ale my se nebavime o desktopu ale o kvalite kodu obecne. reagoval jste na:
No nevím. Podle tvojí logiky jsou vlastně všechny programy (nejen opensource), za kterými nestojí velká firma, zaostalé a nepoužitelné, protože nemají peníze na vývoj. Jaktože praxe je tedy takřka dokonale opačná? A nemusíme se bavit zrovna o linuxu (jakkoli je to pěkný příklad excelentního kódu, který běží na tolika platformách a v samotném jdře zahrnuje funkcionalitu, že se o tom žádnému komerčnímu produktu nikdy ani nesnilo).Viem si celkom živo predstaviť človeka, ktorý pracuje s Mac OS práve preto, že používa ten "dementný" systém červených, žltých a zelených "LED-iek" (ktoré sú mimochodom v ľavom rohu okna). Kupodivu, zrakové centrum človeka je podstatne citlivejšie na kontrast farieb, než na rozdiel symbolov. To veľmi dobre vedia aj dizajnéri z Apple.
Aby som nekecal, ja sám používam v Enlightenment-e upravenú verziu témy Aqua (bez sklenených tlačítok a scroll-barov, ktoré pôsobia skôr rušivo). Farebné tlačítka na pruhu okna mi pripadajú veľmi ergonomické a nie som sám. Podobnú tému používa aj zopár mojich priateľov v Gnome na svojom Ubuntu a nedajú na ňu dopustiť.
Ten pán by si měl uvědomit, že komerční firmě jde především o zisk, ne o úplné vyhlazování nějaké pofidérní konkurence, jejíž výplody téměř nikdo nepoužívá. Iluze, že pár dobrovolníků (komunita) bude dělat lepší software než dobře placení profesionálové, je nádherně idealistická a až příjemně hloupoučká.
Bohužel, stejně utopická je myšlenka, že dobře placení profesionálové budou dělat lepší software. Velice dobře placení profesionálové dost často produkují žalostný sw. Nicméně, pokud jsou sto produkovat kvalitní sw, tak ještě musí zápasit s managementem, který jejich práci zmrzačí - viz crypleware, případně trpí za chybná rozhodnutí v minulosti.
Já bych Vás parafrázoval: „Iluze, že open-source software dělá pár dobrovolníků (komunita), je nádherně idealistická a až příjemně hloupoučká.“
Zajímalo by mě, proč vlastně stále převládá názor, že svobodný software (nebo open source) vytváří Ferda s Pepou v garáži. Není to pravda, ale velmi početná skupina uživatelů se toho názoru drží.
Jen jako příklad: linuxové jádro tvoří především firmy (pořadí podle aktivity): Red Hat, IBM, Novell, Linux Foundation (výjimka), Intel, Oracle, Google. Až na LiFo se jedná o velké komerční společnosti, které na Linuxu (open source) přímo či nepřímo vydělávají.
# The memory is always read-write, fully cacheable, and nonpageable. # The memory is part of the process private bytes but not part of the working set. # Large-page allocations are not subject to job limits.Hm, to opravdu není ani trošku hack a je to úžasně prointegrované se zbytkem systému, že? ;-)
V NT mi stačí alokovat část virtual address space pro AWE (VirtualAlloc s MEM_PHYSICAL), poté alokovat paměť pomocí AllocateUserPhysicalPages, a namapovat okno pomocí MapUserPhysicalPages. Jak danou problematiku řeší hugetlbpage? Zdá se mi to, nebo jde i proti AWE o mizerné řešení?Huge tables jsou kvůli overheadu správy velké paměti, nebo snad ne? Klíčová je možnost mapovat různé segmenty sdílené paměti do totožné oblasti virtuálního adresového prostoru. Funguje to všude, kde je POSIX, zcela nezávisle na velikosti virtuální adresy, fyzické adresy, velikosti stránky - když už člověk je takový úchyl a myslí si, že to potřebuje. Osobně mi přijde, že mizerné řešení je spíš AWE - nedává to vůbec žádný smysl. Proč si hrát s dětskou pistolkou, když můžu mít pravou bouchačku? Ono to přemapovávání taky není zadarmo.
A anglicky aspoň umíte? Co to je "fuzzy matching" vám mám vysvětlovat? Pokud je mi známo, IntelliSense se pořád drží IMHO poněkud obstarožního hledání na základě prefixu. Mně Emacs třeba "dfni" doplní na "double-float-negative-infinity", "fucos" na "fundamental-character-output-stream" a podobně. I v .NETu je dlouhých deskriptivních názvů hafo a nedokážu si představit, že bych měl vypisovat minimální jedinečný prefix nebo někde lozit po seznamu šipkama.
Ostatně si myslím, že integrace editačních, ladicích a jiných podobných funkcí ve Visual Studiu pořád kulhá o pár kroků pozadu. Onehdá jsem jsem potřeboval vědět, jak runtime implementuje breakdown výpisu obsazení heapu podle typů objektů. Dostalo se mi té rady, že mám stisknout M-.
, stejně jako u kódu vlastní aplikace skočím na definici funkce. A světe div se, runtime si pamatoval, odkud byl zkompilován a já skočil přímo na příslušné místo zdrojáku. Kdybych něco potřeboval opravit, mohu stiskem dvou kláves zkompilovat a aktualizovat funkci v běžícím systému, a klidně třeba na počítači na druhém konci světa, přestože editor mám před sebou na stole. Kdepak remote debugging - remote úplně_cokoli. (A třeba víceuživatelsky, několik připojení na jeden systém? Není problém - sice je to trochu hodně odvážné, ale aspoň SW člověku nediktuje, co člověk chce a nechce, nýbrž naopak. :-))
Ale jo, dobře, uznávám, web services klikátko má VS dobrý, to se musí nechat. :-) Jenže mně by bylo k ničemu, protože WS nedělám. Pořádnou code completion zato ocení asi každý - to, co mám, bych za méně schopnou IntelliSense asi opravdu nevyměnil. Stejně tak bych se nerad vzdal inteligentního editoru, který zná strukturu jazyka a umí pár stisky kláves manipulovat s výrazy, prohodit větev if a else, jeden výraz v rovnici vynořit výš nebo zanořit níž a podobně. Hrozně návykové, v porovnání s běžným editorem v běžném IDE (ne, VS opravdu dobrý editor nemá). Pokud tedy hovoříte o stiscích kláves, myslím, že efektivita editace ve Visual Studiu má ještě co dohánět. I když už se nepochybně hodně zlepšila. :-)
Tak tady je důkaz v podobě Rejpalova příspěvku. Firefox je alespoň jeden z mála open-source projektu který je úspěšný, takže na něj nakydáme vrstvu hnoje. Začneme třeba tím, že má sprasený kód. Ono je to sice běžnému uživateli jedno, ale lama by tomu mohla uvěřit a třeba začít používat i více alternativnější prohlížeč.Já myslím, že i běžný uživatel si všimne, že KHTML má sotva poloviční spotřebu paměti, aniž by se musel rýpat v tom, jak Firefox znásilňuje pixmapy v X serveru. Nevím, co je "alternativního" na pouřívání SW, který dělá totéž a přitom je šetrnější k dostupným HW zdrojům. Z tohohle pohledu byly třeba Windows XP docela v pohodě, jakožto full-blown desktopový systém, jsou snad kvůli tomu "alternativní OS"? Já bych řekl, že nikoli.
A víte co, to už bylo v období kdy jsem na tu snůšku sraček jménem Linux neměl náladu.Děkuji, marossi. Čekal jsem na někoho z uživatelů Windows, kdo dokáže ostatním, co jsem měl na myslí těmi arogantními (a negramotnými :-)) uživateli Windows.
Nepotřebuji používat dětskou hračku jenom proto, že šetří více hardware zdroje.Ó, skvělé. Takže Mac OS X je dětská hračka, když fork KHTML adoptoval. :-) (Ale proč to vlastně říkám, když už jste očekával arograntního uživatele a dočkal jste se i KHTML, určitě jste věděl, že se zmíním o Mac OS X. :-D)
Někdy je to právě naopak a lidí co jsou gramotní a dělají dobrý software prostě jenom nemají čas na hračičkování a věčné nikdy nekončící nastavování Linuxu. Prostě jsem na to neměl náladu. Místo abych pracoval, tak jsem se prodíral manuály a konferencemi jak si zapnu to či ono.Zvláštní. Já nainstaloval openSUSE a úplně normálně pracuju. :-) Čím to ksakru bude? :-)
Ne, tenhle problém má každý systém, který má vývojáře nejen špičkové, ale i průměrné a podprůměrné. Je zbytečné před ním zavírat oči. Samozřejmě, výběrem kvalitních aplikací si pomůžu, ale tím si pomůžu kdekoliv.
Jsem rád, že jste spokojený s Windows. Alespoň práce programátorů Windows nepřišla nazmar, odvedli jí hodně a byla by to škoda. Jenom netuším, proč takhle obtěžujete na serverech, které s Windows nemají nic společného. Takhle to totiž vypadá, jako kdybyste si potřeboval léčit nějaké opravdu ošklivé komplexy. Něco jako "Když už mám tak malý péro, tak to nandám aspoň tem uhrovatejm linuxákům".
Duševně zdravý a vyrovnaný člověk totiž nemá potřebu provozovat to, co tady předvádíte Vy. Existuje spousta přínosnějších aktivit, které se místo toho dají dělat. Vita brevis. Já si například dnes večer velmi rád přečtu další kapitolu z indoevropské a germánské lingvistiky, a naučím pár desítek dalších staroanglických slovíček. To mi dá mnohem víc. Nebo se podívám na vícerozměrné vyhledávací stromy, které potřebuji k práci, a přihodím k tomu trochu matematiky.
Ono by se ve skutečnosti nenašlo mnoho věcí, které by byly méně užitečné, než tahle diskuse. Netuším, co Vás motivuje k takovéhle aktivitě, ale upřímně, ani mě to moc nezajímá. Jen mi přijde smutné, že plýtváte takovou energii, zatímco byste mohl studovat, pracovat, zajít s přítelkyní do kina či do divadla, nebo se jít někam bavit (tedy pokud Vaši představu zábavy beze zbytku nenaplňují flamewary a trollovaní). Wes þu, leof, hal, nu sceal etan.