Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak moderní prohlížeče zlepšují svou spolehlivost? od Ivorne - Moc nechápu, o čem je tento seriál. Přiznávám,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 5. 2013 1:23

  Ivorne (neregistrovaný) ---.necoss.net

  Moc nechápu, o čem je tento seriál. Přiznávám, že jsem z něj moc článů nepřečetl, ale i tak mě dost znepokojuje. Jen se na to podívejme:

  Partnerem je Microsoft. Screeny jsou z Windows. Máme tam dva Windows-only prohlížeče a žádný typicky Linuxový.

  Co by mi měl tento seriál dát? Měl jsem za to, že sem chodím proto, že se zde dozvídám zajímavé věci ze světa Linuxu a open-source a obecně IT. Tohle je úplně mimo téma.

  A to ani nemluvím o pekelně nízké informační hodnotě dnešního článku. Většinu toho, co se v něm psalo, zná každý člověk, který používá nějaký internetový prohlížeč a občas si pročte novinky na nějakém IT webu.

  Děkuji předem za vyjasnění těchto nejasností.

 • 29. 5. 2013 8:01

  Kolesova plavkyně (neregistrovaný) 212.109.191.---

  "Máme tam dva Windows-only prohlížeče" Jeden Windows-only prohlížeč je jasný, Internet Explorer. Další tři v seriálu probrané prohlížeče jsou multiplatformní (Windows, iOS, Linux).

  Typicky linuxový prohlížeč je podle Vás který?
  Konqueror je svázaný s KDE
  Dillo je nepoužitelné
  Textové prohlížeče nejsou pro běžné použití

 • 29. 5. 2013 9:06

  Palo M. (neregistrovaný) 62.23.212.---

  Zacem bukvy, vsjo jasno: M$ plati za clanky, tak clanky vychadzaju. Kym M$ plati, tak su nove clanky. A ked uz ani nie je velmi o com pisat, ale M$ stale plati... no tak zasa su nove clanky.
  Keby root.cz povedal M$, ze nech si tie peniaze strci, tak co by asi tak spravil M$? Zeby si ich fakt strcil? Alebo by najal dalsich manikov aby pisali M$-propagacne somariny pod nickom LO? No co myslis?

  Podla mna prve clanky z tejto serie aj boli omnoho hutnejsie. Tieto novsie su take... podlhovaste. Ale IMHO nech tie prachy zhrabne radsej redakcia root.cz, ako X otravnych platenych diskuterov... Ved mozes tuto seriu aj kompletne necitat, co ide omnoho jednoduchsie, nez ignorovat blbe posty LO kdekade roztratene po roznych diskusiach.

 • 29. 5. 2013 18:27

  Jiří Macich ml.

  Partnerem je Microsoft.

  To se řeší pod každým článkem. Stejně tak pod každým článkem Petr Krčmář trpělivě vysvětluje http://www.root.cz/clanky/jak-moderni-prohlizece-zlepsuji-svou-spolehlivost/nazory/458544/

  Screeny jsou z Windows. Máme tam dva Windows-only prohlížeče a žádný typicky Linuxový.

  V seriálu to zaznělo. „Proč zrovna tento výběr? Ať už si kdokoliv myslí o MS Windows cokoliv, dlouhodobě je to nejrozšířenější platforma pro osobní počítače. V globálním průměru je stále k vidění na devíti z desíti osobních počítačů. Nejrozšířenější prohlížeče pro MS Windows tak mají nepopiratelný vliv na vývoj webu i na to, jak s ním uživatelé pracují, což se dotýká i uživatelů konkurenčních systémů.

  Screenshoty jsou z MS Windows, protože je to jediná platforma, kde se všechny tržně významné prohlížeče scházejí. V článku je jediný prohlížeč dostupný pouze pro MS Windows, nikoliv dva, jak tvrdíte. Maxthon je k dispozici i pro OS X. Čtyři z pěti prohlížečů tedy podporují i jiné platformy než je MS Windows. Tři z nich (tedy většina) pak samozřejmě i Linux.

  Měl jsem za to, že sem chodím proto, že se zde dozvídám zajímavé věci ze světa Linuxu a open-source a obecně IT. Tohle je úplně mimo téma.

  Jeden prohlížeč je open source (Mozilla Firefox), druhý staví na open source projektu (Google Chrome), třetí se k tomu chystá (Opera) a čtvrtý má alespoň open source jádro (Maxthon). Web je otevřená platforma, přičemž ovšem prohlížeče spolurozhodují o jejím dalším vývoji a způsobu využití.

  Z mého pohledu sem tedy seriál zapadá. Spíše registruji, že „partner“ (aka inzerent), kterého dodatečně k již připravenému konceptu seriálu obstaralo obchodní oddělení vydavatele, působí na zdejší čtenáře jako červená na býka. Ve skutečnosti je býkovi sice barva ukradená, ale to přirovnání sedí.

  A to ani nemluvím o pekelně nízké informační hodnotě dnešního článku. Většinu toho, co se v něm psalo, zná každý člověk, který používá nějaký internetový prohlížeč a občas si pročte novinky na nějakém IT webu.

  Seriál byl koncipován tak, aby mj. zachytil, kam webové prohlížeče došly. Kdo se o prohlížeče dlouhodobě intenzivně zajímá, tak v něm mnoho nového nenajde. Nicméně řada lidí se nanejvýš zajímá o ten svůj prohlížeč anebo nemá čas sledovat kdejakou novinku. Jestli Vám seriál nic nedává, budiž.

  Obsahově uspokojit 100 % čtenářů je takřka nemožné. Zde mám navíc silný pocit, že kdyby v seriálu byly stovky nových a dosud neznámých informací, tak logo partnera (inzerenta) je u řady čtenářů vymaže a opět budu reagovat na podobné dotazy. Neříkám, že je to zrovna Váš případ, ale ty diskuse jsou jak přes kopírák.

 • 31. 5. 2013 0:12

  Ivorne (neregistrovaný) ---.necoss.net

  Děkuji za odpověď. Vaše argumenty jsou logické a nehodlám je popírat, ale obávám se, že nevyvrací mou původní myšlenku, kterou se mi možná nepodařilo zachytit úplně jasně a to, že takový seriál je na tomto webu úplně zbytečný.

  Nedomnívám se, že by seriál byl nějakým způsobem nekorektní nebo špatný, jen prostě nevím, proč bych ho měl číst a jsem přesvědčen, že reprezentativní vzorek zdejších čtenářů je na tom stejně.

  Uvedu to na příkladu - vy tvrdíte, že: "Screenshoty jsou z MS Windows, protože je to jediná platforma, kde se všechny tržně významné prohlížeče scházejí.". To je logický důvod, proč by měl tvůrce seriálu o prohlížečích testovat prohlížeče na Windows. Ale současně to nutí otázku: "Pokud je při testování prohlížečů Windows jasná volba, tak proč by se o testování prohlížečů měl zajímat komunitně aktivní uživatel GNU/Linux?".

  Problém je samozřejmě v zadání tématu seriálu. Zadání zřejmě znělo: "Seriál o součansém stavu internetových prohlížečů; shnutí základních vlastností a aktuálních trendů". Seriál toto zadání plní. Já ale říkám, že chyba je už v zadání. Mělo by to být: "Seriál zabývající se současným stavem a vývojem webových prohlížečů s přihlédnutím k tomu, že čtenáři používají a zajímají se o GNU/Linux a chtějí vědět, jak se prohlížeče používají na tomto systému a nějaké Windows je vůbec nezajímají a že umístění reklamy na Microsoft do seriálu je asi tak na místě jako tam dát reklamu na prací prášek až na to, že reklama na Microsoft působí mnohem víc jako nejapný trolling ze strany redakce".

  Kdyby takhle znělo zadání a podařilo by se ho naplnit tak dobře, jako se podařilo naplnit současné zadání, tak bych si seriál velice rád přečetl úplně celý.

 • 1. 6. 2013 17:40

  Jiří Macich ml.

  Já pracuji podle zadání, které jste víceméně přesně vystihl. Neovlivním, jakou reklamu si obchodní oddělení vydavatele sežene. Vnímám samozřejmě, že reklama Microsoftu tu na mnohé působí dráždivě. Přesto resp. právě proto si myslím, že některé zdejší diskutéři vnímají situaci zbytečně hystericky, někdy až fundamentalisticky.

  Rozumím Vašemu úhlu pohledu, ovšem se základní premisou se nemohu plně ztotožnit.

  Pokud je při testování prohlížečů Windows jasná volba, tak proč by se o testování prohlížečů měl zajímat komunitně aktivní uživatel GNU/Linux?".

  Třeba proto, že nadpoloviční část prohlížečů zahrnutých do seriálu je dostupná i ve verzi pro linuxové distribuce a většinu atributů mají totožnou na všech platformách. Navíc si myslím, že není nezajímavé srovnání, jak to u prohlížečů chodí i na konkurenční platformě. To je zase můj názor :-)