdo, že se sousedi na sebe vůbec nemohou přímo spojit.)

  • 5. 7. 2015 15:15

    qwerty (neregistrovaný)

    Jestli je někdo pitomec, pak jste to vy. Za NATem je člověk anonymní z toho pohledu že nelze (bez specifické znalosti protokolu) obecně říci, KTERÝ počítač za NATem v tom daném momentě komunikuje, resp. ani to, KOLIK těch zařízení za NATem vůbec je...

  • 5. 7. 2015 16:05

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Obvykle se dá docela dobře odhadnout, který počítač komunikuje i kolik jich je.

  • 7. 7. 2015 13:55

    Sten (neregistrovaný)

    Jde to asi tak stejně „špatně“ jako s privacy extensions. Tedy není to úplně jednoduché, ale lze to docela dobře odhadovat.

  • 3. 7. 2015 12:25

    Karel (neregistrovaný)

    Ne že bych to chtěl zpochybňovat, ale jak je na tom třebas Tor? Znamená to, že žádné voip, torrenty ani P2P v síti Tor nefunguje?

  • 3. 7. 2015 17:05

    Jenda (neregistrovaný)

    Technicky by to fungovat mělo, ale nevím, jestli už to někdo implementoval. Problém je že Tor nepřenáší IP vrstvu. Takže tam nebude bez úprav fungovat SIP nebo UDP RTP. Ale s přímou konektivitou problém není, alespoň u hidden services.

  • 3. 7. 2015 10:36

    M. (neregistrovaný)

    Nu, kombinace neveřejná IPv4 a k tomu veřejný IPv6 prefix se začíná celkem prosazovat i v Česku.
    Ono to spíše začíná smrdět, že koncová veřejná IP adresa jako povinnost bude možná přání EU po ISPících v EU. Takže hrozí, že řada lidí čeká budoucnost s IPv6 only síti, pokud ISPík nebude mít dost globálních IPv4 adres (možný následek, pokud by prošel některých návrhů, jak vyřešit námítky EU soudů na data retention - uděá se z toho velk ý online dynamický registr IP-zákazník k nahlížneí ouřadům, jak registr aut).

  • 3. 7. 2015 10:40

    Petr M (neregistrovaný)

    Jenomže veřejnou IP adresu budou vyžadovat až ve chvíli, kdy budou potřebovat komunikaci se zařízeníma doma, třeba s topením.

    Tohle jde ale řešit pomocí šmíruňk serveru s pevnou IP adresou, kdy jedna IP zvládne kontrolovat data tisíců domácností a při tom pořizovat "big data". Takže v zájmu prodejců IoT je udržet IPv4, aby měli "důvod".

    ISP by se museli něco naučit, vyměnit IPv4-only krabičky a to je bude stát čas a peníze. Takže IPv6 není v jejich zájmu.

    V zájmu spekulantů je nemít k IPv4 alternativu a vyhnat cenu public adres do astronomické výšky. Ti jsou zásadně proti IPv6.

    V zájmu poskytovatelů obsahu je dostupnost jeich stránek pro většinu lidí. I kdyby chtěli jet na IPv6, stejně se bez IPv4 neobejdou, přišli by tak o 90% čtenářů nebo zákazníků.

    A BFU nemá páru ani o IPv6, ani o tom, že ho vlastně má chtít... Otázka je, kdo zaplatí spoty na TV Noha...

  • 3. 7. 2015 10:52

    Kolemjdoucí (neregistrovaný)

    To je samozřejmé, BFU bude chtít IPv6 až mu něco nepůjde. Proto se to bude zase odkládat celé dlouhé roky.

  • 3. 7. 2015 13:05

    j (neregistrovaný)

    BFU uz davno neco nejde - proto sou vsude kolem mililony dotazu, proc nefunguje to ci ono. Jen me osobne se ptaly uz minimalne stovky lidi, jak se treba pripojit domu a stahnout si fotky, jak si sosnout knizku ze svyho domaciho uloziste, jak zapnout topeni, jak prijmout soubor pres IM ... protoze to vse mohli videt u me. A odpoved v 50% pripadu byla "jo, kdyz ty nemas internet, tak smula".

  • 3. 7. 2015 10:56

    XD (neregistrovaný)

    > V zájmu spekulantů je nemít k IPv4 alternativu a vyhnat cenu public adres
    > do astronomické výšky. Ti jsou zásadně proti IPv6.

    Jak se to veme. Spekulanti protrebuji jakousi latentni existenci IPv6, protoze to je skvely argument jak nekoho presvedcit ze ma IPv4 adresy prodat dokud je cas.

  • 3. 7. 2015 12:54

    Trident (neregistrovaný)

    Opravdu netuším jaky je smysl záměny za IPv6 ve vnitřní MPLS sítí ISP. Nebo hromadnou výměnu ve firmě kde je stejně většina provozu po vnitřních IPv4 adresách. S rozumem. Tady nejste u startupovych joudiku.

  • 3. 7. 2015 13:25

    Petr M (neregistrovaný)

    Ale v síti přece můžou jet IPv6 a IPv4 současně. Jenom to musí podporovat routery a další blbiny.

    Představte si vesnickýho WiFi ISP, který má infrastrukturu bez podpory IPv6 (ta jde nahrát / zapnout maximálně někde na centrálních serverech). Kdyby měl najednou zavést IPv6, mění komplet hardware v terénu. Zkuste to, když od každýho koncáka přiletí do kasičky 300-500Kč za měsíc a jenom APčko na baráku zákazníka bude řekněme za dvojku + montáž... Půlroční obrat jde do krabiček u zákazníků, další půlrok do infrastruktury... Kdo by z toho byl nadšený? A kdo ho donutí, aby dobrovolně na routeru vzal IPv6, zabalil do IPv4 a u zákazíka zase rozbalil, než se přirozeně obmění železo?

  • 3. 7. 2015 13:52

    Heron

    Ale no tááák. Právě ti malí ISP jsou na tom často nejlépe, protože to dělá někdo nadšený, kdo chce mít šestku doma. I kdyby ne, tak stejně ty krabičky, co kupuje už 10 let, šestku stejně umí (nehledě na to, že při jejich životnosti to už stejně 3x vyměnil, takže ta přirozená výměna už dávno proběhla). Stačí to nastavit.

  • 3. 7. 2015 14:46

    M. (neregistrovaný)

    Add vnitrofiremní provoz, pokud mám implemetováno vnitřně i IPv6 (třeba na ULA adresách), tak pak mám interní IPv6 provoz dneska majoritní, je ho 80+%. V IPv4 už je snad jen VoIP a video, plus pár starých tiskáren.
    V sítích ISP - s tím MPLS jsme se nasmál. To plátí pro pár největších. Většina těch malých to poctivě routuje, protože nemá technbologii/lidi pro MPLS (a implementace MPLS v u nich oblíbném RouterOS není zrovna terno), takže musí řešit routing uvnitř své sítě, pokud přehlédu skupinu, co to má celé L2 switchované, maximáně segmenty přes VLANy, ale těch je menšina.

  • 3. 7. 2015 15:09

    Trident (neregistrovaný)

    Aha. No koukám ze každý asi fungujeme v jiném rozměru. Mne stačilo když jsem byl rád že se sajty v USA zbavily ATM. Ono taky když si k vám zakos přinese malej dslam a vy nemáte žádnou jinou možnost než ATM tak zamrzi. Tohle je usa. Tam dozivaj vsechny historické IT technologie.

    S tou MPLS siti nevím čemu se říká par velkých hráčů. Z celosvětového měřítka to není až zas tak malé cislo. U nás ruzovouckej, bublina, nadrazaci asi taky to už máš tři subjekty v bananistanu.
    Na firmě jsem koukal ze na menší pobočky do stovek lidí a pár vyzkumaku není ani nakoupeno nic jiného, než ipv4 konektivita, shnila cisca od místní staré bely napojena přes hromádku T1ckovych spoju. A fakt netuším jak se s tím kluci sitovi poperou.
    Většina vnitrniho trafficu je IPv4 a IPv6 jde jen ze serveru v DMZ a to jaksi nepočítám. Rozkaz zněl jasně. Musí to fungovat I na ty starý ipv4 telefony a vopicarny na převod TDMckovych rozhraní do ip.

  • 3. 7. 2015 20:44

    MilanK (neregistrovaný)

    Tohle jde ale řešit pomocí šmíruňk serveru s pevnou IP adresou, kdy jedna IP zvládne kontrolovat data tisíců domácností a při tom pořizovat "big data". Takže v zájmu prodejců IoT je udržet IPv4, aby měli "důvod".

    Výrobcům IoT bude debata IPv4 vs v6 nejspíše úplně jedno, protože pro ně je jednodušší napsat hloupého klienta na Android/iOS/Wha­tEver a sofistikovanější zpracování dat provádět na svém serveru (a současně sbírat big data, pochopitelně). Zkuste se mrknout na většinu nových hraček do domácností na Kickstarteru - z těch, co mne poslední dobou zaujaly, všechny vyžadují pro fungování šmírovací server. Ti hodnější výrobci plánují zveřejnit API - ale k tomu serveru, nikoliv k hračičce do domácnosti. Čest světlým výjimkám.